Krakowianie na podium mistrzostw Europy

(ART)
Ekipa niepełnosprawnych wioślarzy UKS Salwator NPS z mistrzostw Polski i Europy wróciła z 6 medalami Fot. Salwator NPS
Wioślarstwo. Mistrzostwa Polski i mistrzostwa Europy na ergometrze były dla wioślarzy pierwszą ważną imprezą w 2015 roku. W Szczecinie z bardzo dobrej strony pokazali się zawodnicy krakowskich klubów.

W rywalizacji kobiet srebrny medal ME i złoto MP wywalczyła Anna Wierzbowska (AZS AWF, 6.42,1). Przegrała z Ukrainką Oleną Buriak, która czasem 6.25,0 ustanowiła rekord globu. Odpowiednio 8. i 6. miejsce zajęła Maria Springwald, a w wadze lekkiej 7. i 6. była Katarzyna Wełna (obie AZS AWF Kraków). Dwa srebrne krążki wywalczyła pochodząca z Krakowa Paula Wydrych (AZS AWF Warszawa). Ponadto w mistrzostwach Polski juniorów 2. miejsce zajęła Katarzyna Pilch (UKS 1993 Kraków).

Zawody w Szczecinie były ważne dla niepełnosprawnych, bowiem dobry wynik daje im nadzieję na miejsce w reprezentacji na igrzyska paraolimpijskie. Ekipa UKS Salwator NPS wypełniła minimum, a łącznie zdobyła 6 medali. W ME osób niewidzących i słabowidzących (osoby ze specjalistycznymi badaniami międzynarodowej federacji FISA) w kategorii LTA-VI złoty medal zdobył Robert Niesyczyński, a srebrny Rafał Sitek. Z kolei w MP ten pierwszy miał srebro, brąz zdobył Józef Ignaciak, a Sitek był 4.

Na podium mistrzostw Polski stanęły też panie z Salwatora. W kat. LTA-VI 2. miejsce zajęła Ewelina Faustynowicz, w grupie LTA-PD (niepełnosprawność ruchowa) 3. byłą Monika Kotzian.