Krakowska sekcja hapkido - koreańskiej sztuki walki - ma już 30 lat. Przyciąga dzieci, młodzież i dorosłych [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Archiwum Hapkido Moo Hak Kwan Polska
Hapkido Moo Hak Kwan Polska - pierwsza sekcja hapkido (koreańskiej sztuki walki, kompleksowego systemu samoobrony) utworzona w Polsce i jedna z najstarszych szkół sztuk walki w Krakowie – świętuje 30-lecie powstania.

Inicjatywa Stanisława Sterkowicza

Wszystko zaczęło się w 1991 roku, kiedy to prof. Stanisław Sterkowicz, pracownik naukowy AWF Kraków, podczas jednego z seminariów sztuk walki nawiązał współpracę i przyjaźń z prezydentem European Hapkido Alliance Samem Plumbem. Już wcześniej posiadał stopnie mistrzowskie w ju-jitsu, karate i judo, ale hapkido - będące kompleksowym systemem samoobrony i łączące w sobie elementy kopnięć, uderzeń, dźwigni na stawy, rzutów czy też ucisków na punkty witalne - zafascynowało go na tyle, że postanowił opanować również jego tajniki, co ostatecznie doprowadziło go do osiągnięcia stopnia mistrzowskiego 5 dan
i pozwoliło wyszkolić kolejne „czarne pasy”.

W latach 1994-1995 w czasopiśmie „Komandos” cyklicznie ukazywały się bogato ilustrowane artykuły poświęcone tej nowej w naszym kraju sztuce walki, których autorem był prof. Sterkowicz. Wywodzące się z Korei Południowej hapkido przez te wszystkie lata przyciągało dzieci, młodzież i dorosłych, którzy trenując z wykwalifikowanymi trenerami awansowali na kolejne stopnie, brali udział w zawodach, obozach szkoleniowych, seminariach z mistrzami EHA, czy pokazach m.in. podczas Memoriałów Andrzeja Firsta czy Pucharze Europy Mistrzów Klubowych Judo w 1996 roku. W 1999 roku sekcja została zaproszona do programu telewizyjnego „Twój problem, nasza głowa” w TVN.

Pomysł Rafała Przybycienia

Do największych imprez organizowanych przez Hapkido Moo Hak Kwan Polska zalicza się Festiwal Sztuk Walki w Krakowie (impreza organizowana wspólnie ze Społeczną SP nr 7 w Krakowie, gdzie od 20 lat hapkido prowadzone jest w ramach wf), którego pomysłodawcą był trener Rafał Przybycień. Siedmiu edycjom Festiwalu, odbywającym się w latach 2002-2008 i 2016, podczas których swoje umiejętności prezentowali adepci różnych sztuk i sportów walki z Polski i zagranicy, towarzyszyła szczytna idea integracji uczestników oraz niezapomniana dawka wrażeń dla widzów.

W 2013 roku organizacji imprezy o nazwie I Małopolski Festiwal Sportów, Sztuk i Systemów Walki podjęła się jednorazowo sekcja zapaśnicza TS Wisła Kraków, zapraszając do honorowego patronatu organizacyjnego trenera Przybycienia i Hapkido Moo Hak Kwan Polska.

Do największych imprez organizowanych przez Hapkido Moo Hak Kwan Polska zalicza się Festiwal Sztuk Walki w Krakowie (impreza organizowana wspólnie ze Społeczną SP nr 7 w Krakowie, gdzie od 20 lat hapkido prowadzone jest w ramach wf), którego pomysłodawcą był trener Rafał Przybycień

Trenerzy aktywnie angażują się we współpracę z ośrodkami kulturalnymi miasta Krakowa, czego przykładem jest coroczne prowadzenie zajęć podczas letniej i zimowej Akademii Sztuk Walki, organizowanej przez Zenona Liszkiewicza w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży dla dzieci spędzających ferie i wakacje w mieście. Sekcja Hapkido Moo Hak Kwan przez wiele lat uświetniała swoimi pokazami festyny rodzinne z okazji Święta Czyżyn „Dzielnica Czyżyny Dzieciom”, będąc jednocześnie partnerem tych imprez.

Oferta atrakcyjnych zajęć

Szczególnym wyróżnieniem dla sekcji była możliwość zaprezentowania się w międzynarodowym gronie naukowców i specjalistów sztuk walki podczas World Congress on Health and Martial Arts in Interdisciplinary Approach organizowanym przez Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie w 2015 roku. W pokazie wzięli udział wychowankowie sekcji na czele z prof. Sterkowiczem. Ponadto prezentowany podczas kongresu artykuł autorstwa trenerów sekcji K.S-P., R.P i Sama Plumba dotyczący motywacji i wpływu treningu hapkido na poprawę zdolności koordynacyjnych i wydolności został opublikowany w Archives of Budo Conference Proceedings.

Sekcja nieprzerwanie działa w SP nr 155 na os. 2 Pułku Lotniczego 2 w Krakowie, oferując swoim podopiecznym atrakcyjne zajęcia oparte na nowoczesnych metodach treningowych. Zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki w godz. 17-21 (z podziałem na grupy w zależności od stopnia zaawansowania). Prowadzą je profesjonalni instruktorzy: dr hab. Katarzyna Sterkowicz-Przybycień, prof. AWF (4 dan hapkido, trener ju-jitsu sportowego) i Rafał Przybycień (4 dan hapkido, nauczyciel wf, instruktor ju-jitsu sportowego).

Trenerzy Sterkowicz-Przybycień i Przybycień są autorami programu wychowania fizycznego „Sztuka walki hapkido - alternatywą dla tradycyjnego wychowania fizycznego i sportu szkolnego”, który został wyróżniony przez MENiS w 2004 roku jako jeden z najlepszych w Polsce. Ten kierowany do nauczycieli program świetnie uzupełnia się z wydaną przez prof. Sterkowicza w 1999 roku książką pt. „ABC HAPKIDO”.

“Bodyguard” lekiem na hejt?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie