Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków znów z rekordem. Jeszcze więcej nowych bloków i biurowców

Piotr Ogórek
Fabryczna Office Park, ul. Fabryczna, trzy budynki, 42 139 mkw
Fabryczna Office Park, ul. Fabryczna, trzy budynki, 42 139 mkw Andrzej Banas / Polska Press
W 2018 roku miejscy urzędnicy wydali 217 pozwoleń na budowę bloków i zespołów mieszkaniowych. To wzrost o blisko 40 proc. Buduje się także coraz więcej nowych biurowców. Aktualnie powstają 24 takie obiekty o łącznej powierzchni biurowej blisko 300 tys. metrów kwadratowych.

W Krakowie z roku na rok buduje się coraz więcej. Na każdym kroku widać żurawie, pod którymi powstają albo nowe bloki, albo biurowce. W mieście wciąż jest gigantyczny popyt na mieszkania. W zeszłym roku urzędnicy wydali aż 217 pozwoleń dla zabudowy wielorodzinnej. Rok wcześniej takich pozwoleń było 157, a dwa lata temu 100. Wzrost jest więc gigantyczny. Boom budowlany nakręca rynek - w Krakowie nie ma praktycznie bezrobocia, korzystają na tym inne branże.

Ale mieszkańcy nie zawsze są zadowoleni z tego, co się buduje. Nowe budynki często powstają bez niezbędnej infrastruktury czy układu drogowego.

Rekordowa liczba pozwoleń

W całym roku 2018 urzędnicy Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa wydali 2875 decyzji o warunkach zabudowy (tzw. „wuzetki”), w tym 174 dla zabudowy wielorodzinnej. Z kolei wszystkich pozwoleń na budowę wydano 4491, w tym aż 217 dla budynków wielorodzinnych i zespołów mieszkaniowych. W stosunku do poprzedniego roku, to wzrost o blisko 40 procent. Spadła natomiast liczba „wuzetek” dla mieszkaniówki - w 2017 wydano ich aż 470. Spadek wynika z tego, że coraz większa powierzchnia miasta jest pokryta planami miejscowymi, a w takiej sytuacji wystarczy tylko wniosek o pozwolenie budowlane. Jeśli planu nie ma, to najpierw musimy mieć „wuzetkę”.

Duże wrażenie robi liczba pozwoleń budowlanych dla mieszkaniówki. W skali dwóch lat - od roku 2016 (wtedy wydano 100 pozwoleń), to wzrost o ponad 100 procent. Skalę inwestycji mieszkaniowych widać w mieście gołym okiem. Nowe bloki rosną w Czyżynach (rejon Centralnej i Galicyjskiej czy przy alei Pokoju). Intensywna zabudowa od kilku lat towarzyszy Grzegórzkom i Prądnikowi Czerwonemu (rejon ulicy Reduta, która została zabudowana z obu stron). Nie ma dzielnicy Krakowa, w której nie realizowana byłaby jakaś inwestycja mieszkaniowa.

- Potwierdza się, że Kraków cieszy się dużym zainteresowaniem deweloperów. Nieprawdą jest, że mają trudności z uzyskaniem pozwoleń na budowę, co wielokrotnie potwierdzały doniesienia krakowskiej prasy - mówi radny Łukasz Maślona (Kraków dla Mieszkańców).

Jak dodaje, większość nowo budowanych mieszkań jest kupowana pod wynajem. - Są także ogromne szkody dla miasta jako całości, bo w ślad za pozwoleniami na budowę nie idzie planowanie przestrzenne, np. w ogóle nie myśli się o lokalnych centrach, gdzie mieszkańcy mogliby się spotykać. Dostęp do zieleni, szkół czy przedszkoli także są traktowane po macoszemu. Przykład Avii pokazuje, że nawet próba wybudowania tam sklepu rodzi problemy. Nie mówiąc już o braku komunikacji miejskiej - dodaje radny.

Z tym ostatnim zgadza się Włodzimierz Pietrus (PiS), wiceprzewodniczący komisji planowania w radzie miasta. - Miasto powinno z otwartymi rękami witać każdego inwestora. Problemem są jednak inwestycje, za którymi nie idą odpowiednie rozwiązania komunikacyjne. To jest nasza bolączka. Za chwilę inwestorzy będą mówić, że Kraków jest zakorkowany i nie da się tu funkcjonować - uważa Pietrus.

Ceny będą rosnąć

Choć w 2018 r. liczba wydanych pozwoleń budowlanych dla bloków była większa niż rok wcześniej, to największy boom deweloperzy przeżywali w 2017 r. - Wtedy sprzedano ok. 19 tys. mieszkań. W 2018 roku liczba ta byłat mniejsza o około tysiąc. To jednak mniejszy spadek, niż zakładaliśmy - zaznacza Piotr Krochmal, prezes Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości (MRN). Mówiąc o sprzedaży, należy pamiętać, że mowa o „dziurach w ziemi”. Lokale sprzedane w 2018 do użytku będą oddane za około dwa lata .

Popyt na mieszkanie jest ogromny. Dlatego ceny na rynku pierwotnym będą rosnąć. Średnia cena za nowe mieszkanie to 7600 zł za mkw. - Deweloperzy zmniejszają swoje marże, ale rosną koszty nabycia gruntu oraz koszty budowy. Średnio o ok. 15 proc. - dodaje prezes MRN. Wszystkie nowe inwestycje wchodzące na rynek są droższe niż średnia cena za metr. - Mieszkania deweloperskie będą drożeć. W drugiej połowie roku sytuacja pewnie się trochę ustabilizuje, ale spadku cen nie należy się spodziewać. Kraków jest miejscem, gdzie ludzie będą kupować mieszkania - kwituje Krochmal.

Boom na biurowce

W ostatnich latach w Krakowie buduje się także bardzo dużo biurowców. W mieście mamy kilka punktów, gdzie dominuje zabudowa biurowa. Aktualnie w Krakowie powstają 24 biurowce. Najwięcej buduje się na granicy Łagiewnik i Podgórza (rondo Matecznego, Wadowicka i Tischnera), na Grzegórzkach i w rejonie Dworca Głównego.

- Wielkim plusem jest to że biura rozrzucone są po całym Krakowie. Mieszkania wynajmowane dla pracowników tych biur też są przez to bardziej rozrzucone po mieście, a to szansa lepszego wykorzystania starszych osiedli, istniejących szkół, przedszkoli i unowocześnianie wielkich obszarów starych osiedli. Łatwiej też to wszystko obsłużyć komunikacją miejską, czy rowerami - komentuje miejski aktywista Adam Łaczek.

Aktualnie w Krakowie mamy 171 biurowców o łącznej powierzchni użytkowej 1 mln 264 tys. mkw. W budowie są 24 biurowce o powierzchni ponad 295 tys. mkw. Łącznie to ponad 150 hektarów. Dla porównania: Park Lotników Polskich ma niecałe 60 ha, Bulwary Wiślane ponad 30 ha, a Planty i Park Jordana po ponad 21 ha.

Wśród planowanych biurowców jest też Mateczny Office, w pobliżu ulic Zamoyskiego i Kamieńskiego. Budynek znajdzie się w miejscu, gdzie kiedyś stały zabytkowe drewniane domy. Jedna z nich spłonęła w 2012 r. w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. Druga została rozebrana w 2015 r. Po obu nie ma już w związku z tym śladu. Nowa budowa ruszy na wiosnę.

Największe powstające inwestycje to m.in.:

  • Fabryczna Office Park, ul. Fabryczna, trzy budynki, 42 139 mkw
  • Unity Centre, rondo Mogilskie, trzy budynki 38 900 mkw,
  • DOT Office, ul. Podole, trzy budynki, pow. biurowa 35 240 mkw,
  • High Five, ul. Pawia, dwa budynki, 35 000 mkw,
  • Tischnera Office, ulica Tischnera, 32 831 mkw,
  • V. Offices, al. 29 Listopada, 21 000 mkw,
  • Tertium Business Park, ul. Lublańska, dwa budynki, 26 600 mkw,
  • Wadowicka 3, ul. Wadowicka, trzy budynki, 20 883 mkw.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Koniec świata jest blisko?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków znów z rekordem. Jeszcze więcej nowych bloków i biurowców - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski