Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowska orkiestra wyrusza dziś na podbój całego świata

Mateusz Borkowski
Sierpniowa sesja nagraniowa „Adriano in Siria” w Radiu Kraków
Sierpniowa sesja nagraniowa „Adriano in Siria” w Radiu Kraków fot. Wojciech Wandzel
Muzyka. Koncerty w Europie, a następnie premiera płyty. To plany Capelli Cracoviensis na podbicie zagranicznych rynków. Dziś zespół wystąpi w Operze Królewskiej w Wersalu.

Opera „Adriano in Siria”, skomponowana w 1734 roku przez Giovanniego Battistę Pergolesiego do libretta Pietra Metastasio, to projekt koncertowy i premiera płyty, które mają zapewnić krakowskiej orkiestrze międzynarodowy rozgłos. Przedsięwzięcie jest efektem współpracy Capelli Cracoviensis z menedżerem kultury i muzykologiem Filipem Berkowiczem, z którym zespół realizuje już ceniony cykl Opera Rara.

- Od kilku lat działam prężnie na rynku międzynarodowym, pracując z najważniejszymi promotorami i agentami zagranicznymi. Od dłuższego czasu odczuwałem, również z ich strony, potrzebę zrobienia dużego międzynarodowego projektu z polskim zespołem - tłumaczy Filip Berkowicz.

Przedstawił on swoim zagranicznym partnerom Capellę Cracoviensis jako zespół, który jest gotowy wejść na rynek europejski. Filipowi Berkowiczowi udało się znaleźć zewnętrzne środki na zorganizowanie sesji nagraniowej. Wsparcia udzielił również Narodowy Instytut Audiowizualny. Nagrania do płyty z operą Pergolesiego odbyły się w sierpniu w Studiu Radia Kraków. Album zostanie wydany przez prestiżową wytwórnię Decca Classics.

Ciekawostką jest fakt, że Filip Berkowicz niedawno pozbawiony został przez władze Krakowa stanowiska dyrektora festiwalu Sacrum Profanum. To impreza Krakowskiego Biura Festiwalowego, która wypracowała opinię najważniejszego w Polsce wydarzenia poświęconego muzyce współczesnej.

Mrówcza praca

Przygotowaniom do projektu „Adriano in Siria” G.B. Pergolesiego, którego premiera koncertowa odbędzie się dziś w Operze Królewskiej w Wersalu, towarzyszyła mrówcza praca muzykologiczna. Partyturę przygotował Renzo Bez na nowo z rękopisu. W takiej wersji publiczność usłyszy ją po raz pierwszy w historii. W głównych rolach usłyszymy gwiazdy muzyki dawnej, m.in. argentyńskiego kontratenora Franco Fagiolę, włoską mezzosopranistkę Rominę Basso. Na potrzeby koncertu przygotowano wersję skróconą. - To miejsce absolutnie wyjątkowe. Każda grupa specjalizująca się w wykonawstwie muzyki dawnej marzy o tym, żeby wystąpić właśnie w Wersalu. To dokładnie takie miejsce dla wszystkich artystów muzyki dawnej, co nowojorska Carnegie Hall dla tzw. muzyków klasycznych. Poza tym przyjemnie było zobaczyć w planie sezonu Opéra Royal koncert pod kierunkiem Jana Tomasza Adamusa obok takich nazwisk jak John Eliot Gardiner, Paul McCreesh czy Christophe Rousset - mówi Berkowicz.

Kolejne potwierdzone już koncerty odbędą się w Londynie, w Wiedniu (Theater and der Wien) i Baden-Baden. To jednak nie wszystko. W przyszłym roku w okolicach wakacji odbędą się kolejne sesje nagraniowe, podczas których Capella Cracoviensis zarejestruje trzy recitale z wybitnymi kontratenorami i tenorami dla prestiżowych wytwórni Deutsche Grammophon, Decca i Naïve. Decca wyda też kolejną produkcję operową, czyli „Germanico in Germania” Nicoli Porpory. Po tych nagraniach Capella Cracoviensis będzie mogła pochwalić się aż 5 płytami w międzynarodowych katalogach.

Być w obiegu

Jak zakłada Berkowicz, za dwa lata zespół będzie mógł koncertować rocznie ok. 25-30 razy na całym świecie. Jego zdaniem ta liczba jest do osiągnięcia już od sezonu koncertowego w 2017 roku. - Tym samym Kraków i Capella Cracoviensis będą odmieniane przez wszystkie przypadki, a zespół trafi do międzynarodowego obiegu koncertowego - planuje. - Ten rynek działa na zasadzie zaufania, a ja Capellę Cracoviensis przedstawiałem w samych superlatywach. Kiedy ruszył proces produkcyjny, wszyscy potwierdzili, że nie pomylili się, wybierając właśnie ten zespół - wyjaśnia Berkowicz.

Warto zaznaczyć, że kilka lat temu takie zespoły, jak Il Pomo d’Oro czy Armonia Atenea, dzięki takim kontraktom, weszły szturmem do międzynarodowego obiegu.

Krakowska premiera projektu zaplanowana jest 4 marca przyszłego roku w ramach wiosennego cyklu Opera Rara, czyli w dniu premiery płyty na całym świecie. - Przez ostatnie lata pracowałem przy wielu projektach międzynarodowych. To się nie zmieni, ale w kolejnych sezonach największą radość sprawi mi wspieranie Capelli Cracoviensis w realizacji ich planów - dodaje Berkowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski