Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowscy seniorzy kochają sport

Iwona Krzywda
Uczestnicy mistrzostw licznie stawili się na pokazowym treningu nordic walkingu. Zajęcia poprowadziła dr Grażyna Kołomyjska z krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego
Uczestnicy mistrzostw licznie stawili się na pokazowym treningu nordic walkingu. Zajęcia poprowadziła dr Grażyna Kołomyjska z krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego Fot. Michał Gąciarz
Mistrzostwa Krakowa Seniorów 60+. Blisko 200 zawodników zmierzyło się na "Bronowiance" w biegu, pływaniu i innych konkurencjach

Uczestnicy, którzy licznie stawili się na starcie rywalizacji o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa, udowodnili, że emerytura to znakomity czas, by uprawiać sport.

- Ruch jest lekarstwem na dobre życie. Człowiek uczy się organizacji, podejmowania wyzwań, systematyczności. Nie chodzi o to, żeby się ścigać, ale żeby być aktywnym, nie siedzieć w __fotelu - wyjaśnia Aleksandra Dudziak, prezes Akademii Pełni Życia i triumfatorka rywalizacji w pływaniu kobiet.

Do udziału w pierwszej edycji mistrzostw zgłosiło się blisko 200 zawodników. Seniorzy mogli spróbować swoich sił w kilkunastu różnych konkurencjach, m.in. biegach, pływaniu, rajdzie rowerowym, tenisie stołowym czy badmintonie. - Udało nam się wypracować zróżnicowany program, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Uwzględniliśmy też dyscypliny, które szczególnie chcemy promować w tym środowisku, czyli bule, ringo i __speed-ball - mówi Anna Okońska-Walkowicz, doradca prezydenta miasta Krakowa ds. polityki senioralnej.

Seniorzy lubią bule
Grą, która zdecydowanie zdążyła już podbić serca krakowskich seniorów, są francuskie bule. To właśnie ta dyscyplina cieszyła się jedną z najwyższych frekwencji wśród uczestników mistrzostw. - Z bulami po raz pierwszy spotkałam się w czasie ostatnich senioraliów i od tego czasu regularnie grywam na ogólnodostępnym bulodromie w __Parku Jordana - opowiada Małgorzata Suder, złota medalistka w kategorii 60+, członek Akademii Pełni Życia, która na mistrzostwa wysłała bardzo mocną reprezentację.

Poza bulami mocno obsadzony okazał się również turniej brydżowy, w którym o końcowy triumf walczyło ponad 30 par. Seniorzy stawili się licznie także na pokazowy trening nordic walkingu, którego instruktaż poprowadziła dr Grażyna Kołomyjska z krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. - W nordic walkingu zdecydowanie dominowały panie, podobnie było w aqua aerobicu, z kolei w bardziej specjalistycznych dyscyplinach wykazali sie mężczyźni - mówi Karol Oleksy, wiceprezes ds. organizacyjno-programowych i marketingu Małopolskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, odpowiedzialnego za organizację zawodów.

Ruch dla zdrowia
Najlepsi zawodnicy mistrzostw otrzymali pamiątkowe puchary i medale oraz bony, które wykorzystać można na zakup sprzętu sportowego. Specjalne wyróżnienia powędrowały również w ręce najstarszych uczestników zawodów. Marian Zgała, weteran w kategorii mężczyzn za cztery miesiące obchodzi 90. urodziny. Dojrzały wiek nie przeszkodził mu jednak w udziale w turnieju tenisa stołowego. - W ping-ponga gram od 1955 roku. Takie zawody to świetny pomysł. Ja właśnie ćwiczeniom zawdzięczam swoją dobrą formę i __aktywne życie, mimo mojego wieku - mówi.

Organizatorzy mistrzostw zapewniają, że pierwsza edycja nie będzie ostatnią, a kolejne spotkanie seniorów-sportowców już za rok. - Zawody wpisane są w obowiązujący do 2020 roku Gminny Program Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych. Zależy nam na promocji ruchu, bo to antidotum na __wszystkie bolączki dojrzałego wieku - zapewnia Okońska-Walkowicz.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski