Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowscy kardiochirurdzy przebudowali serce 1,5-rocznego Januszka. Poziom skomplikowania operacji można porównać do lądowania na księżycu

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Profesor Tomasz Mroczek, główny operator, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii USDK
Profesor Tomasz Mroczek, główny operator, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii USDK Andrzej Banaś
Zespół lekarzy Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie pod kierownictwem prof. Tomasza Mroczka przeprowadził pierwszą w Europie skomplikowaną operację: serce 1,5-rocznego Januszka wymagało całkowitej przebudowy. Główny lekarz operujący porównał taką operację do lądowania na Księżycu.

Serce dziecka wymagało całkowitej przebudowy

W środę Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie (USDK) przekazał na swojej stronie internetowej, że lekarze Kliniki Kardiochirurgii przeprowadzili skomplikowaną operację serca 1,5-rocznego Januszka - serce dziecka wymagało całkowitej przebudowy. Lecznica podała, że była to pierwsza taka operacja w Europie.

- Każdy element serca: aorta główna, prawa i lewa tętnica płucna, naczynia wieńcowe, przedsionek – wszystkie te elementy musiały ulec przebudowie, tak aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi. Była to wręcz zamiana funkcjonowania komór serca. Tylko tak można było uratować życie Januszka – mówi profesor Tomasz Mroczek, główny operator, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii USDK, który jednocześnie wskazuje, że taką operację można porównać do lądowania na Księżycu.

Miesiące przygotowań

Na sukces operacji składają się miesiące przygotowań, ogromna współpraca zespołu anestezjologów, kardiologów, pielęgniarek, perfuzjonistów i wielu innych grup medycznych.

Operacja zakończyła się sukcesem, dzięki miesiącom przygotowań i współpracy różnych grup medycznych.

"To bardzo dobra wiadomość zarówno dla polskich, jak i europejskich pacjentów: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oferuje teraz leczenie dostępne wcześniej tylko w Stanach Zjednoczonych" - poinformowała placówka.

Rzadki rodzaj nowotworu u dziecka

To nie pierwsza nowatorska operacja w szpitalu dziecięcym w tym roku. W marcu lekarze z krakowskiego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego po raz pierwszy w Małopolsce zastosowali nowatorską metodę HIPEC u dziecka. Dla kilkunastoletniej dziewczynki, chorej na rzadki rodzaj nowotworu, to była jedyna szansa na powrót do zdrowia.

U dzieci na ogół nie występują nowotwory, które często atakują ludzi dorosłych, takie jak rak piersi, płuca czy jelita grubego, choć u nich też się zdarzają. Tak było również w tym przypadku. Rodzice do szpitala zgłosili się z nastolatką, u której wstępnie rozpoznano zapalenie wyrostka robaczkowego. Dopiero po jego usunięciu i wykonaniu badania histopatologicznego wyciętych tkanek okazało się, że to rak.

- W swojej ponad 40-letniej karierze zawodowej po raz pierwszy spotkałem się z taką lokalizacją nowotworu u dziecka w wyrostku robaczkowym – mówi nam w marcu prof. Wojciech Górecki kierownik chirurgii dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Dlaczego komary są pożyteczne?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski