Krakowscy studenci lecą w kosmos. Rusza Wydział Sztuki w Mieście

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Młoda sztuka w dniach 15-18 maja 2019 r. już po raz siódmy zawita do krakowskich galerii, muzeów oraz miejsc „nieoczywistych”. Studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, pod opieką dydaktyków, zmierzą się z kosmiczną tematyką. Organizatorzy, zainspirowani 50. rocznicą pierwszego lądowania człowieka na Księżycu, za przewodni motyw artystyczny tej edycji wybrali Satelitę. Oto wydarzenia, które będą miały miejsce podczas festiwalu.

Wydział Sztuki w Mieście to cykliczne święto organizowane przez Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jego celem jest pokazanie studenckich działań artystycznych poza murami uczelni.

A oto program festiwalu:

15 MAJA - ŚRODA

Hello Design!

Cricoteka ul. Nadwiślańska 2-4

Cześć design!
Cześć projektowanie!
Witajcie! Patrzcie, dotykajcie i oglądajcie!
Wystawa Hello Design! przybliża proces projektowania – drogę jaką pokonuje produkt od zdefiniowania wyzwania, przez opracowywanie koncepcji, aż po realizację prototypu. Można na niej zobaczyć w jaki sposób wygląda praca i warsztat projektanta oraz jakie historie kryją się za powstaniem
prezentowanych obiektów.
Hello Design! to tak naprawdę dwie wystawy. Pierwsza poświęcona jest pracom zrealizowanym przez wykładowców kierunku Design – aktywnych i profesjonalnych projektantów, współpracujących z komercyjnymi firmami oraz instytucjami kultury. W drugiej odsłonie ukazane będą projekty wykonane przez młodych twórców - studentów kierunku Design pod okiem swoich wykładowców.
Hello design! vol.1: 9-12/05/2019
Hello design! vol.2: 15-19/05/2019
Opieka kuratorska: Joanna Krokosz, Aleksandra Satława, Anna Węgrzyniak
Oprawa graficzna: Katarzyna Cichecka

16 MAJA - CZWARTEK

Krążenie - wystawa rysunku

Galeria Zalubowski, ul. Kącik 9
Krążenie to wystawa, na której ok. 50 uczestników, studentów Wydziału Sztuki, prezentuje prace zrealizowane na kursach z rysunku. Autorzy i autorki krążą wokół tematu wiodącego, jakim jest satelita i kosmos. Dodatkowo zrealizowane przez nich dzieła zbiorowe, zasilane są krążeniem różnych koncepcji, postaw i ekspresji, jak wspólny organizm zasilany złożonym z wielu naczyń krwiobiegiem. Wystawa będzie czynna od 16.05 2019 do 12.06.2019. W czasie trwania Wydziału Sztuki w Mieście można ją zwiedzać w następujących godzinach:
17.05.2019 (piątek), godz. 10:00-18:00
18.05.2019 (sobota), godz. 15:00-19:00
19.05.2019 (niedziela), godz.14:00-20:00
20.05.2019-12.06.2019 (poniedziałek-środa), godz. 12:00-16:00
Opieka kuratorska: Agnieszka Łukaszewska, Anna Sadowska

Hity z satelity!

Kino Kika, ul. Krasickiego 18

Hity z satelity! To pokaz filmów animowanych autorstwa studentek i studentów kierunków: Grafika, Digital Design, SIM oraz Art&Design. W 1988 r. w PR2 TVP pojawił się program "Bliżej świata" i błyskawicznie pobił rekordy oglądalności. Składał się z fragmentów programów wyemitowanych satelitarnie przez zachodnie stacje telewizyjne. Tegoroczna odsłona akcji „Kino Flyer” nawiązuje w swojej formule właśnie do tego programu, będącego esencją atrakcyjności zagranicznych mediów w czasach transformacji. Hasłem przewodnim edycji jest: HITY Z SATELITY!
Opieka kuratorska: Wioletta Sowa, Marcin Wojciechowski, Przemysław Liput, Aleksandra Rodobolska

Domowe satelity

Galeria BB, ul. Garbarska 24

W ramach tegorocznej edycji Wydziału Sztuki w Mieście studenci II roku kierunku Design zaprezentują projekty zestawów ceramicznych, które powstały w Pracowni Ceramiki. Przedmioty krążące niczym satelity będą tworzyć krajobraz rzeczywistości zamkniętej w Galerii. Rzeczy codziennego użytku, dzięki wykorzystaniu technologii oraz metod eksperymentalnych, stają się odrealnione i przekraczają swoją przedmiotowość.
Opieka kuratorska: Natalia Kopytko

PO_ZA

Galeria Fresz, ul. Karmelicka 18

Rysunek / poza / rysunkiem. To wystawa prezentująca niestandardowe poszukiwania artystyczne studentów Wydziału Sztuki z kilku pracowni i różnych roczników związanych z rysunkiem (Digital Design, Grafika, Malarstwo). Projekt PO_ZA to próba wydobycia „krążących” wokół mediów rysunkowych, intrygujących pod względem koncepcyjnym i realizacyjnym prac wykonanych przez studentów.
Opieka kuratorska: Witold Winek

Nienasycenie

Subteria, ul. Kanonicza 5

Nienasycenie to wystawa, w trakcie której zostaną zaprezentowane satelitarne obiekty intermedialne składające się z elektronicznych śmieci, prace dźwiękowe oraz rysunkowa instalacja kinetyczna. Wystawa będzie również okazją do odkrycia swojej przeszłości, poprzez lot nowoczesnym promem do miejsca urodzenia swoich dziadków.
Opieka kuratorska: Sebastian Wywiórski, Małgorzata Markiewicz

17 MAJA - PIĄTEK

Kosmiczne malowanie 3D

Ogród Doświadczeń im. S. Lema, al. Pokoju 68

W ramach tegorocznej edycji Wydziału Sztuki w Mieście studenci Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej z pracowni Malarstwa Architektonicznego prowadzonej przez Jacka Pasiecznego przedstawią malowidło tworzące złudzenie trójwymiarowej przestrzeni, inspirowane lądownikiem kosmicznym wykorzystanym przy podboju Księżyca. Chcesz mieć zdjęcie jak Neil Armstrong? Odwiedź Ogród Doświadczeń!
Opieka kuratorska: Jacek Pasieczny

Ale ODLOT!

Muzeum Lotnictwa, al. Jana Pawła II 39

Wystawa prezentuje wybrane projekty zrealizowane przez studentów w ramach kursów projektowania graficznego na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Prace podejmują temat szeroko rozumianej podróży. Znajdziecie tu znaki, identyfikacje wizualne, plakaty, książki, przewodniki, spacerowniki i inne ciekawe „produkty”. Wystawa przybliża proces projektowania wizualnego, pokazuje jak idee i informacje znajdują swoją graficzną formę w postaci druków i realizacji ekranowych. Uzupełnieniem ekspozycji są autorskie plakaty zaprojektowane przez wykładowców Wydziału. Zapraszamy na indywidualne oprowadzanie po wystawie w trakcie Nocy Muzeów. Wystawę będzie można zwiedzać w terminie 17.05.2019–17.06.2019.
Opieka kuratorska: Anna Zabdyrska, Katarzyna Wojdyła

NH 7.0

ARTzona, os. Górali 4

Motywem przewodnim wystawy jest Nowa Huta, dzielnica-satelita Krakowa, która swoją atmosferę zawdzięcza robotniczym osiedlom, socjalistycznej architekturze i „odległości od miasta”. Uczestnicy wystawy, zainspirowani tym miejscem, stworzyli niezależne od siebie prace, z których każda w inny sposób odnosi się do dzielnicy i jej mieszkańców. Istotny jest tutaj zarówno wymiar historyczny, kulturowy, jak i społeczny kontekst analizowanej przestrzeni. Podczas plenerów i poszukiwań studenci odwiedzali muzea, domy kultury, a także bary mleczne, parki, osiedlowe podwórka oraz miejsca, w których przesiadują bezdomni. W efekcie powstały prace przesycone fascynacją Nową Hutą, a jednocześnie dedykowane w dużej mierze lokalnej społeczności.
Opieka kuratorska: Małgorzata Łuczyna

Pokaz filmów w ramach Wydziału Sztuki w Mieście 7.0 Satelita

Kino Sfinks, os. Górali 5

W ramach Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego działa prężnie kilka pracowni filmowych - zarówno zorientowanych komercyjnie, jak i eksperymentalnych. Prowadzą je młodzi artyści i artystki, a osoby do nich uczęszczające śmiało i oryginalnie poszukują własnego języka w medium filmu. W tym roku, po raz pierwszy w ramach Wydziału Sztuki w Mieście, odbędzie się pokaz przedsięwzięć studenckich w Kinie Sfinks. Będzie to także okazja do spotkania i dyskusji z autorkami i autorami filmów oraz wykładowcami prowadzącymi pracownie.
Opieka kuratorska: Anna Pichura

18 MAJA - SOBOTA

Kosmos

Galeria Fosfor, Bonarka City Center, ul. Kamieńskiego 11

Kosmos to wszystko, co fizycznie istnieje. Przestrzeń, czas, prawa fizyki oraz wszystkie formy energii i materii zawarte są w tym jednym słowie. Kosmos obejmuje całe życie i historię. Uważa się że kosmos, czyli inaczej wszechświat, powstał z osobliwości – z punktu, w którym była skupiona cała jego materia i energia. W wyniku wielkiego wybuchu powstał także czas nierozerwalnie połączony z przestrzenią, czas, w którym mamy możliwość tworzenia, i w którym realizuje się nasze życie. Cała egzystencja człowieka ma początek, tak jak kosmos, w mikroskali. Od wielkości atomowych wywodzi się potężna moc, która zasila nas w energię życiową. Universum obejmuje mikro i makro skalę: atomy budują gwiazdy, gwiazdy wchodzą w skład galaktyk, galaktyki formują gromady i supergromady, które z kolei łączą się we włókna rozdzielone pustką.
Nieskończoność i ogrom wszechświata możemy odnieść do nas samych. Każdy z nas jest osobnym kosmosem, którego aktywność i emanacje obserwujemy w otaczającej nas czasoprzestrzeni. Bogactwo i różnorodność form i pomysłów, otwartość i brak granic, będzie można zobaczyć na wystawie w postaci rzeźby, malarstwa, prac wideo i obiektów. W Galerii Fosfor prezentowane będą najciekawsze przedsięwzięcia twórcze studentów Wydziału Sztuki. Wystawa obejmie prezentację prac zawierających w sobie wątki kosmiczne, a także dzieł ukazujących nas jako cząstki wszechświata, jego nieodłączny element manifestujący się poprzez sztukę. W wystawie biorą udział wybrani studenci Malarstwa i Animacji Kultury z pracowni Agaty Agatowskiej, Agnieszki Dacy, Natalii Kopytko, Małgorzaty Wielek-Mandreli oraz Łukasza Murzyna. Wystawa będzie czynna w dniach 15.05.2019– 18.05.2019, w godz. 10:00-19:00.
Opieka kuratorska: Agata Agatowska

Obserwatorium Gwiazd

Fundacja Sztuki Nowej „Znaczy się”, ul. Kościuszki 37

Przestrzeń galeryjna zostanie wprowadzona w gwiezdny klimat tak, aby odbiorcy wystawy mogli poczuć się jak badacze, którzy próbują samodzielnie odkrywać nowe gwiazdy. Na wystawie znajdą się realizacje pokazujące różnorodne postawy i style prac dotyczące grafiki ilustracyjnej: od klasycznej ilustracji, poprzez ilustrację wektorową, aż do prac realizowanych w formie książki autorskiej, książki obrazkowej, leporello oraz grafiki edytorskiej.
Opieka kuratorska: Magda Żmijowska i zespół

Grawitacje - Small Press Photo

Słup reklamowy, ul. Mazowiecka 43

Miejscowości otaczające duże miasta i tworzące aglomeracje mają wiele oblicz, zależnych od tego, kto jest ich obserwatorem. W projekcie fotograficznym grupa Small Press Photo spróbuje udokumentować funkcjonowanie miasteczek i wsi jako satelitów stacjonujących wokół metropolii, analizując ich kontrasty i wzajemne zależności.
Opieka kuratorska: Jakub Pierzchała

Widoki satelitarne

Galeria Wydziału Sztuki, ul. Mazowiecka 43

Wystawa prac malarskich, fotograficznych i obiektów przestrzennych, które pozwalają spojrzeć na człowieka, jak na wyjątkową, niepowtarzalną jednostkę, która ma swoje indywidualne życie, marzenia i emocje. Z drugiej strony, te „pojedyncze widoki”, przy zastosowaniu odpowiedniej „satelitarnej” perspektywy, sumują się tworząc uogólniony zapis ludzkiej kondycji.
Opieka kuratorska: Grażyna Borowik

Piknik finałowy

Wydział Sztuki UP, ul. Mazowiecka 43

Odsłonięcie muralu „Kopernik też była kobietą”
Mural jest formą upamiętnienia pierwszych naukowczyń, badaczek, pisarek, działaczek i artystek. Powstaje jako część obchodów 100-lecia obecności kobiet na ASP w Krakowie. Maria Dulębianka, Narcyza Żmichowska, Zofia Stryjeńska, Klementyna Hoffmanowa, Kazimiera Bujwidowa - to pięć wybranych przez nas prekursorek feminizmu.
Autorki i autorzy: Dominika Bogdan, Mateusz Matysek, Anna Rajzer, Dominik Róg, Marcelina Żaba
Opieka kuratorska: Małgorzata Markiewicz

Koncert: Mchy i Porosty (Bartosz Zaskórski)

Bartosz Zaskórski pochodzi ze wsi Żytno. Rysuje, pisze opowiadania, nagrywa słuchowiska, tworzy obiekty nawiązujące do horrorów z lat 80. Jako muzyk działa pod nazwą Mchy i Porosty, prezentując smutną i taneczną muzykę elektroniczną. Pod tą nazwą wydawał swoje utwory w takich oficynach jak: Recognition Records, Brutaż, Transatlantyk, Kikimora Tapes czy Pointless Geometry. Nakładem wydawnictwa BDTA ukazały się kasety z jego słuchowiskami: Wsie (2015) oraz I tedy okazało się, że umarłem (2016).

A także: kosmiczny tattoo walk-in, księżycowa wata cukrowa, konkursy z nagrodami, przekąski i napoje.

Satelitarne wydarzenie towarzyszące całemu festiwalowi: Far Side of the Moon

Przenośna wystawa plakatów w formie ulotek będących znacznikami AR, funkcjonująca w przestrzeni innych wystaw. Sześć wzorów ulotek, z których każda kryje w sobie przestrzenny plakat nawiązujący do tematyki kosmosu, istniejący w przestrzeni rozszerzonej. Ostatni plakat można zobaczyć po zebraniu wszystkich i ułożeniu ich w jeden obraz.
Autorka: Milena Malecha, Digital Design, 3 rok studiów I st.

WIDEO: Jakie są granice miłości do zwierzęcia?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Czytaj także

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3