Krakowski Columbus uhonorowany prestiżowymi Diamentami Forbesa 2022. To nie tylko „zielona”, ale bardzo nowoczesna firma

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Columbus Energy, wiodący dostawca usług z zakresu nowoczesnej energetyki, z Diamentami Forbesa. W 14. edycji tego wyjątkowego rankingu krakowska spółka sięgnęła szczytu wśród firm o przychodach powyżej 250 mln zł
Columbus Energy, wiodący dostawca usług z zakresu nowoczesnej energetyki, z Diamentami Forbesa. W 14. edycji tego wyjątkowego rankingu krakowska spółka sięgnęła szczytu wśród firm o przychodach powyżej 250 mln zł Columbus Energy
Udostępnij:
Fotowoltaika, pompy ciepła, magazyny energii, specjalne ładowarki do samochodów, elektromobilność, farmy fotowoltaiczne, ale też optymalizacja kosztów energii – w tych wszystkich „zielonych” dziedzinach, tak ważnych w czasach, gdy ceny energii szybują, Columbus Energy nie ma sobie równych. Od 27 stycznia może też chwalić się prestiżowymi Diamentami Forbesa. W 14. edycji tego wyjątkowego rankingu krakowska spółka sięgnęła szczytu wśród firm o przychodach powyżej 250 mln zł.

Columbus Energy – firma z ambicjami

- To pierwsze dla nas tego rodzaju wyróżnienie. Mam nadzieję, że nie ostatnie. Diamenty Forbesa potwierdziły, że w 2020 r. osiągnęliśmy spektakularną dynamikę wzrostu. Ale na tym nasze ambicje się nie kończą – zapewnia Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA.

Za co firma została uhonorowana? „Przychody ze sprzedaży w 2020 roku wzrosły ponad 200 proc. i wyniosły niemal 655 mln zł, zysk netto stanowił blisko 10 proc. przychodów” – tyle magazyn Forbes. Dodajmy, że te 10 proc. zysku netto oznacza ponad 64 mln zł, a jej tzw. średni ważony wzrost wartości zatrzymał się na astronomicznym poziomie 273 proc. To wszystko sprawiło, że spółka – wśród firm o przychodach powyżej 250 mln zł – zajęła pierwsze miejsce nie tylko w rankingu małopolskim, ale także ogólnopolskim. I za to właśnie dwa wspaniałe Diamenty Forbesa.

Czy firma zamierza spocząć na laurach? Nie. Pomysłów jej bowiem nie brakuje. - Nowości, które od pewnego czasu przygotowujemy, dadzą podstawę do dalszego rozwoju Columbus. Liczę także, że długoterminowa strategia naszej transformacji w spółkę technologiczną w przyszłości również zostanie zauważona – dodaje prezes Dawid Zieliński.

Krakowski Columbus uhonorowany prestiżowymi Diamentami Forbesa 2022. To nie tylko „zielona”, ale bardzo nowoczesna firma
Columbus Energy

Wyjątkowy rok - niezwykła edycja Diamentów

„Jest szczególna pod każdym względem. Po raz pierwszy w jej historii liczba kandydatów do tytułu Diamentu wynosiła „naście” tysięcy. Po koniecznych weryfikacjach na liście znalazło się prawie 7 tysięcy podmiotów. Każdy z nich zasługuje na osobne, indywidualne, najszczersze gratulacje” – tak o tegorocznej liście Diamentów Forbesa pisze Paweł Zielewski, redaktor naczelny polskiej edycji miesięcznika „Forbes”. „Za każdą z firm stoi człowiek ze swoimi ambicjami, marzeniami, uporem i w końcu – unikalną umiejętnością wykorzystania otoczenia (nie tylko rynkowego) tak do budowania wartości, jak i jej dynamicznego zwiększania”.

Jaki obraz polskiej gospodarki wyłania się z tego niezwykłego, rankingu? „Z kryzysu, z którym zmaga się świat od dwóch lat, polskie firmy w ogromnej większości wyszły dotychczas zwycięsko.” – czytamy na stronach Forbesa.

Jak tworzony jest ranking? Powstaje we współpracy z wywiadownią Dun & Bradstreet Poland. Pod uwagę brane są m.in. wartość majątkowa firmy oraz zyski z ostatnich 3 lat. Kluczowymi kryteriami według pomysłodawców rankingu są między innymi wiarygodność płatnicza, historia płatnicza oraz brak negatywnych zdarzeń prawnych. Analizie nie podlegają przedsiębiorstwa, które znajdują się w stanie upadłości lub likwidacji – przypomina magazyn. Firmy dzielone są zaś na trzy kategorie: małe z przychodem ze sprzedaży od 5 do 50 mln zł; średnie - z przychodem od 50 do 250 mln zł oraz duże z przychodem powyżej 250 mln zł.

Z tegorocznego rankingu można się również dowiedzieć, że w Małopolsce odnajdziemy 539 Diamentów, co zapewnia naszemu regionowi czwarte miejsce wśród polskich województw. Większość z tych firm ma siedzibę w Krakowie i powiecie krakowskim.

Krakowski Columbus uhonorowany prestiżowymi Diamentami Forbesa 2022. To nie tylko „zielona”, ale bardzo nowoczesna firma
Columbus Energy

Twórcy rankingu mocno również podkreślają, że tegoroczne Diamenty są zielone, a swojej barwy nabrały za sprawą zielonej transformacji coraz bardziej odczuwalnej w polskiej gospodarce. I, co warto raz jeszcze podkreślić, na samym szczycie tego „zielonego” rankingu znalazła się - wiodący dostawca usług z zakresu nowoczesnej energetyki - krakowska firma Columbus Energy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie