18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie wybierali 14 posłów i dwóch senatorów

DW
Kardynał Stanisław Dziwisz przyszedł bez dowodu osobistego Fot. Anna Kaczmarz
Kardynał Stanisław Dziwisz przyszedł bez dowodu osobistego Fot. Anna Kaczmarz
- Wszystkie lokale zostały otwarte punktualnie, nie mieliśmy żadnych zakłóceń - poinformował nas Piotr Bukowski, miejski urzędnik wyborczy w Krakowie. - Na bieżąco rozwiązywaliśmy problemy podobne do tych we wszystkich poprzednich wyborach, a więc np. że ktoś przyniósł dokument tożsamości ze zdjęciem zrobionym dawno temu albo że kogoś nie było w spisie wyborców - stwierdził Piotr Bukowski.

Kardynał Stanisław Dziwisz przyszedł bez dowodu osobistego Fot. Anna Kaczmarz

WYBORY. Stolica Małopolski będzie mieć o jednego reprezentanta w Sejmie więcej, za to w Senacie - o dwóch mniej. Mieszkańcy Krakowa mogli głosować w 467 obwodowych komisjach wyborczych.

Najpoważniejszy incydent dotyczył baneru wyborczego umieszczonego na słupie reklamowym przy siedzibie jednej z komisji. Słup stał blisko wejścia do szkoły, w której znajdował się lokal wyborczy. - Zdecydowaliśmy, by go nie ruszać, bo okazało się, że sam baner wystaje poza teren należący do szkoły - tłumaczył miejski urzędnik wyborczy.

Mieszkańcy Krakowa mogli głosować w 467 obwodowych komisjach wyborczych; 38 z nich zlokalizowano w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych. Ponad 100 lokali zostało dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, w każdym z tych lokali dostępna była specjalna nakładka na karty do głosowania w języka Braille'a. Około stu niepełnosprawnych skorzystało z bezpłatnego dowozu do lokalu wyborczego

Rano w komisji w szkole przy ul. św. Marka głosował metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Musiał jednak poczekać kilkanaście minut, bo nie miał przy sobie dowodu osobistego, który dowiózł mu kierowca. Dopiero gdy kardynał Dziwisz pokazał dowód, zostały mu wydane karty do głosowania. - Na szkoleniach członkowie komisji byli uczulani, by nie wydawać kart do głosowania, jeśli wyborca nie będzie miał dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Nawet jeśli to będzie osoba bliska lub dobrze znana członkowi komisji - powiedział Piotr Bukowski. Po oddaniu głosu metropolita krakowski podkreślał, że od tych wyborów zależy, w jakim kierunku pójdzie Polska.

14 posłów - o jednego więcej niż cztery lata temu - krakowianie wybierali spośród 201 kandydatów z 8 komitetów wyborczych. Na karcie do głosowania na liście SLD był umieszczony Ireneusz Maśnica (nr 18), ale nie można było na niego głosować, bo jego kandydatura została unieważniona.

W Krakowie utworzono dwa jednomandatowe okręgi w wyborach do Senatu: nr 32 (dzielnice II, III, IV oraz od XIV do XVIII) i nr 33 (dzielnice: I oraz od V do XIII). Cztery lata temu Kraków z okolicznymi powiatami stanowił jeden okręg, w którym wybierano 4 senatorów.

Grzegorz Skowron

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski