Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza na interentowe seanse. Sprzedaż biletów rusza w maju

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Premiera filmu „Pollywood” Pawła Ferdka będzie towarzyszyła ceremonii otwarcia jubileuszowego 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Premiera filmu „Pollywood” Pawła Ferdka będzie towarzyszyła ceremonii otwarcia jubileuszowego 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Materiały prasowe
31 maja rozpocznie się 60. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego poświęconego filmom dokumentalnym, krótkometrażowym i animowanym. Ze względu na pandemię impreza zostanie całkowicie przeniesiona do internetu.

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

Krakowski festiwal nie jest pierwszym, który zdecydował się na tego rodzaju posunięcie. Wcześniej decyzję o przeniesieniu się do internetu podjęły dwie podobne imprezy – CPH:DOX w Kopenhadze i Visions Du Réel w Nyon. Organizatorzy spod Wawelu zdecydowali się na reorganizację swego festiwalu już w połowie marca. Musieli wtedy zweryfikować wiele działań zorientowanych na tradycyjny festiwal i zacząć budować tegoroczną edycję całkowicie od nowa.

- Festiwal będzie się odbywał w oparciu o zasadę kina online. Czyli nie tak jak na platformach VOD, gdzie można oglądać dany film przez 48 godzin. Zamiast tego będą konkretne seanse ułożone w programie godzinowym jak w prawdziwym kinie. Każdy film zostanie pokazany dwa razy w tygodniu i będzie dostępny do obejrzenia w całej Polsce dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Projekcje będą się odbywać od rana do wieczora. Widzowie będą też mogli uczestniczyć w spotkaniach i dyskusjach z twórcami i jurorami – zapowiada Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektor biura programowego festiwalu.

Na tego typu formułę zdecydowało się większość twórców, producentów i dystrybutorów filmów zgłoszonych na krakowską imprezę. Dzięki temu obejrzymy 200 filmów z całego świata. Większość z nich weźmie udział w konkursach: trzech międzynarodowych (dokumentalny, krótkometrażowy, DocFilmMusic) i polskim. Cztery międzynarodowe składy jurorskie wyłonią zwycięzców, na których czekają nagrody o łącznej wartości 238 tysięcy złotych. Pozostałe tytuły zaprezentowane zostaną w specjalnych sekcjach tematycznych.

- Zorganizowanie festiwalu online będzie tańsze o ok. 20-30 procent w stosunku do tradycyjnego festiwalu. Z jednej strony odpadają koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem dla kilkuset gości, ale z drugiej – pojawiają się koszty związane z przeniesieniem projekcji do internetu i obsługą streamingu filmów i wydarzeń festiwalowych. Pracujemy obecnie nad różnymi drogami dojścia do uruchomienia usługi kina online. Musimy przebudować naszą stronę internetową i zintegrować ją z platformą Amazon, która będzie obsługiwać nasz festiwal. Do tego dochodzą też oczywiście koszty licencyjne na wszystkie filmy, które pokażemy. Czyli coś za coś – tłumaczy Krzysztof Gierat, dyrektor festiwalu.

Dostęp do internetowych projekcji odbywających się w ramach krakowskiej imprezy będą mieli posiadacze biletów i karnetów oraz akredytowani dziennikarze i goście. Organizatorzy wstępnie planują, by pojedynczy bilet będzie kosztował 6 zł, a karnet na cały festiwal – 60 zł. Ich sprzedaż zostanie uruchomiona w maju. Spotkania i dyskusje online będą dostępne za darmo.
60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 31 maja do 7 czerwca. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie internetowej: www.krakowfilmfestival.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza na interentowe seanse. Sprzedaż biletów rusza w maju - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski