Krakowska straż miejska: reformować czy likwidować

  • Dziennik Polski

Marcin Warszawski

W ubiegłym roku krakowska straż miejska ujawniła ponad 155 tys. wykroczeń. Strażnicy wystawili ponad 70 tys. mandatów, co oznacza, że podczas co drugiej interwencji sięgali po bloczek mandatowy. Większość kar (43 tys. mandatów) otrzymały osoby łamiące przepisy o ruchu drogowym. Miasto w 2011 roku na funkcjonowanie tej służby wydało 33 mln zł.
W ubiegłym roku strażnicy miejscy wystawili w sumie ponad 70 tysięcy mandatów Fot. Wojciech Matusik

W ubiegłym roku strażnicy miejscy wystawili w sumie ponad 70 tysięcy mandatów Fot. Wojciech Matusik

KONTROWERSJE. W kolejnych miastach zbierane są podpisy pod referendum w sprawie likwidacji straży miejskich. Pięć lat temu z takiego rozwiązania skorzystał Chrzanów. W Krakowie w 2003 roku nie udało się tego zrobić. Pomysł jednak powraca.

Coraz częściej pojawiają się głosy, że mundurowi są nastawieni na wypełnianie statystyk, a nie realną pomoc krakowianom. - Dzisiaj większość mieszkańców kojarzy strażników jako mundurowych wlepiających mandat babci za handlowanie pietruszką na chodniku, gdyż mają oni zbyt małe uprawnienia i często zajmują się sprawami mało ważnymi - ocenia radny (PiS) Mirosław Gilarski. Jego zdaniem miałoby się to zmienić po przekształceniu straży miejskiej w policję municypalną.

Niechęć do straży

W Kielcach, Bydgoszczy czy Poznaniu zbierane są podpisy pod projektami likwidacji straży miejskiej. W lutym przyszłego roku mieszkańcy Pszczyny (Śląsk) zdecydują w referendum, czy chcą dalej mieć gminną służbę mundurową. Chrzanów już pięć lat temu zrezygnował z tej formy pilnowania porządku.

- Mieszkańcy nieustannie mieli zastrzeżenia do pracy strażników. Zwracali uwagę, że ich działania nastawione są na karanie źle parkujących kierowców. Po dokładnej analizie musieliśmy przyznać, że efektywność naszej straży faktycznie nie była wysoka, doszło więc do jej likwidacji. - opowiada Ryszard Kosowski, burmistrz Chrzanowa. Dodaje, że dodatkowe środki przeznaczono na płatne policyjne patrole. - Nie wiem, czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się w Krakowie - zastrzega Kosowski.

Nieudana próba W naszym mieście podobną próbę już podjęto w 2003 roku.

- Zarówno wówczas, jak i teraz jest wiele argumentów za likwidacją straży miejskiej, która zamiast służyć mieszkańcom, stała się narzędziem represji. Rosnącą liczbą mandatów próbuje się łatać miejski budżet - zauważa Maciej Twaróg, jeden z inicjatorów akcji zbierania podpisów pod likwidacją krakowskiej straży miejskiej w 2003 roku.Wówczas w trakcie głosowania nad uchwałą o likwidacji na 43 radnych miejskich, tylko 9 opowiedziało się za.

Współcześnie radni również nie są zgodni w ocenie funkcjonowania straży miejskiej. - Być może większa restrykcyjność ze strony strażników wynika z polecenia służbowego, które otrzymali od prezydenta lub komendanta - sugeruje radny (PiS) Mirosław Gilarski.

Zdaniem przewodniczącego Komisji Praworządności Rady Miasta Krakowa Jerzego Woźniakiewicza (PO) nawoływanie do likwidacji jest niebezpieczne. - Bez straży zapanowałby w mieście chaos. Gdyby choć na tydzień zawiesić patrole, większość mieszkańców prosiłaby o ich przywrócenie. Choć działalność straży miejskiej jest mało spektakularna, to bardzo potrzebna - uważa radny Jerzy Woźniakiewicz.

Zdaniem komendanta

O komentarz do sprawy poprosiliśmy komendanta krakowskiej straży miejskiej Janusza Wiaterka. Stwierdził on, że od kompleksowej oceny pracy SM są prezydent, Rada Miasta oraz mieszkańcy.

Zauważył, że w ankiecie przeprowadzonej przez UJ: 71proc. osób uznało, że instytucja ta wpływa na poprawę bezpieczeństwa w mieście. "Nie oznacza to, że niczego nie należy zmieniać. To właśnie z Krakowa wyszedł sygnał do ministra spraw wewnętrznych, że najwyższy czas na zmiany. Stworzyliśmy projekt ustawy o policji municypalnej, bo uważamy, że obecna formuła funkcjonowania SM powoli się wyczerpuje.
Mamy dbać o porządek, czystość i spokój w mieście, a nie chwalić się wystawionymi mandatami w ruchu drogowym, ale też mieszkańcy bardzo często nas o tego typu interwencje proszą. Ponad 80 proc. wszystkich zgłoszeń dotyczy właśnie tego rodzaju wykroczeń i trudno byłoby na nie nie reagować" - czytamy w przesłanym nam mailu.

STRAŻ W LICZBACH

Wubiegłym roku strażnicy założyli ponad 22 tys. blokad nakoła (o 8 tys. więcej niż w**2008 r.). Do końca października tego roku na kołach źle zaparkowanych samochodów założono 14 961 blokad.

Wzrasta także liczba mandatów za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym: 2010 - 14 tys. mandatów, 2011 - 15,5 tys. , zaś w ciągu 10 miesięcy tego roku już 15 343 mandaty. Tylko dotychczasowe, tegoroczne działania funkcjonariuszy powinny przynieść miastu 5,6 mln zł z wystawionych mandatów.

marcin.warszawski@dziennik.krakow.pl

Likwidować straż czy reformować? Czekamy na Państwa opinie na stronie www.dziennikpolski24.pl/straz-miejska

Wideo

polecane: Flesz: Więzienie za przekręcanie liczników

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

19.11.2015, 21:54

I polska Policja robi to samo czyli nic a dawniej Milicja umiała ogarniać bo milicjant cie dopadł, walił pała i miałeś szacun do otoczenia i też dzielnicowy MO że jeden taki sprawiał iż cała wieś lub miasto się bało a teraz ??? Policja nic nie ogarnia przez chore prawo polskie bo tak : - użyje pałki to będzie problem, użyje broni to będzie problem i cokolwiek zrobi to będzie sprawa w sądzie !!! I pytam się czy to nie chore ??? Owszem, a w krajach tj. Czechy, Niemcy, Norwegia, Japonia to obywatelstwo boi się policjantów a jak znieważą to wysokie kary za to idą !!! A u nas nic !!! A w innych krajach mają straż miejską, szeryfów i robią co mają robić a u nas śpią, siedzą w barach czy pizzerii i tyle. Mówie zmienićten chory kraj i już !!!!

12.02.2013, 11:30

Wyłacz juz kompa bo jutro musisz wstać do szkoły. GIMBUS jest o 7.25. Pamiętaj

12.02.2013, 11:28

Dawniej była MILICJA i to ona powinna pałą nauczyć cię szacunku dla służb mundurowych. A teraz wyłącz już kompa bo dobranocka się zaczęła

15.12.2012, 17:50

( ) jeśli weźmie się pod uwagę sugestie, że Ryszard C. pooidoprdabnwe cierpi na chorobę psychiczną ( ) . Nie dało się już chyba lepiej wyrazić, że to tylko domniemanie i sugestie! Napisanie tego zdania inaczej mogłoby sugerować, że Ryszard C. na pewno nie jest chory psychicznie. A takiej pewności nie ma. Tekst wpisu jest tak skonstruowany, aby nie opowiadał się po żadnej ze stron. Przynajmniej takie było założenie.

15.12.2012, 09:46

I jeszcze jedna sprwaa powtarza pan za mediami ze Ryszard.C prawdopodobnie jest chory psychicznie ale prokurator stwierdzil ze na tym etapie nie ma zamiaru poddawac go takim badaniom wiec nie widzi pan w tym manipulacji lub klamstwa ?? Przeciez widac ze media chca utrwalic w umysle ludzi ze Ryszard.C jest chory psychicznie a czemu chca utrwalic mysle ze jako czlowiek znajacy sie na manipulacji dobrze pan wie Wiec proponuje zeby pan tez pisal troche rzetelniej

14.12.2012, 11:54

Zlikwidowąć i to natychmiast.
Każdy dzień udawania pracy przez tych nierobów, to większe podatki uchwalane przez radnych. To my utrzymujemy tych nierobów pozorujących pracę, a specjalizujący się tylko w mandatach za byle co. Dawniej była tylko policja i było większe bezpieczeństwo na ulicach. Gdzie podziali się dzielnicowi, których dawniej byli znani mieszkańcom i znali teren? Dublowanie pracy policji to tylko dodatkowe koszty i rozmywająca się odpowiedzialność za ład, porządek i bezpieczeństwo mieszkańców.

10.12.2012, 18:59

no właśnie, doktor wykropkowany.

07.12.2012, 21:36

zlikwidować

26.11.2012, 10:19

Popieram! Nie dla socjalizmu!

26.11.2012, 10:18

Już widzę jak by wyglądały krakowskie chodniki po tygodniu od zlikwidowania straży miejskiej.
Niestety polskie społeczeństwo nie reprezentuje odpowiedniego poziomu kultury, aby się mogło samo kontrolować.
Już obecnie rzadko gdzie jest zostawione przepisowe 1,5m dla pieszych, 10m od skrzyżowania nigdzie w centrum nie jest niezastawione itd. ...

24.11.2012, 21:11

Zlikwidować, i zatrudnić do sprzątania psich kup.

23.11.2012, 16:04

problem nie w tym czy zlikwidować straż miejska ale w wypowiedzi radnego PiS który mówi o być może poleceniu służbowym komendanta lub prezydenta o dawaniu mandatu za byle co.
Moim zdaniem to MOBBING a MOBBING to przestępstwo.
I od tego trzeba zacząć dyskusję o przyszłości straży miejskiej :)
A dla waszej informacji ze strony
Straży Miejskiej zniknął link do tego artykułu TO DAJE DUŻO DO MYŚLENIA :)

23.11.2012, 15:32

Zlikwidować straż miejską, jak długo będziemy utrzymywać tych nierobów, oszczędności trzeba szukać tam gdzie one są a nie podnosić non stop ceny biletów.W straży miejskiej to są etaty dla swoich

21.11.2012, 21:54

Ha ha ha ha ha ha ha ha , nie pisz jaki efekt , wiem................

21.11.2012, 21:12

BOJKOT ! Nie dzwonimy do straży miejskiej o pomoc tylko do POLICJI !
Oni załatwią wszystko, bo to ich obowiazek i czuja temat że służą nam - społeczeństwu , fachowo i skutecznie, to są prawdziwi fachowcy i mają odpowiednie kompetencje i narzędzia.
Jak to zrobimy to straż musi ulec rozwiązaniu. BOJKOT ! osobiście zgłosiłem im już dwa wraki do usunięcia i srającego psa , przyjechali po pięciu minutach, oddzwonie za jakiś czas z pytaniem o efekty.

21.11.2012, 20:08

moim zdaniem straż jest potrzebna ale przychylam się do zdania radnego PiS który mówi że przesadne dawanie mandatów to być może polecenie służbowe prezydenta lub komendanta a moim zdaniem to polecenie to nic innego jak mobbing.
MOBBING w STRAŻY MIEJSKIEJ KRAKOWA to ciekawy temat na następny artykuł :)

21.11.2012, 16:27

reformowac jusz niema co tylko likwidacja a pieniadze na etaty do policji banda darmozjadów o podłozu zomo do likwidacji

21.11.2012, 10:21

Zapytaj policjanta - najlepiej kogoś z szefostwa, czy chciałby likwidacji SM.
Odpowiedź jest jedna - NIE!

21.11.2012, 02:49

Smialo johnny ...zatrudnij sie...1600 brutto...kupa kasy czeka poznasz znaczenie wyrazenia "czuc oddech na plecach"

20.11.2012, 23:58

Ciekawy jestem czy Pan redaktor wyciągnie wnioski z treści zawartych w tych komentarzach i pociągnie temat dalej czy to tylko takie bicie piany które kosztuje krakowian 33 miliony rocznie, a problem jest. Tylko czy odważy się ktoś z redakcji Dziennika go dalej pociągnąć ? Bo na chwile obecną wszystkie nieprzychylne artykuły na temat działalności komendanta SM są utrącane. Zawsze są winni szeregowi strażnicy, czyli bezmózgi podejmujący sami decyzje. A prawda jest taka że zawsze działają na zlecenie przełożonych, tylko nigdy nic nie ma na piśmie. A potem wszyscy plują na nich.

20.11.2012, 23:48

Rozpędzić na cztery wiatry. Absolutnie. Dodać etaty policji. Na widok sikającego żula na Plantach "strażnicy" odwracają głowę i udają ,że nie widzą. Domagajmy się respektowania opinii publicznej a nie robienia różnych kombinacji przez organizacje reprezentujące interesy straży, aby uniknąć likwidacji.

20.11.2012, 22:00

a dlaczego daja mandaty za trzymanie nogi na ławce??? za złośliwość??bo kasa miasta pusta??
rozgonić ich na 4 wiatry - dopiero będą oszczędności i kasa się zapełni

20.11.2012, 21:49

Zlikwidować SM!!!!Pracują tam całe rodziny i zarabiaja grubą kase!!!

20.11.2012, 21:33

Ja pisze ,że tak samorząd jak i państwo wydają te same pieniądze podatników dzielone w części na samorząd i państwo . Jakie więc znaczenie ma kto za co płaci skoro są to pieniądze podatników ? Czyli po likwidacji straży miejskiej automatycznie Policja podejmuje wszelkie interwencje i płaci na to państwowa kasa z naszych podatków .Nie rozumiem w ogóle o co chodzi z tymi watpliwościami .

20.11.2012, 21:28

Ta instytuacja ma tak tępe mózgi że szkoda czasu i kasy na reformy - lepiej zlikwidować i to szybko.
Jak dla mnie taka instytucja powinna przede wszystkim służyć i pomagać mieszkańcom a nie tylko szukać powodu żeby wlepić każdemu kto się rusza mandat - czasem na siłę...