Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowska uczelnia wykształci doktorów od piwa [ZDJĘCIA, WIDEO]

Anna Kolet-Iciek
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie uruchomił pierwsze w Polsce międzynarodowe studia doktoranckie z piwowarstwa. Projekt finansuje Komisja Europejska, a jego budżet wynosi ponad 2 mln euro. Rozmawiamy z dr. hab. inż. Aleksandrem Poredą z UR, koordynatorem projektu.

- Lubi Pan piwo?

- Tak. Z dumą przyznaję, że lubię piwo.

- To powód do dumy?

- Często ludzie wstydzą się swojego zamiłowania do picia piwa i z zażenowaniem przyznają, że je lubią.

- Bo piwo nie najlepiej się kojarzy. Z panami spod budki czy puszką opróżnianą przed telewizorem.

- To przeszłość. Obserwujemy odwrót od tych tendencji. Wytworzyła się kultura picia piwa i zmieniło środowisko, w jakim się je spożywa. Coraz więcej osób pije je w pubach i restauracjach, bo jest coraz więcej konsumentów, których stać na droższy produkt.

- Nadal jednak większość z nas kupuje trunek w sklepie i pije w domu.

- Ale widać, że gonimy Europę Zachodnią, gdzie piwo kupowane jest przede wszystkim w restauracjach.

- A jak wyglądamy na tle Europy, jeśli chodzi o produkcję?

- Jest coraz lepiej. Jeszcze kilka lat temu w Polsce mieliśmy około 60 browarów, dziś jest ich już 150. Oczywiście nadal daleko nam do takich potęg, jak chociażby Niemcy, gdzie jest ok. 1000 producentów.

Przemysł piwowarski należy do najbardziej zglobalizowanych branż polskiego przemysłu spożywczego. Duży udział w rynku mają transnarodowe koncerny.

Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press

- Dogonimy?

- W Polsce od kilku lat trwa piwna rewolucja. Jest coraz więcej małych, regionalnych lub restauracyjnych browarów, które produkują piwa o nowych, ciekawych smakach. Nie boją się eksperymentować i widać, że na rynku jest zapotrzebowanie na takie produkty. Konsumenci dowiadują się, że piwo nie musi być wyłącznie jasne pełne.

- Małopolska ma się czym pochwalić?

- W samym Krakowie jest kilka browarów restauracyjnych. Mamy CK Browar, który w tej kategorii jest jednym z najstarszych w Polsce. Rozwija się regionalny browar w Tenczynku. Jest też oczywiście Okocim w Brzesku. W sumie w regionie jest kilkunastu producentów.

- Teraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie będzie kształcić doktorów od piwa.

- Taki mamy zamiar. Uruchomiliśmy pierwsze międzynarodowe studia doktoranckie z piwowarstwa. Chcemy wykształcić specjalistów, którzy będą prowadzić zaawansowane badania naukowe i wprowadzać innowacyjne rozwiązania do przemysłu piwowarskiego w Polsce i na świecie. W projekcie bierze udział sześć europejskich uczelni, a UR jest jego liderem. Doktoranci będą uczestniczyć w specjalistycznych kursach na wszystkich tych uczelniach i zdobywać doświadczenie w różnych instytucjach oraz zakładach spożywczych w Europie.

- W UR są już studia podyplomowe z browarnictwa.

- Studenci mogą się piwowarstwa uczyć także na kierunku technologia żywności, w ramach specjalności. Studia podyplomowe powstały głównie z myślą o osobach, które już pracują w browarach i chcą w krótkim czasie zdobyć kwintesencję wiedzy. Zainteresowanie jest ogromne. Wszystkie miejsca zostały zajęte po 10 dniach rekrutacji.

- A jakie piwo najbardziej Pan lubi?

- Zimne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski