Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowscy bracia kurkowi w Kazachstanie [ZDJĘCIA]

(mas)
Bracia kurkowi z Krakowa podróżują po Azji. Na niedzielę mają się zameldować Karagandzie w Kazachstanie, gdzie 11 września odbędą się uroczystości beatyfikacyjne ks. Władysława Bukowińskiego.

Oto relacja króla kurkowego Zbigniewa Kwatera z Kirgistanu i Kazachstanu:

W dniach 5-6 września przebywaliśmy nad jeziorem Issyk Kul w miejscowości Cholpon-Ata (słone jezioro położone na wysokości 1608 m n.p.m). W trakcie pobytu wzięliśmy udział w światowych zawodach nomadów czyli World Nomad Games. Jest to międzynarodowy konkurs sportów etnicznych uprawianych w Azji Środkowej. Główne kraje biorące udział w tych grach to Turcja, Kazachstan, Kirgistan, Azerbejdżan, Uzbekistan, Turkmenistan, Tadżykistan, Mongolia, Rosja (szczególnie republiki Sacha, Buriacja, Ałtaj, Kałmucja, Baszkiria) i Afganistan, ale także Stany Zjednoczone.

W środę 07 września delegacja Bractwa Kurkowego odwiedziła polskie cmentarze wojenne Armii Polskiej na Wschodzie w Sapataj Batyr koło Merke oraz w Ługowoje. W założeniach naszej wyprawy do Kazachastanu było oddanie hołdu polskim żołnierzom, którym udało się dotrzeć do Armii gen. Władysława Andersa, ale z powodu wycieńczenia i chorób na zawsze pozostali w kazachskiej ziemi.

Na cmentarzu w Merke odśpiewaliśmy hymn polski, odmówiliśmy modlitwę za zmarłych oraz złożyliśmy kwiaty. Cmentarz koło Merke leży na prywatnej działce Państwa Amiriya i Aslan Kikinadze (Turek pochodzący z Gruzji), którzy opiekują się tą nekropolią z wielką pieczołowitością. W sierpniu przebywali w Polsce na zaproszenie Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego i odwiedzili Warszawę i Kraków. Na stronie http://kresy24.pl/tureckie-malzenstwo-ocalilo-polski-cmentarz-wojenny-w-kazachstanie można przeczytać wywiad z Państwem Amiriya i Aslan Kikinadze.

Na cmentarzu w Ługowoje ojciec profesor Andrzej Napiórkowski oraz ojciec Leon Pokorski (ofm) odprawili polową mszę świętą, a następnie odmówiliśmy modlitwę za zmarłych, odśpiewaliśmy hymn polski, oraz złożyliśmy kwiaty.

Cmentarz w Merke został wyremontowany na zlecenie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w 2013 r. Pochowanych jest tam 19 osób. Byli to żołnierze i cywile, którzy w 1942 r. chcieli dotrzeć do armii Andersa. Na skutek wycieńczenia, głodu i chorób znaczna część uwolnionych z sowieckiej niewoli zmarła w drodze do wolnej Polski. Na cmentarzu postawiono pomniki, a na odtworzonych rzędach mogił ułożono płyty nagrobne z reliefem krzyża i z nazwiskami. Napis na pomniku głosi: „Tu spoczywają Polacy, żołnierze polskiej armii na Wschodzie gen. Władysława Andersa i osoby cywilne, byli jeńcy, więźniowie sowieckich łagrów, zmarli w 1942 r. w drodze do ojczyzny. Cześć Ich Pamięci!”. Na cmentarzu w Ługowoje pochowanych zostało 49 osób.

Bracia kurkowi zmierzają teraz do Karagandy gdzie w niedzielę odbędzie się beatyfikacja ks. Władysława Bukowińskiego.
Ks. Władysław Bukowiński (1904-1974) był sowieckim więżniem i zesłańcem, który przez kilkadziesiąt lat niósł pociechę duchową innym zesłańcom. Do Kazachstanu 7 września br. wyruszyła delegacja archidiecezji krakowskiej, z którą przyszły błogosławiony był niegdyś związany. Na jej czele stoi bp Jan Szkodoń, jako delegat metropolity krakowskiego i Episkopatu Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski