Krakowscy prawnicy i doradcy na ratunek przedsiębiorcom. Potrzebujesz pomocy? Gubisz się w tarczach? Napisz lub zadzwoń do fachowca

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. Marcin Oliva Soto / Polskapresse
W odpowiedzi na apel Forum Przedsiębiorców "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej" znakomici krakowscy prawnicy i doradcy podatkowi postanowili pro bono wspierać swą cenną wiedzą i radą tysiące małopolskich przedsiębiorców, którzy utracili większość, a nawet całość swych przychodów. Takie firmy potrzebują szybko publicznej pomocy – zwolnienia z ZUS, dotacji, pożyczek – a tymczasem wielu przedsiębiorców nie wie, co mogą uzyskać i w jaki sposób. Niemal wszyscy, łącznie z urzędnikami, gubią się już w tym, co zapowiada i uchwala władza, także w kolejnych tarczach antykryzysowych.

FLESZ - Mieszkanie w wynajętym lokum, w obliczu utraty pracy lub przychodów, jest sporym problemem

Fachowcy (których listę z namiarami zamieszczamy poniżej) pomogą odnaleźć się najbardziej potrzebującym przedsiębiorcom w dwóch bardzo ważnych obszarach:

  • Z jakiego wsparcia (tarczowego i pozatarczowego) może skorzystać dana firma i jak ma to zrobić.
  • Jak poprawnie wypełnić i złożyć wniosek, by nie było w nim błędów formalnych (co wiąże się z ryzykiem nieuzyskania wsparcia).

Od początku koronakryzysu do Forum Przedsiębiorców "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej", w ramach którego współpracują ze sobą od lat wszystkie kluczowe organizacje gospodarcze w Małopolsce, zwracają się o pomoc tysiące zdesperowanych przedsiębiorców, którzy utracili całość lub 80-90 proc. przychodów.

Niestety, o ile zdecydowana większość właścicieli biznesów w Niemczech, Francji, Beneluksie, Wielkiej Brytanii korzysta na co dzień z usług prawników i doradców, to w Polsce ten odsetek jest wciąż bardzo mały (być może zmieni się to po koronakryzysie; przedsiębiorcy odczuwają dziś boleśnie na własnej skórze, że brak eksperta przy boku to prawdziwy dramat, którego finałem może być upadek firmy, utrata dorobku życia).

Czytaj także

W tej szczególnej sytuacji zwróciliśmy się z apelem o pomoc do wszystkich ekspertów, którzy są gotowi pomagać zagubionym przedsiębiorcom poradami oraz szybkimi odpowiedziami na nurtujące ich pytania/wątpliwości. Celem jest stworzenie prawnego pogotowia ratunkowego/ambulatorium, szybko reagującego na potrzeby zdezorientowanych przedsiębiorców.

Co bardzo ważne i niezwykle budujące, apel ten momentalnie poparły dwa zaprzyjaźnione z Forum, znane z aktywności i otwartości, samorządy zawodowe: Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie oraz Małopolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych - niskie ukłony dla dziekana Marcina Sali-Szczypińskiego oraz przewodniczącego Zygmunta Tabisza! Dzięki temu udało się w krótkim czasie – a czas odgrywa dziś przecież kluczową rolę – pozyskać do tej jakże potrzebnej pomocy grono świetnych i sprawdzonych fachowców.

Trzeba wiedzieć, że liczni prawnicy i doradcy podatkowi również znaleźli się dzisiaj w niełatwej sytuacji. Wielu ich klientów przeżywa największe problemy w swej historii, co przekłada się na silny i nagły spadek dochodów. Specjaliści rozumieją jednak, że ich szlachetna działalność w tych arcytrudnych czasach ma na celu wsparcie nie tylko konkretnych firm, ale i całej krakowskiej i małopolskiej gospodarki.

Czytaj także

Miejmy nadzieję, że dzięki temu uda się ją uchronić przed największą zapaścią od dekad; czarny scenariusz wydaje się, jak na razie, bardzo realny. Tylko współdziałanie i solidarność wielu kluczowych środowisk gospodarczych i wspierających biznes może nie dopuścić do jego ziszczenia.

Forum Przedsiębiorców: #WspieramyLokalnyBiznes – lista i namiary na ekspertów

Kancelaria AXELO Prawo i Podatki dla Biznesu - https://axelo.pl/: Sylwia Potępa – adwokat w aspekcie prawa pracy i ZUS
Telefon: +48 536 442 973, Mail: s.potepa@axelo.pl; Maciej Wilczyński – radca prawny, doradca podatkowy, Telefon: +48 603 772 738, Mail: m.wilczynski@axelo.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ewa Buczek, kancelaria.ewabuczek@gmail.com. nr tel.: 509 188 005 (od poniedziałku do czwartku od godz. 10 do 18); specjalizacje: prawo pracy, prawo ubezpieczeń społecznychprawo upadłościowe, windykacja należności, prawo gospodarcze i handlowe, prawo cywilne, w tym prawo rodzinne i spadkowe.

Radca prawny Mateusz Chabrowski, tel: 509 094 447, kancelariachabrowski.pl mateusz@kancelariachabrowski.pl (specjalizuje się w kompleksowej obsłudze przedsiębiorców, prawie autorskim, prawie handlowym i gospodarczym).

Kancelaria Prawna Karolina Furtak tel: 690 00 72 92; kontakt@karolinafurtak.pl, specjalizacje: prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, prawo działalności gospodarczej, prawo upadłościowe, prawo medycznego i odszkodowań, prawo gospodarcze i handlowe, prawo cywilne, w tym prawo rodzinne i spadkowe, informacje dotyczące nie tylko aktualnej pomocy również na stronie www.karolinafurtak.pl

Radca prawny Marcin Kachniarz, marcin.kachniarz@gmail.com, tel: +48 609 000 031

Bartłomiej Kałucki, radca prawny, telefon: 785 232 920; bartlomiej.j.kalucki@gmail.com

Zbigniew Kiedacz (Kancelaria SAVAS Radcowie Prawni, Radkowiak-Kiedacz) – tel. 695 238 237, z.kiedacz@savas.pl

Radca prawny Katarzyna Kiełbasa, katarzynakielbassa@gmail.com

Radca prawny Magdalena Kowalska-Graca, kancelaria@kowalska-graca.pl, tel: 609 871 221 (Kocmyrzów-Luborzyca); Sama jest przedsiębiorcą, który złożył wnioski o skorzystanie z dobrodziejstw tarcz, miała więc okazję praktycznie przebrnąć przez ten etap, jak również pomagać w tym samym mniejszym przedsiębiorcom. Pisze artykuły na ten temat w lokalnych mediach i świetnie się sprawdzają. Szczegóły: www.kowalska-graca.pl

Marcin Krudysz (m.in. prawo gospodarcze, prawo pracy, postępowanie administracyjne i podatkowe) - marcin.krudysz@gmail.com

Kancelaria Radców Prawnych Kucharski & Ruman:
Radca prawny Robert Kucharski, kancelaria@krsc.pl, tel: 794037857, https://kucharskirobert.pl; od 2012 r. zajmuje się udzielaniem porad prawnych, prowadzeniem spraw sądowych oraz sporządzaniem wszelkiego rodzaju pism i dokumentów prawnych dla firm, organizacji pozarządowych oraz osób prywatnych.

Radca prawny Tomasz Ruman, kancelaria@krsc.pl, tel: 602635210, https://tomaszruman.pl; prowadzi sprawy przed sądami powszechnymi i administracyjnymi w zakresie prawa cywilnego, handlowego i gospodarczego.

Czytaj także

dr Karol Kulig, radca prawny, K. Kulig & Współpracownicy. Kancelaria Prawnicza, tel. + 48 660 787 207, karol.kulig@kkulig.pl | www.kkulig.pl

Kancelaria Mikulski i Wspólnicy – tel. 12 412 77 00 lub (+48) 698 093 147, kancelaria@mikulski.krakow.pl, pierwszym kontaktem jest p. Anita Borkowska, która skieruje konkretne pytanie do konkretnego prawnika.

Kancelaria Polowiec i Wspólnicy:
Marcin Jamrozik – jamrozik@polowiec.pl
Iga Wojdakowska – wojdakowska@polowiec.pl
Piotr Kolasa – kolasa@polowiec.pl

Radca prawny Angelika Tomeczko , mail: radca@kancelariatomeczko.pl, telefon: 794 48 48 45

Radca prawny Kamil Składzień z Kancelarii Radcy Prawnego, Dębica, tel: 698 013 561

Kancelaria Radców Prawnych Rojkowicz Skoblenko i Partnerzy (www.rspartners.pl) - osoba kontaktowa: mecenas Marta Jabłońska, marta.jablonska@rspartners.pl , tel. 519 635 214 (Kancelaria doradza swoim klientom, firmom od 150-750 osób, w pozyskaniu środków i skorzystaniu z ochrony przewidzianej Tarczą Antykryzysową – ma zatem praktyczną wiedzę, którą może się podzielić).

Paulina Słapak-Śliwa, kancelaria@slapak-sliwa.com, +48 608 33 61 64 (radca prawny z wieloletnią praktyką w obsłudze podmiotów gospodarczych, w obecnej sytuacji pomaga klientom w uzyskiwaniu pomocy z traczy kryzysowej, chętnie pomoże innym potrzebującym).

Błażej Wągiel, radca prawny, tel. +48 509 163 107, office@ipsolegal.pl (Kancelaria, której jest partnerem zarządzającym, udziela już porad przedsiębiorcom w kilku akcjach, w tym w akcji #ratujbiznes organizowanej przez Rzecznika MŚP).

Kancelaria Radców Prawnych Wawruch Kwasek i Partnerzy – r.pr. Kamil Wawruch, tel: + 48 732 641 403, k.wawruch@wkkancelaria.pl (w podobnym zakresie uczestniczy już w akcji #ratujbiznes, pod patronatem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców; posiadamy w tym zakresie szeroką wiedzę i szybko nabywa nowych doświadczeń).

Adam Werner Kancelaria Radcy Prawnego, www.adamwerner.pl, a.werner@adamwerner.pl, tel. 12 444-62-33, tel. kom. (+48) 517-471-020

Kancelaria Radcy Prawnego Grzegorz Zawisza, tel. 660761385, grzesiek.zawisza@gmail.com

Doradcy podatkowi:

Bogdan Cebulski,doradca.bc@wp.pl

Anna Gorgoń,anna.gorgon@taxunit.pl, 606-226-762

Anna Powroźnik, doradcapowroznik@interia.pl, telefon: 604-944-041

Małgorzata Szczepańska-Chwała,msc@szczepanskachwala.pl, 501-078-149

Bogdan Ślusarek,bogdan.slusarek@sztaba.net, 604-936-369

Zygmunt Tabisz tabisz.2479@nettax.eu, 502-790-940

Iwona Węgrzyn, iwegrzyn@kance.pl, telefon: 604-466-996

Joanna Żołna, joanna.zolna@jkconsult.pl, 506-105-897

Czytaj także

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

Wykształcono nadmiar prawników. W ogóle to ludzi z wyższym wykształceniem jest za dużo (wyjątek stanowią lekarze, których jest za mało, informatyków też nie ma w nadmiarze, a pielęgniarki w ogóle nie powinny mieć wyższego wykształcenie, lecz średnie zawodowe lub pomaturalne - te magister pielęgniarstwa nie potrafią np. pobrać krwi z żyły do analiz), natomiast za mało ze średnim zawodowym oraz z zasadniczym zawodowym. Wykształcono ogromna liczbę humanistów, którzy mają kwalifikacje często w ogóle nieprzydatne na rynku pracy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3