Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie szukają większych i tańszych mieszkań

Grzegorz Skowron
Najchętniej wybierane są kilkuletnie nieruchomości z Prądnika Białego, Krowodrzy i Dębnik
Najchętniej wybierane są kilkuletnie nieruchomości z Prądnika Białego, Krowodrzy i Dębnik Fot. Adam Wojnar
Mieszkania. W stolicy Małopolski ceny działek budowlanych wzrosły o 8 proc., za to wartość lokali mieszkalnych spadła o 2,5 procenta.

Aby kupić kawalerkę w Krakowie wystarczy niespełna 200 tys. złotych, a rata kredytu zaciągniętego na zakup takiego mieszkania nie przekroczy 700 złotych. Tak wynika z najnowszych analiz Lion’s Banku.

Przy mieszkaniu dwupokojowym o powierzchni 50 mkw. cena zakupu rośnie do ok. 325 tys. złotych, a miesięczna rata kredytu do 1156 złotych. Z kolei zakup mieszkania trzypokojowego – 75 mkw. – to wydatek 487 tys. złotych i rata miesięczna na poziomie 1734 złotych. Droższe mieszkania, a więc i większe raty są tylko w Warszawie. Najtaniej jest w Łodzi, gdzie na kawalerkę wystarczy mniej niż 110 tys. złotych, a rata to tylko 390 złotych.

Dwa trendy
Najnowszy raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera pokazuje, że, w marcu w Krakowie zauważalne były dwa trendy. Kupujący wybierali coraz tańsze lokale, ale też poszukiwali tych o większym metrażu.

Obecnie w stolicy Małopolski przeciętne nabywane mieszkanie ma 61 metrów kwadratowych, co czyni Kraków liderem wśród miast pod względem wielkości sprzedawanych nieruchomości – twierdzą autorzy tego raportu. Według nich, ceny mieszkań w Krakowie spadły w ciągu ostatniego roku o 2,5 proc. To największa korekta, jaką zaobserwowano wśród miast monitorowanych przez Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Dziś za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego pod Wawelem trzeba przeciętnie zapłacić 5913 złotych. Spadek poniżej wartości 6 tys. złotych za metr ma świadczyć o rosnącym zainteresowaniu coraz tańszymi nieruchomościami.

Najchętniej wybierane są nieruchomości z Prądnika Białego, Krowodrzy i Dębnik, wybudowane w __przeciągu ostatnich kilkunastu lat – zauważa Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Cenę można zbić
Analitycy Lion’s Banku zwracają uwagę, że ceny ofertowe mocno różnią się od transakcyjnych. To oznacza, że właściciele sprzedawanych mieszkań początkowe oczekiwania korygują.

W Krakowie jest to średnio 9 proc., co oznacza dla kupującego ponad 550 złotych oszczędności na każdym metrze kwadratowym. Najbardziej z cenami schodzą warszawiacy, gdzie różnica między początkiem negocjacji a zawarciem umowy sięga 13 proc., czyli ok. 900 złotych na metrze.

Najtańsze Wzgórza
O ile tanieją mieszkania, to drożeje ziemia w Krakowie. Eksperci Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wskazują, że w ciągu roku działki budowlane w stolicy Małopolski zyskały na wartości aż 8 proc.

Obecnie za metr kwadratowy ziemi w Krakowie trzeba zapłacić średnio 430 złotych. – Najtańsze oferty za około 140 złotych za metr dotyczyły terenów na __Wzgórzach Krzesławickich – zauważa Marta Kosińska z Szybko.pl. – _Najwięcej muszą wydać natomiast chętni na ziemię w Śródmieściu. Szczególnie wielu sprzedających próbuje znaleźć nabywców w __Podgórzu. Co czwarta oferta dotyczy właśnie tej części miasta _– dodaje Marta Kosińska.

Ceny metra i kawalerki

Średnie ceny za mkw. w zł
Warszawa – 7058
Kraków – 5930
Wrocław – 5194
Gdańsk – 5014
Poznań – 4979
Lublin – 4444
Szczecin – 3937
Łódź – 3490
Katowice – 3348

ceny Kawalerki w **zł**
Warszawa – 238 200
Kraków – 194 760
Wrocław – 171 420
Gdańsk – 164 070
Poznań – 161 910

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski