Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowska flotylla na specjalnej wystawie

(PS)
Krakowscy artylerzyści
Krakowscy artylerzyści Archiwum
Rocznica. Na zamku książąt Czartoryskich w Puławach prezentowana jest wystawa o dziejach austro-węgierskiej Flotylli Wiślanej, która sto lat temu powstała w Krakowie. Ekspozycję przygotował Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej - Twierdza Kraków.

W salach zamku pokazano m.in. archiwalne fotografie jednostek krakowskiej flotylli, dokumenty z archiwów wiedeńskich, repliki marynarskich mundurów i odznaczenia. Atrakcją jest specjalnie wykonana przez Regiment replika fragmentu okrętu od dziobu do mostka kapitańskiego oraz reflektor pokładowy.

Otwarcie wystawy miało uroczysty charakter. Rozpoczęło je wciągnięcie flagi na maszt, wstrzał artyleryjski z miotacza i efektowny pokaz sztucznych ogni. Ekspozycję otworzyli prof. Wiesław Oleszek, dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który mieści się na zamku, oraz komendant Regimentu Przemysław Jaskółowski.

Odczytano fragmenty pamiętników wybitnego filozofa Ludwiga Wittgensteina, który służył na wiślanym okręcie "Goplana" w Krakowie podczas I wojny światowej. Wystawę (wcześniej pokazywaną w Krakowie i Sandomierzu) oglądać będzie można w Puławach do końca października, a następnie zaprezentowana zostanie w Warszawie.

C.K. Flotylla Wiślana powstała latem 1914 r. w Krakowie. Jej okręty stacjonowały m.in. na zakolu Wisły pod Wawelem, a ich zadaniem było patrolowanie Wisły i zwalczanie sił rosyjskich. Patronem medialnym obchodów stulecia Flotylli jest "Dziennik Polski".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski