Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Krakowska Fundacja Zofii Rydet digitalizuje archiwum swej patronki

Joanna Urbaniec
Zdjęcia znanej fotografki  są opracowywane cyfrowo
Zdjęcia znanej fotografki są opracowywane cyfrowo Fot. Joanna Urbaniec
Trwają prace nad opracowaniem i digitalizacją części archiwum Zofii Rydet „Dokumentacje 1950-1978”. Jest to unikalny zbiór fotografii o wielkiej wartości artystycznej i historycznej. Na projekt ten składa się przeszło 30 tys. mało znanych zdjęć.

Zofia Rydet (ur. 5 maja 1911 w Stanisławowie, zm. 24 sierpnia 1997 w Gliwicach) to jedna z najbardziej znanych polskich mistrzyń fotografii. Próbowała przy pomocy zdjęć stworzyć obraz społeczeństwa, przede wszystkim wiejskiego.

W 2013 r. fundacja jej imienia, z siedzibą w Krakowie, uruchomiła cyfrowe archiwum zdjęć Rydet zawierające ponad 11 tysięcy zdigitalizowanych fotografii monumentalnego dzieła artystki pt. „Zapis socjologiczny 1978-1990”. Zdjęcia te można oglądać od grudnia 2013 r. na portalu www.zofiarydet.com.

Zanim jednak Zofia Rydet zrealizowała „Zapis socjologiczny”, aktywnie działała na polu fotografii artystycznej już od lat 50. XX w. Zdjęcia powstałe w tym okresie nazwano „Dokumentacjami”. To z nich wywodzą się tak znakomite cykle jak „Mały człowiek” i „Czas przemijania. „Dokumentacje” to niezwykle cenny materiał badawczy zarówno w dziedzinie fotografii, jak też kultury i socjologii. Zawarte w nim cykle fotograficzne ukazują bowiem szerokie spektrum życia społeczeństwa polskiego w latach 1950-1978, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów edukacji, polityki, gospodarki oraz rozrywki.

- W roku bieżącym rozpoczęliśmy prace zmierzające do opracowania i zdigitalizowania części tego zbioru - mówi Zofia Augustyńska-Martyniak, wiceprezes fundacji. Są to blisko trzy tysiące zdjęć wykonanych na południu Polski, m.in. w Rabce oraz miejscowościach wokół niej, a także na Śląsku. Już pod koniec grudnia tego roku część zdjęć będzie można obejrzeć na rozbudowanym portalu www.zofiarydet.com.

Projekt realizowany jest w ramach programu Kultura Cyfrowa 2016. Przedsięwzięcie dofinansowano również ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski