Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. ZUS uczy seniorów jak unikać oszustów

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Wiele starszych osób staje się ofiarami oszustów, wyłudzeń pieniędzy czy nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. O tym jak zadbać o swoje bezpieczeństwo rozmawiali uczestnicy Dnia Seniora, zorganizowanego przez krakowski Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Spotkanie było okazją do zwiększenia świadomości seniorów w sytuacjach, w których przestępcy wykorzystują łatwowierność, by w ten sposób wyłudzić od nich pieniądze, a nierzadko nawet pozbawić ich majątku, na który pracowali całe życie.

Metoda „na wnuczka” to już przeżytek

Osoby starsze są w większym stopniu narażone, na to aby stać się ofiarami przestępców. Nierzadko są to osoby samotne, schorowane, a oszuści wykorzystują ich dobroć, łatwowierność oraz chęć pomocy osobom bliskim. Dlatego tak ważne jest uświadomienie im podstawowych zasad bezpieczeństwa. Ta wiedza w wielu przypadkach pozwala na uniknięcie wielu życiowych dramatów – mówiła Beata Wcisło, podkomisarz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, koordynator działań w zakresie bezpieczeństwa seniorów. Oszuści stają się coraz bardziej kreatywni w kradzieży oszczędności od starszych osób. Metoda oszustwa „na wnuczka” ewaluowała w ostatnim czasie przybierając inne formy, m. in oszustwa „na pracownika opieki społecznej”, a nawet „na funkcjonariusza policji”. Policjantka uświadomiła zagrożenia związane m. in.: z przestępczością internetową, wpuszczania do mieszkania osób nieznajomych, czy przedkładaniem do podpisu różnych umów.

Uwaga na pokazy „cudownych” produktów

Sporym polem do popisu, jeśli chodzi o wyłudzenia pieniędzy od seniorów są pokazy konsumenckie. Zaproszenie na badania lekarskie, informacja o wycieczce zagranicznej, które w rzeczywistości okazują się pokazem cudownych garnków, sprzętu AGD, albo innych magicznych produktów. Podczas takich imprez klientów podstępem skłania się do zakupu rzeczy wątpliwej jakości po mocno zawyżonych cenach. Całościowa ochrona praw konsumenckich osób starszych, w szczególności emerytów, rencistów, osób samotnych, schorowanych wymaga współdziałania i wymiany doświadczeń szeregu instytucji. Jednak szczególnie istotna jest edukacja konsumencka takich osób. Najlepszą formą są bezpośrednie spotkania z konsumentami i uświadomienie im ich praw – podkreślił Jerzy Gramatyka, Miejski Rzecznik Konsumentów w Krakowie.

Rzecznik Konsumentów szczególnie przestrzegał by zawsze do wszelkich "prezentów" czy "nagród" podchodzić ze sporą dawką zdrowego rozsądku. Powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania, bo jeśli ktoś nam coś oferuje, to nigdy nie jest to za darmo. Nigdy nie powinniśmy podpisywać umów których nie rozumiemy lub których nie przeczytaliśmy.

Bezpieczny Senior na rowerze

Temat bezpieczeństwa seniorów był również poruszany w odniesieniu do użytkowników dwóch kółek. Marcin Wójcik, przedstawiciel Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przypomniał o bezpiecznych zasadach używania jezdni i dróg rowerowych przez rowerzystów.

Dzień Seniora był także okazją do spotkania z Siostrą Anastazją Pustelnik – popularną autorką książek kulinarnych, siostrą ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, która od lat gotuje i piecze dla krakowskich jezuitów. Jej książki kulinarne sprzedały się dotąd w łącznym nakładzie kilku milionów egzemplarzy. Siostra Anastazja opowiedziała o popularnych przepisach na rozgrzewające dania w czasie jesiennej aury. Na koniec podpisywała swoje książki kucharskie.

Czas spotkania uatrakcyjniły występy artystyczne seniorów. Grupa teatralna Stowarzyszenia Lajkonik zaprezentuje spektakl teatralny „Śpikulec”.

Uczestnicy Dnia Seniora mogli skonsultować się z doradcą emerytalnym ZUS. Dostępne były również stoiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Konwentu Bonifratrów z Krakowa oraz Wydawnictwa WAM.

Dzień Seniora w ZUS to już tradycja

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od lat organizuje Dni Seniora. Wydarzenie wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, ustanowionych przez ONZ. Dzień Seniora zorganizowano wspólnie z Krajowym Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Partnerami wydarzenia jest Policja, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wybory samorządowe 2018. Cisza wyborcza - co oznacza?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski