MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski Alarm Smogowy: Tak dla Strefy Czystego Transportu, nie dla ogromnej podwyżki cen biletów na komunikację miejską

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Strefie Czystego Transportu - tak, podwyżkom cen biletów na komunikację miejską - nie. Z takim apelem do krakowskich radnych miejskich zwrócił się Krakowski Alarm Smogowy na dzień przed głosowaniem nad uchwałą o utworzeniu w Krakowie SCT. Strefa pozwoli na ograniczenie w mieście ruchu samochodów emitujących najwięcej zanieczyszczeń, czyli starszych aut z silnikiem Diesla. Jednocześnie KAS zaapelował o pozostawienie cen biletów komunikacji miejskiej na niezmienionym poziomie.

W swoim apelu Krakowski Alarm Smogowy zwraca uwagę, że ruch samochodowy znacznie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza w mieście. Dobitnie potwierdzają to odczyty ze stacji monitoringu na krakowskich Alejach Trzech Wieszczów.

Powietrze w tej części miasta jest najgorsze w całej Polsce oraz znacznie gorsze niż na pozostałych stacjach mierzących poziom zanieczyszczenia w Krakowie. Na Alejach odnotowano najwyższą w całym kraju liczbę dni smogowych w 2021 roku - aż 105 (norma to 35), najwyższe roczne stężenie pyłów PM 10 - 46 ug/m3 (norma to 40 ug/m3) oraz najwyższe roczne stężenie NO2 - 50 ug/m3 (norma to 40 ug/m3).

- Te dane są mocną przesłanką do tego, by wprowadzić w Krakowie Strefę Czystego Transportu, która umożliwi ograniczenie zanieczyszczeń generowanych przez samochody - przekonuje Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

- Obecnie w Krakowie mamy dwie główne przyczyny zanieczyszczenia powietrza. To napływ zanieczyszczeń z okalających powiatów, gdzie dymi dziesiątki tysięcy starych kotłów, tzw. "kopciuchów", i właśnie ruch samochodowy w mieście. I choć władze Krakowa nie mają bezpośredniego wpływu na to, czym ogrzewają się mieszkańcy okolic miasta, to mogą przynajmniej doprowadzić do tego, aby najbardziej emisyjne samochody przestały zatruwać krakowskie powietrze - dodaje Anna Dworakowska.

KAS apeluje do radnych, by przyjęli propozycję Zarządu Transportu Publicznego. Zakłada ona, że do SCT mogłyby wjeżdżać od połowy 2026 r. tylko pojazdy benzynowe produkowane od 2001 r. oraz pojazdy z silnikami Diesla produkowane od 2010 r. - To wersja minimum. Pomiary emisji pokazują, że dopiero Diesle produkowane od 2010 r. emitują znacznie mniejsze ilości pyłów - przekonuje Bartosz Piłat, koordynator ds. transportu Polskiego Alarmu Smogowego.

KAS przekonuje też radnych, aby wyznaczyli datę, od której do SCT wjazd miałyby tylko Diesle produkowane od 2014 r., a więc spełniające wymagania normy emisji Euro 6. - To też wniosek z badań emisji. Dopiero takie Diesle mają względnie niskie emisje tlenków azotu - mówi Piłat. - Taki wymóg może być wprowadzony później, np. w 2028 r., kiedy najstarsze Diesle produkowane w standardzie Euro 6 miałyby nawet 14 lat - dodaje.

Rada Miasta Krakowa będzie głosować nad ustanowieniem Strefy Czystego Transportu na terenie całego Krakowa już jutro, 23 listopada.

KAS zwrócił się do radnych również o odrzucenie propozycji podniesienia cen biletów komunikacji miejskiej. - Rozumiemy, że ceny energii wzrosły, podobnie koszty pracy, oraz że notujemy rekordową inflację - mówi Dworakowska. - Jednak w budżecie miasta Krakowa na pewno znajdą się wydatki, które mogą być ograniczone, w zamian za utrzymanie cen biletów na transport zbiorowy. Kraków równolegle do wprowadzania SCT powinien zadbać o atrakcyjność transportu publicznego i nie obciążać dodatkowo mieszkańców, kupujących bilety - dodaje Dworakowska.

Więcej o planowanej podwyżce cen biletów pisaliśmy w poniższym materiale:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krakowski Alarm Smogowy: Tak dla Strefy Czystego Transportu, nie dla ogromnej podwyżki cen biletów na komunikację miejską - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski