Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie wśród przebojowych Polaków, których podziwia świat

Redakcja
OBYCZAJE. Nagroda Grammy dla Włodka Pawlika, pianisty jazzowego to balsam na nasze polskie kompleksy. Okazuje się jednak, że Polaków, którzy robią karierę na świecie, choć w ojczyźnie nie są znani, jest więcej. Oto najbardziej znani ambasadorzy polskiej kultury

Kompozytor Abel Korzeniowski z żoną - nasi najgłośniejsi ambasadorzy w muzycznym świecie Hollywood FOT. MATT SAYLES/AP

Są młodzi i nieco starsi, ale łączy ich jedno: świat wie o nich więcej niż rodacy. To Polacy radzący sobie na obczyźnie znacznie lepiej niż nad Wisłą.

Julia Bogdańska

Nawet w jej rodzinnych Żorach mało kto wie, że w sierpniu 2011 r. rozśpiewana nastolatka była gwiazdą Hollywood. Dała wtedy popisowy występ na pokazie artystów Rokket Music. Obecny na nim trener wokalny Seth Riggs (opiekował się m.in. Michaelem Jacksonem i Christiną Aguilerą) publicznie oferował jej swoją pomoc. Julka znana jest przede wszystkim z oryginalnej przeróbki Cohenowskiego "Hallelujah" (piosenka znalazła się na krążku "Poland... Why Not"), towarzyszącego jej teledysku i z faktu, że jej repertuar tworzą Rob Hoffman i Heather Holley, najbardziej wzięty dziś duet w Los Angeles.

Kinga Burza

Dorastała w Australii, ale dziś terenem jej pracy jest Londyn. Wykonywany zawód: reżyserka teledysków. W ciągu ostatniej dekady z jej profesjonalnej pomocy korzystali już m.in. James Blunt, La Roux, Calvin Harris i Kate Nash. Razem z tą ostatnią Burza zdobyła prestiżową nagrodę UK Music Video Awards za popowy teledysk roku, a przy okazji nagrodę Young Gun. Może kiedyś doczekamy się, że Kinga Burza teledyski będzie realizowała w rodzinnym Krakowie?

Elżbieta Chojnacka

Nasza ambasadorka w muzycznym Paryżu, gdzie po wyjeździe z Polski w 1968 r. mieszka i pracuje. Po nagraniu płyty "Clavesin" (Philips, 1971) okrzyknięto ją mistrzynią gry na tym barokowym instrumencie i można rzec, że przez kilka dekad nie dała się nikomu zdystansować (walczy z tzw. autentyzmem w muzyce dawnej). Elżbieta Chojnacka jest tytularnym profesorem prestiżowego salzburskiego Mozartem, a swoje utwory dedykowali jej m.in. Yannis Xenakis, Henryk Mikołaj Górecki i Michael Nyman.

Radzimir Dębski

Muzyk, syn Krzesimira, rocznik 1987. Komponuje muzykę do filmów, seriali telewizyjnych i spektakli teatralnych. Studiował w Polsce na Akademii Muzycznej w Warszawie, ale szybko przeniósł się na University of California w Los Angeles. Sława przyszła doń w 2011 r., gdy wygrał konkurs na remix piosenki Beyoncé "End of Time". To było prawie tyle samo warte co zachwyt samej Beyoncé, dzięki czemu Dębski trafił na eks- kluzywną sześcioutworową "4. The Remix", która była prawdziwym hitem w Stanach AD 2013.

Stanisław Fiszer

Architekt, jedno z najgłośniejszych nazwisk współczesnej światowej architektury. Od 1965 r., kiedy został asystentem paryskiego tuza inżynierii Michela Ecocharda, w ścisłej czołówce tej dyscypliny (jest jednym z niewielu pochodzących z Polski członków Francuskiej Akademii Architektury). Zaprojektował m.in. oryginalną zabudowę paryskiego placu Chalon, tamtejszą ambasadę Japonii, Termy Narodowe w Aix-Les-Bains, centrum multifunkcyjne w Montauban i budynek prefektury w Besançon. W Warszawie powierzono mu rekonstrukcję Arkad Kubickiego i projekt nowej Giełdy Papierów Wartościowych.

Łukasz Gottwald

Dla nas Łukasz Gottwald, dla Amerykanów Dr Luke, urodzony w Rhode Island, producent muzyczny i jedna z coraz popularniejszych postaci tamtejszego hip-hopu, popu i R&B. Lista artystów, z którymi zdarzyło mu się pracować, wygląda imponująco: Avril Lavinge, Kelly Clarkson, Britney Spears, Miley Cyrus, wreszcie Sugababes. Na szczycie magazynu "Billboard" Dr Luke pojawił się dotąd 21 razy. To właśnie "Billboard" napisał: "Współpraca z Luke'em to gwarancja sukcesu". I na razie się sprawdza.

Ryszard Horowitz

Polska nigdy nie narzekała na brak doskonałych fotografików, ale Ryszard Horowitz przebija zwykłą legendę. Mieszkający w Stanach Zjednoczonych artysta zasłynął jako prekursor komputerowego przetwarzania fotografii i pionier profesjonalnej fotografii reklamowej. Współzakładał renomowane Stowarzyszenie Fotografików Reklamowych APA. Znany za oceanem także z powodu swojego życiorysu - dzięki Oskarowi Schindlerowi, jako jeden z ponad tysiąca osób, ocalał z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

Abel Korzeniowski

Kompozytor filmowy i teatralny, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (klasa wiolonczeli), a także uczeń Krzysztofa Pendereckiego. Autor muzyki do wielu filmów i od kilku lat najsłynniejszy polski kompozytor muzyki filmowej w Hollywood, następca nagrodzonego Oscarem Jana A.P. Kaczmarka. Już w 2010 r. otrzymał nominację do prestiżowych Złotych Globów za muzykę do filmu "Samotny mężczyzna". Pod koniec zeszłego roku o Korzeniowskim znów było głośno w Los Angeles, a to dzięki dwóm ścieżkom dźwiękowym do filmów "Escape From Tomorrow" i "Romeo & Juliet", o których mówiono w kontekście Oscarów. Odpadły z rywalizacji, ale Korzeniowski walczy dalej.

Paweł Mąciwoda

Pseudonim sceniczny: Bejbi, miejsce urodzenia: Kraków. Polak z krwi i kości, a od 2004 r. oficjalny basista zespołu Scorpions. Wcześniej też nie było źle - w Chicago grał bluesa, na Florydzie rocka, w Nowym Jorku funky. W 1996 r., wraz z Adamem Holzmanem, założył zespół Section 31, wydał album "Traveler" i przyczynił się do płyty Michała Urbaniaka "Urbanator". Zafascynowany Ameryką. Nawet gusta ma skrojone pod Amerykę - słucha Red Hot Chili Peppers, a jego ulubionymi aktorami są Benicio Del Toro, Jack Nicholson i Johnny Depp.

Lucjan Strzyga

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski