Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowska oprawa Odsieczy Wiedeńskiej

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Zespół Modlnicanie wyjechał do Austrii, żeby tam świętować 333. rocznicę Bitwy pod Wiedniem
Zespół Modlnicanie wyjechał do Austrii, żeby tam świętować 333. rocznicę Bitwy pod Wiedniem Fot. archiwum zespołu
Historia. W uroczystościach upamiętniających Bitwę pod Wiedniem uczestniczyli przedstawiciele historycznych organizacji z różnych stron Polski, w tym mocna reprezentacja Małopolski z Zespołem Modlnicanie.

Trzy dni trwały spotkania historyczne przypominające wydarzenia z 12 września 1683, gdy król Jana III Sobieski, dowodząc wojskami polsko-austriacko-niemieckimi odniósł zwycięstwo nad Imperium Osmańskim.

Zespól Modlnicanie towarzyszył uczestnikom biegu sztafetowego Śladami Poczty Królewskiej Króla Jana III Sobieskiego Kraków - Wiedeń „Listy do Marysieńki”. -Zaproszenie trafiło do nas dzięki współpracy z Emilem Kyrczem, prezesem PAKA-s Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych, Strzelectwo Sportowe - Wiedeń i radnej Krystyny Janeckiej - mówi Bogumiła Pietrzyk, szefowa Zespołu Modlnicanie i prezes Teatru Regionalnego w Krakowie.

Zespół brał udział w starcie biegu sztafetowego w Krakowie. Potem z jego uczestnikami spotkał się 10 września we Wiedniu na górze Kahlenberg (pol. Łysa Góra). 11 września w Modlnicanie uczcili rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej wraz z uczestnikami Biegu Pocztyliona. - Byliśmy jedynymi „krakowiakami”, którzy przybyli w to miejsce, bo od lat pojawiali się tylko górale - mówi pani Bogumiła.

W ramach uroczystości na terenie Arsenału - Wiedeń odbył się pokaz organizowany przez Małopolską Chorągiew Husarską. Były opowieści o genezie i przebiegu bitwy, która zamknęła potędze tureckiej ekspansję na kraje chrześcijańskie.

Rocznicowe uroczystości trwały do 12 września, dokładnej daty Wiktorii Wiedeńskiej. Na Kahlenbergu w kościele św. Józefa była msza z udziałem m.in. namiestnika Małopolskiej Chorągwi Husarskiej Grzegorza Rypnia i towarzysza husarskiego Łukasza Rypnia. Stawili się również Bracia Kurkowi z Krakowa ze sztandarem, w roli chorążego Zbigniew Szota oraz Stanisław Komusiński i Wiktor Kubiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski