Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowska Flotylla w Muzeum Wojska

Paweł Stachnik
Wystawa. W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie otwarta została ekspozycja prezentująca dzieje krakowskiej Flotylli Wiślanej. Przygotował ją, w ramach obchodów setnej rocznicy utworzenia flotylli Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej - Twierdza Kraków.

W otwarciu wystawy wzięli udział m.in. dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer, ambasador Austrii w Polsce dr Thomas Buchsbaum, a także wnuczka kpt. Władysława Nawrockiego, pierwszego komendanta polskiej Flotylli Wiślanej Agnieszka Nawrocka. Wszyscy partnerzy projektu przybyli na wernisaż zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami.

Na wystawie zostały pokazane m.in. archiwalne fotografie jednostek flotylli pływających po Wiśle, dokumenty z archiwów wiedeńskich, repliki mundurów noszonych przez żołnierzy flotylli, a także odznaczenia.

Przypomniano też cztery postacie związane z flotyllą i przeprowadzoną sto lat temu regulacją górnej Wisły: Ludwika i Stanisława Regieców z Krakowa oraz Władysława Nawrockiego i słynnego filozofa Ludwika Wittgensteina (służył na okręcie "Goplana").

Ekspozycja w Muzeum WP jest ostatnią z cyklu wystaw poświęconych 100-leciu Flotylli Wiślanej i regulacji górnej Wisły przygotowanych przez krakowski Regiment. Wcześniejsze wystawy prezentowane były kolejno w Krakowie, Sandomierzu i Puławach.

- Wystawy cieszyły się dużym zainteresowaniem, więc teraz szykujemy ich zagraniczną trasę - mówi komendant Regimentu i pomysłodawca obchodów Przemysław Jaskółowski.

Flotylla Wiślana powstała latem 1914 r. w Krakowie. Operowała od Krakowa do Dęblina, patrolując rzekę, przewożąc żołnierzy i materiały oraz zwalczając żeglugę rosyjską. Mimo że była formacją nawodną, nie wchodziła w skład C.K. Marynarki Wojennej, ale była podporządkowana dowództwu Twierdzy Kraków.

Patronem medialnym obchodów rocznicy jest "Dziennik Polski".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski