Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowscy dziennikarze uwolnieni z rąk Al-Kaidy [WIDEO]

Marcin Banasik
Śledztwo. Krakowska Prokuratura Apelacyjna wszczęła śledztwo w sprawie porwania dwóch dziennikarzy w Syrii. Marcin Mamoń i Tomasz Głowacki w niedzielę bezpiecznie wrócili do Polski po tym, jak w Wigilię zostali uwolnieni z rąk syryjskiej Al-Kaidy.

Dziennikarze zostali porwani w połowie listopada. Informacja o tym nie była jednak podana publicznie ze względu na bezpieczeństwo Polaków. O tym, że Mamoń i Głowacki trafili w ręce terrorystów, media poinformowały dopiero, kiedy obaj porwani byli już bezpieczni.

Autor: Marcin Banasik

Wczoraj wszczęto śledztwo w tej sprawie. - Dotyczy ono zdarzenia polegającego na porwaniu obywateli polskich poza granicami naszego kraju. W ramach śledztwa nadzorujemy także działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W większości postępowanie ma charakter niejawny, stąd nie mogę ujawniać szczegółów postępowania - mówi prokurator Piotr Kosmaty, rzecznik PA w Krakowie.

Reporter i filmowiec Marcin Mamoń oraz fotograf i operator kamery Tomasz Głowacki przyjechali do Syrii realizować film dla zachodnich mediów. Nieoficjalnie mówi się o zdjęciach do produkcji o samozwańczym Państwie Islamskim (IS).

Niedługo po przekroczeniu granicy z Turcją zostali porwani przez syryjską Al-Kaidę i przez sześć tygodni byli przetrzymywani w ciemnych piwnicach.

W uwolnienie dziennikarzy zaangażował się polski rząd i Czeczeni, ponieważ Mamoń i Głowacki przyjechali do Syrii na zaproszenie jednego z komendantów czeczeńskich. Według prawa szariatu każdy muzułmanin powinien zapewnić swoim gościom bezpieczeństwo. Kiedy Czeczeni dowiedzieli się o porwaniu ich gości, skierowali sprawę do działającego w Syrii sądu, który w wyroku nakazał wypuszczenie zakładników.

Marcin Mamoń to dziennikarz i reżyser filmów dokumentalnych, który zaglądał w miejsca, o jakich niektórzy baliby się pomyśleć. Na swoim koncie ma podróże do Afganistanu, Iraku, Czeczenii, Strefy Gazy, Somalii czy Konga. Spotykał się z rebeliantami, terrorystami, dyktatorami i przestępcami.

Tomasz Głowacki jest natomiast operatorem filmowym i fotografikiem, absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Swoje fotografie wystawiał m.in. w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie oraz tutejszym Centrum Kultury Żydowskiej. Jest autorem i współautorem zdjęć do wielu filmów dokumentalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski