Krakowscy naukowcy opracowali żywy lek dla chorych serc i...

Krakowscy naukowcy opracowali żywy lek dla chorych serc i naczyń

Iwona Krzywda

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Tu wytwarzany jest żywy lek

Tu wytwarzany jest żywy lek ©Archiwum CM UJ

Krakowscy naukowcy szukają sposobu wykorzystania nowego rodzaju komórek macierzystych do leczenia pacjentów ze schorzeniami układu krążenia.
Tu wytwarzany jest żywy lek

Tu wytwarzany jest żywy lek ©Archiwum CM UJ

Innowacyjne badania z zakresu medycyny regeneracyjnej prowadzi zespół naukowców Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Krakowianie szukają skutecznego sposobu wykorzystania nowego rodzaju komórek macierzystych do leczenia schorzeń układu krążenia: uszkodzenia mięśnia sercowego po przebytym zawale oraz przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych.

- Mówimy o setkach tysięcy polskich pacjentów, dla których w zasadzie nie istnieje dobra metoda terapii. Niewydolność serca wiążę się z ryzykiem zgonu wynoszącym 50 proc. w ciągu 5 lat i mimo ciągłego wdrażania nowych leków, poprawa tych wskaźników i jakości życia jest bardzo niewielka.

Medycyna regeneracyjna to szansa, że u chorych po zawale serca uda się choć w części odzyskać utraconą tkankę, a tych z przewlekłym niedokrwieniem kończyn dolnych uchronić przed amputacją – podkreśla prof. UJ dr hab. n. med. Piotr Musiałek z Oddziału Klinicznego Chorób Serca i Naczyń Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, kierownik badań klinicznych oceniających skuteczność nowej terapii u pacjentów.

Krakowscy specjaliści do regeneracji tkanek i naczyń wykorzystują komórki macierzyste pochodzące z tzw. Galarety Whartona, wypełniającej wnętrze sznura pępowinowego. Sięgnęli po nie jako pierwsi na świecie.

W przeciwieństwie do innych komórek, do tej pory stosowanych w medycynie regeneracyjnej, te ze sznura pępowinowego nie są odrzucane przez organizm chorego, a dodatkowo wydzielają szereg białek i czynników wzrostu, stymulujących uszkodzone serce czy naczynia krwionośne do odbudowy. Badania eksperymentalne wykazały, że część z nich może także tworzyć zupełnie nowe, prawidłowe, komórki serca i naczyń.

- Udało nam się wypracować skuteczną metodę pozyskiwania i namnażania takich komórek. Tak naprawdę produkujemy nowy, żywy lek i jesteśmy w stanie to robić, po raz pierwszy Polsce, na skalę przemysłową – mówi prof. dr hab. med. Marcin Majka, kierownik projektu, szef Zakładu Transplantologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Komórki, przygotowane w nowopowstałym Banku Komórek i Tkanek, są podawane do uszkodzonego serca chorego w sposób małoinwazyjny, za pomocą specjalnego cewnika opracowanego przez krakowskich naukowców. Zaś w przypadku chorych, u których zatkane naczynia uniemożliwiają dopływ krwi do nóg, „żywy lek” jest wstrzykiwany do tętnicy w pachwinie i dodatkowo do mięśni uda i podudzia.

Wstępne wyniki pokazują, że terapia opracowana przez krakowian może być prawdziwym przełomem w leczeniu chorób układu krążenia. W 2014 r. podczas pilotażu bezpiecznie i z sukcesem zastosowano ją u pierwszych pacjentów. Trzy lata później ruszyły właściwe badania kliniczne, w ramach których komórki macierzyste podano dotychczas 90 kolejnym chorym. U eksperymentalnie leczonych pacjentów zaobserwowano wyraźne efekty: poprawę kurczliwości serca (u niektórych niemal powrót do stanu przed zawałem) i drożności naczyń.

- Po podaniu komórek noga ewidentnie staje się lepiej ukrwiona. Wszyscy pacjenci wskazywali, że odczuwają charakterystyczne, rozchodzące się ciepło. Z opóźnieniem pojawiał się u nich ból przy chodzeniu. Dystans, który byli w stanie przejść bez bólu, wydłużał się o 50 do 60, 100 czy nawet 200 metrów – wskazuje dr n. med. Mariusz Trystuła, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyń w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Badania krakowian zakończą się w przyszłym roku i pochłoną łącznie ponad 40 mln zł, konieczne przede wszystkim na nowoczesną aparaturę..Pieniądze niezbędne na ten cel udało się pozyskać z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Naukowcy zamierzają podać komórki macierzyste jeszcze 225 chorym po zawale i z przewlekłym niedokrwieniem nóg. Ich rekrutacja cały czas trwa.

Żeby badacze mogli jeszcze dokładnej ocenić skuteczność swojej metody, w projekcie biorą udział także fizycy z Akademii Górniczo-Hutniczej - Naszym zadaniem jest rozwój i wdrożenie innowacyjnych metod obrazowania dyfuzji wody przy użyciu tomografii magnetycznego rezonansu jądrowego (MRJ) - wyjaśnia dr hab. Artur Krzyżak, szef Laboratorium Tomografii i Spektroskopii MRJ AGH. - Dyfuzja w tomografii MRJ jest naturalnym kontrastem, dzięki któremu możemy oceniać zmiany w tkankach niewidoczne na klasycznych obrazach. A zastosowane rozwiązania - innowacyjne, chronione międzynarodowymi patentami - zdecydowanie zwiększają dokładność rejestrowanych obrazów organizmu chorego, tym samym, umożliwiając lepszą diagnostykę zmian zachodzących w sercu czy naczyniach krwionośnych po podaniu komórek macierzystych – dodaje.

O efektach swojej pracy krakowianie opowiedzą podczas specjalnej konferencji naukowej organizowanej przez Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pn. „New frontiers in regeneration therapies. From Advanced Therapy Medicinal Products (ATMP) through imaging to clinical outcomes”. Sympozjum rozpocznie się w najbliższy piątek 14 września i potrwa do soboty 15 września. W Auditorium Maximum spotkają się wiodący specjaliści z całego świata związani z medycyną regeneracyjną: lekarze, naukowcy, fizycy, prawnicy czy przedstawiciele świata biznesu.

Swój przyjazd pod Wawel potwierdzili m.in. prof. Maria Siemionow ze Stanów Zjednoczonych (która m.in. jako pierwsza dokonała przeszczepu twarzy i prowadzi nowatorskie badania terapii regeneracyjnej), prof. Francisco Fernandez-Aviles z Hiszpanii (szef europejskiej grupy roboczej ds. medycyny regeneracyjnej) oraz wielu innych znamienitych naukowców. Konferencja ma charakter otwarty. Każdy, kto chciałby posłuchać o nowych metodach regeneracji uszkodzonych narządów, może wziąć udział w zaplanowanych wykładach. Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie internetowej http://www.circulate.cm-uj.krakow.pl w zakładce „konferencja”.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Niedokrwistość stóp.

Świadczeniobiorca NFZ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Oby ta metoda leczenia była dostępna dla każdego? Jak donoszą mas media obecnie lekarzom opłaca się lepiej obcinać stopy niedokrwienne, cukrzycowe. Polska jest na pierwszym miejscu w obcinaniu...rozwiń całość

Oby ta metoda leczenia była dostępna dla każdego? Jak donoszą mas media obecnie lekarzom opłaca się lepiej obcinać stopy niedokrwienne, cukrzycowe. Polska jest na pierwszym miejscu w obcinaniu nóg/stóp!
do refleksji!zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu