Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowska wieża Babel

G
Na początku był tylko jeden skromny pokoik i kilka krzeseł. W takich warunkach w latach 50. studenci Politechniki Krakowskiej zgłębiali podstawy obcych języków, a właściwie jednego - rosyjskiego. Dziś Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych PK ma własne sale wykładowe, laboratoria, a w pięciu sekcjach językowych pracuje kilkadziesiąt osób, które nie tylko uczą studentów angielskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego i włoskiego, ale również piszą skrypty, podręczniki, a także nieustannie się szkolą. Wczoraj, w tej swoistej wieży Babel, mieszczącej się w kompleksie budynków Politechniki Krakowskiej, świętowano 50-lecie studium.

Zaczynali od języka rosyjskiego

   Do sali konferencyjnej uczelnianej galerii Gil przybyli pracownicy, władze uczelni oraz studenci, którzy coraz większą wagę przywiązują do nauki obcych języków. Gdy 1 września 1954 roku powoływano do życia Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych PK, uczono tutaj tylko jednego języka - rosyjskiego. I to wedle dyrektyw najwyższych władz - wyłącznie w celu opanowania oraz zrozumienia tekstu. Po październikowej odwilży 1956 roku tworzono w studium następne językowe sekcje. Najpóźniej, bo w 1975 r. - romanistów.
   Obecnie studium prowadzi naukę języków obcych na wszystkich poziomach zaawansowania, a dla studentów, którzy ukończyli obowiązkowy lektorat, a także dla tych, którzy tego chcą, prowadzi się osobne kursy językowe. Ich liczba rośnie z roku na rok. Zajęcia odbywają się w 7-12-osobowych grupach. Uczestnicy kursów otrzymują zaświadczenia lub certyfikaty podpisane przez władze uczelni i władze studium, którym od 14 kieruje Elżbieta Han-Wiercińska.
   O efektach pobieranych tu nauk najlepiej świadczą laury, jakie studenci PK zdobywają na olimpiadach językowych. W ub. roku żacy z tej uczelni zajęli 2. i 5. miejsce na Olimpiadzie Języka Angielskiego dla Studentów Wyższych Uczelni Technicznych. W tym roku do finału tego konkursu zakwalifikowało się aż 12 osób z PK w Krakowie. Dzięki współpracy studium z placówką językową we Frankfurcie nad Menem studenci krakowskiej politechniki mogą zdawać w swojej uczelni egzamin z języka angielskiego na poziomie zwanym _intermediate. _Uzyskany w ten sposób certyfikat uznawany jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
   Obecny na wczorajszych obchodach jubileuszowych rektor PK prof. Marcin Chrzanowski życzył pracownikom studium dalszych osiągnięć, a sobie i uczelni, którą kieruje, tego, aby w najbliższej przyszłości można tu było również prowadzić wykłady po angielsku. (G)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski