Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zwiedzaj za darmo nowe Muzeum Podgórza [ZDJĘCIA]

Paulina Szymczewska
I w końcu jest, dokonało się! Po ponad 10 latach starań ze strony m.in. lokalnych aktywistów mieszkańcy prawobrzeżnej części Krakowa wreszcie się doczekali: właśnie zostało otwarte Muzeum Podgórza. To nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, który mieści się w dawnym Zajeździe pod św. Benedyktem, u zbiegu ulic Limanowskiego i Powstańców Wielkopolskich. Z okazji otwarcia dla mieszkańców przygotowano w ten weekend mnóstwo atrakcji.

Przypomnijmy, o utworzenie placówki poświęconej historii prawobrzeżnego Krakowa podgórzanie i lokalni aktywiści – głównie ze Stowarzyszenia Podgorze.pl – zabiegali od wielu lat. Owszem, był Dom Historii Podgórza przy ul. Limanowskiego (pierwsze i najstarsze muzeum dzielnicy w Krakowie, powstało jesienią 2002 r.), ale to nie wystarczało. Placówka ta działała bowiem prężnie i jej archiwum wciąż pęczniało, problemem była natomiast mikroskopijna powierzchnia DHP – brakowało miejsca na nowe ekspozycje, a stosy archiwaliów i publikacji na temat historii Podgórza nie mieściły się już w szufladach.

Punktem zwrotnym był moment, gdy zapadła decyzja, że DHP stanie się oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – to dało wreszcie podgórskiej placówce szansę na poszerzenie działalności. Koncepcji na temat tego, co dalej z tym miejscem, było kilka, ale ostatecznie na potrzeby przyszłego Muzeum Podgórza postanowiono zaadaptować dawny Zajazd pod św. Benedyktem u zbiegu ulic Limanowskiego i Powstańców Wielkopolskich.

Ten okazały budynek, wpisany w 2010 roku do rejestru zabytków, kryje w sobie bogatą historię. Niestety, przez wiele lat stał opuszczony, tracąc oznaki dawnej świetności, a z jego ścian stopniowo znikały ślady dawnych szyldów. Tym bardziej więc cieszy, że dzięki planom utworzenia muzeum, zajazd doczekał się wreszcie remontu. Trwał on 955 dni.

Jak podkreślają przedstawiciele Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, nowy oddział tej instytucji jest odpowiedzią na oczekiwania lokalnej społeczności, bo to właśnie wśród mieszkańców Podgórza narodziła się idea powstania placówki o charakterze muzealnym, której działalność będzie koncentrować się na historii i współczesności tej części Krakowa. Podgórzanie przekazali przyszłemu muzeum wiele ze swoich rodzinnych pamiątek i niezwykłych wspomnień.

Działalność nowej placówki dotyczy całego prawobrzeżnego Krakowa, natomiast tematyka głównej, stałej wystawy – zatytułowanej „Miasto pod kopcem Kraka” – koncentruje się na historii dawnego miasta Podgórze. Opowiada o jego fenomenie jako miasta wielokulturowego i wielonarodowościowego, o jego spektakularnym sukcesie przemysłowym, a także o mitologii i warstwie legendarnej. Bo przecież to miejsce wyjątkowe, które z podkrakowskiej osady rolniczej, z przemysłowym potencjałem, w ciągu niespełna stu lat zamieniło się w nowoczesne miasto zamieszkane przez postępowe społeczeństwo. To miasto, które w założeniach miało być austriackie, a stało się miejscem, gdzie rozpoczął się proces odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

Dzieje Podgórza są prezentowane w układzie chronologiczno-tematycznym – od czasów najdawniejszych aż do współczesności. Zwiedzając kolejne sale, widz poznaje najważniejsze postaci, które tworzyły kulturowy dorobek Podgórza, jego samorządność i tożsamość miejsca. Obok zabytkowych artefaktów – w tym autentycznych dokumentów, militariów, rysunków i fotografii – na ekspozycji są również makiety, instalacje, rekonstrukcje cyfrowe, a także multimedialne prezentacje. W założeniu autorów wystawa ma się zmieniać, ma być uzupełniana. Będą się pojawiały nowe eksponaty, nowe relacje świadków, nowe komentarze, dzięki czemu można będzie tu wracać wielokrotnie i wciąż odkrywać coś nowego.

W każdej z muzealnych sal jest także coś ciekawego dla najmłodszych zwiedzających: interaktywne zabawy, zagadki, miejsca niezwykłe, w których dzieci mogą poznać różne, nieraz zaskakujące aspekty historii i tradycji miasta. Wiedzę zdobytą na wystawie można rozwijać i pogłębiać w Alchemii Miasta.

Warto również wspomnieć, że wystawie stałej towarzyszy wystawa czasowa „Wizja lokalna. Podgórze w oczach fotografów”, która inauguruje działalność Muzeum Podgórza. Zobaczymy tu m.in. zdjęcia wykonane na przestrzeni około stu lat. Prezentację najciekawszych historycznych widoków Podgórza wzbogacają dzieła współczesnych fotografów, co nadaje ekspozycji charakter przekrojowy.

Muzeum Podgórza, poza organizacją wystaw, ma się zajmować działalnością edukacyjną. A jednym z najważniejszych aspektów jego działalności ma być integracja społeczności Podgórza. Stanie się ono swego rodzaju centrum spotkań społeczności lokalnej. W takich spotkaniach każdy może wziąć udział już teraz, bowiem z okazji otwarcia Muzeum Podgórza przygotowano dla mieszkańców mnóstwo atrakcji.

Począwszy od czwartkowego popołudnia, aż do końca weekendu (czyli do 29 kwietnia) nową placówkę można zwiedzać za darmo – w towarzystwie kuratora i współautorów wystawy głównej. Prócz tego zorganizowano wiele imprez towarzyszących. Przykładowo w sobotę i niedzielę w godz. 11–15 muzeum zaprasza na przejazd zabytkowym tramwajem, w którym będzie można posłuchać ciekawych podgórskich historii, anegdot oraz krakowsko-podgórskich opowieści o miejscach i ludziach w wykonaniu Teatru „TO” i Emila Bajorka ze Stowarzyszenia Podgorze.pl. Tramwaj będzie kursował na trasie obejmującej Podgórze i centrum Krakowa – do Muzeum Podgórza (wyjazd co godzinę z przystanku Łagiewniki, począwszy od 11.05, oraz z Małego Płaszowa od godz. 12.01).

Wśród sobotnich atrakcji jest również m.in. widowisko plenerowe „Vivat Podgórze!” (godz. 19, Rynek Podgórski), przygotowane przez Teatr KTO. To teatralna impresja o historii, geografii i mitologii Podgórza. Przedstawienie pozbawione słów oprawione będzie wspaniałą muzyką, ruchem i tańcem, a finał przedstawienia to wielka niespodzianka.
Więcej informacji: mhk.pl.

Autorka: Paulina Szymczewska

ZOBACZ KONIECZNIE:

dziennikpolski24.pl

data-hide-cover="false" data-show-facepile="false">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski