Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowska konferencja: Parkinson za zamkniętymi drzwiami

DD
Stanisław Staszczak, prezes Stowarzyszenia "Ostoja" Fot. Janusz Michalczak
Stanisław Staszczak, prezes Stowarzyszenia "Ostoja" Fot. Janusz Michalczak
CHOROBA PARKINSONA to przewlekła, postępująca choroba mózgu. Powoduje narastającą niesprawność ruchową, a w stadium zaawansowanym może także doprowadzić do wystąpienia zespołu otępiennego.

Stanisław Staszczak, prezes Stowarzyszenia "Ostoja" Fot. Janusz Michalczak

- Taki obraz choroby Parkinsona jest mniej znany społeczeństwu, gdyż pacjenci w tym stadium coraz rzadziej opuszczają mieszkanie i widywani są jedynie przez członków rodziny i opiekunów - mówi Stanisław Staszczak, prezes Stowarzyszenia dla osób z chorobą Parkinsona i chorobami zwyrodnieniowymi mózgu "Ostoja", które jest organizatorem konferencji "Parkinson za zamkniętymi drzwiami".

Nie ma badań diagnostycznych rozstrzygających o rozpoznaniu choroby Parkinsona - rozpoznanie stawiane jest na podstawie stwierdzonych u pacjenta objawów i wymaga dużego doświadczenia ze strony lekarza neurologa. Nie ma też terapii pozwalającej powstrzymać rozwój choroby, istnieje natomiast leczenie umożliwiające przez długi czas złagodzenie objawów i poprawiające sprawność ruchową pacjenta w stopniu umożliwiającym niezależność, a nawet kontynuowanie pracy zawodowej. Znaczącą poprawę sprawności ruchowej i komfortu życia w tej grupie chorych można bowiem uzyskać stosując głęboką stymulację mózgu lub podając leki w sposób zapewniający ich stały poziom w układzie nerwowym. Tego typu leczenie dostępne jest w Europie od 10 lat. W Europie - ale nie w Polsce. Jedynie stymulacja mózgu jest metodą finansowaną przez NFZ. Ponieważ obarczona jest jednak wieloma przeciwwskazaniami, nie może być zastosowana u połowy pacjentów wymagających takiego leczenia. Jak podkreśla prof. Andrzej Bogucki, przewodniczący Sekcji Schorzeń Poza-piramidowych, brak możliwości zapewnienia chorym efektywnej terapii prowadzi do szybszego pogarszania stanu ich zdrowia, pogłębiania niesprawności ruchowej i przedwczesnej izolacji.

Pacjenci i ich rodziny chcą walczyć (na argumenty, jak dodaje Stanisław Staszczak) o stworzenie odpowiednich rozwiązań prawnych i organizacyjnych, które zapewnią lepszą diagnostykę i leczenie choroby Parkinsona. M.in. wzorem innych krajów, także w Polsce powinny powstać specjalistyczne ośrodki zapewniające pacjentom kompleksową opiekę. Tutaj też powinna być prowadzona kwalifikacja chorych do odpowiedniej dla nich terapii.

Krakowska konferencja "Parkinson za zamkniętymi drzwiami" odbędzie się 5 grudnia o godz. 15 w Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej.

(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski