Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków znów chce być rowerową stolicą Polski

Marcin Warszawski
Wojciech Matusik
O tym się mówi. Urzędnicy miejscy rozpoczęli realizację zobowiązań z majowego referendum. W ciągu ośmiu lat pod Wawelem ma powstać 200 kilometrów ścieżek rowerowych

Włodarze Krakowa przez lata ignorowali apele rowerzystów. Wyniki majowego referendum wytrąciły im jednak wszelkie argumenty. Zdaniem 85 procent krakowian powinno się bowiem budować więcej ścieżek rowerowych w mieście. Za realizację tego zadania będzie odpowiedzialny specjalny zespół zadaniowy, który został powołany przez prezydenta Jacka Majchrowskiego.

- Plany są ambitne. Przez najbliższe osiem lat będziemy chcieli zbudować w naszym mieście około 200 km tras rowerowych - ujawnił Marcin Wójcik, oficer rowerowy w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu, który zasiada także w zespole zadaniowym. Potwierdził, że do czasu kolejnego spotkania ekspertów, planowanego na początek września, ma zostać zinwentaryzowana cała rowerowa infrastruktura w Krakowie.

Na realizację tak ambitnych planów potrzeba jednak gigantycznych pieniędzy. Eksperci szacują, że aby stworzyć kompletną sieć dróg rowerowych, która połączy wszystkie dzielnice, potrzeba ok. 200 mln zł.

- Myślę, że w Radzie Miasta jest zgoda na wydawanie rocznie ok. 20-30 mln zł na inwestycje rowerowe. Wszystko jednak zależy teraz od prezydenta Majchrowskiego, czy umieści konkretne zadania w przyszłorocznym budżecie - komentuje radny Paweł Ścigalski z Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza w Radzie Miasta Krakowa.

Prezydent Jacek Majchrow-ski na chwilę przed wyborami samorządowymi postanowił poszukać dodatkowych głosów także wśród rowerzystów. Nie tylko pojawił się osobiście na posiedzeniu zespołu zadaniowego ds. budowy ścieżek rowerowych, ale i zdecydował wczoraj o uruchomieniu kolejnych bezpłatnych stacji naprawy rowerów. Samoobsługowe punkty staną m.in. na Błoniach, przy Poczcie Głównej, przy stacji PKP Łobzów oraz na placu Bohaterów Getta. Stacje zostaną uruchomione najpóźniej przed Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu, który rozpoczyna się 16 września.

Samoobsługowe punkty będą wyposażone w klucz nastawny, wkrętak płaski, wkrętak krzyżowy, zestaw imbusów w rękojeści, łyżki do opon oraz pompkę z adapterem na wszystkie zawory. Rowerzyści będą więc mogli samodzielnie m.in. napompować dętkę, wyregulować hamulce, wymienić koło. Dla użytkowników smartfonów dostępne będą mobilne instrukcje obsługi - będzie je można pobrać dzięki QR-kodowi umieszczonemu na urządzeniu.

Obecnie w Krakowie jest 145 km ścieżek rowerowych. Szacuje się, że przeciętny rowerzysta przejeżdża dziennie około 15 kilometrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski