Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski Festiwal Filmowy startuje w najbliższą niedzielę

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
26 maja rozpocznie się 59. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego poświęconego filmów dokumentalnym, krótkometrażowym i animacjom. Organizatorzy przygotowali pokazy ponad dwustu obrazów. Impreza potrwa do 2 czerwca.

Festiwal otworzy w najbliższą niedzielę premiera filmu „Halny”. To pełna emocji opowieść o jednej z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach. Film zostanie zaprezentowany w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych oraz w konkursie polskim.

– Gdy nadchodzi, narzuca własne prawa, staje się dyrygentem zdarzeń i muzyką. Może dlatego, gdy wspominają o nim ludzie, wiatr halny wydaje się omijanym z daleka krewnym: trudnym, konfliktowym i brutalnym, czymś, z czym ciągle trzeba uczyć się żyć. To dla mnie wspaniałe, że spotkanie z nim otworzy tegoroczny festiwal w Krakowie – zapowiada Michał Bielawski, reżyser filmu.

W międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych obok „Halnego” weźmie udział również inny polski film. „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki to opowieść o małżeństwie Żabińskich, którzy podczas okupacji przechowywali w warszawskim Zoo około 300 uciekinierów z getta do czasu wybuchu Powstania Warszawskiego.

Polskich produkcji nie zabraknie też w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych. Dokument „Harda” Marcina Polara zabierze widzów do wnętrza niedawno odkrytej jaskini w Tatrach, natomiast „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk pozwolą wczuć się w sytuację Krzysztofa, którego oczami musi być jego żona.

Wśród fabuł w konkursie międzynarodowym pojawi się „Ukąszenie” Heleny Oborskiej, tajemnicza historia z piosenkarką Mary Komasą w roli głównej oraz „Tak jest dobrze” Marcina Sautera - kontemplacyjna podróż Nikodema, granego przez Adama Woronowicza, przez tundry Spitsbergenu.

Polskie animacje reprezentować będzie w tym konkursie „Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej, „Vitae Azilia” Joanny Wapniewskiej oraz „Acid Rain” Tomasza Popakula.

– Konkurs polski będzie konkursem młodych twórców. W dokumencie znowu kierują oni obiektyw na bliskich, choć bywa, że sięgają do historii naszego kraju, by opowiedzieć kamerą o losach dramatycznych, indywidualnych, ale ważnych dla nas wszystkich. Nawet w miniaturach fabularnych inspiracji szukają w życiorysach swoich dziadków. A animacja jak zawsze stara się spojrzeć na nasz świat z oddalenia, z perspektywy uniwersum - komentuje selekcję w konkursie polskim dyrektor festiwalu, Krzysztof Gierat.

Podczas tej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego uczczona zostanie 15. rocznica śmierci Macieja Szumowskiego, krakowskiego dziennikarza i filmowca, dawnego naczelnego „Gazety Krakowskiej”. W programie „Wokół Szumowskiego” oprócz filmów Macieja Szumowskiego, zaprezentowane zostaną także dzieła jego dzieci - Małgorzaty Szumowskiej i Wojciecha Szumowskiego.

WIDEO: Dzieci mówią jak jest. Co dzieci wiedzą o polityce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski