Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski Kościół dziękuje w 40-lecie wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Otwarcie wystawy w Sanktuarium na Białych Morzach [ZDJĘCIA

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Kościół, przede wszystkim krakowski, wspaniale uczcił wczoraj jubileusz 40-lecia wyboru na stolicę Piotrową ks. kard. Karola Wojtyły. W sanktuarium Św. Jana Pawła II ,,Nie lękajcie się” na Białych Morzach otwarta została wielka wystawa dokumentująca pontyfikat polskiego Papieża, odbyła się tam też prezentacja znaczka z wizerunkiem Ojca Świętego i odsłonięte zostało w holu Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II popiersie Papieża.

Uroczystości w Sanktuarium, rozpoczęły się od prezentacji znaczka, którego dystrybucje tego dnia rozpoczęła Poczta Polska. Przedstawia on mozaikę ze szkła weneckiego autorstwa Magdaleny Czeskiej, wykonaną jako witryna okna papieskiego w Krakowie. Znaczek, dodajmy, wydrukowano w nakładzie 144 tysięcy egzemplarzy techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym.

Rzeźba w holu głównym jest darem od Rycerzy Kolumba, którzy w Waszyngtonie prowadzą Narodowe Sanktuarium Świętego Jana Pawła II. Dzieło to zostało przekazane ks. kard. Stanisławowi Dziwiszowi w trakcie zeszłorocznej Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba w St. Louis, podczas której były sekretarz Jana Pawła II był honorowym gościem.

Napis na cokole rzeźby brzmi: „Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie. Jan Paweł II 2 kwietnia 2005 r.”, upamiętniające jedne z ostatnich słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II wypowiedziane do młodzieży i wszystkich zgromadzonych na placu św. Piotra w Rzymie. Rzeźna odsłonięta została przez nuncjusza apostolskiego w Polsce oraz metropolitę krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego.

Otwarta tego dnia wystawa ,,Nasz papież” został zrealizowana przez Muzeum Archidiecezjalne przy wsparciu gminy Kraków. Składa się z dwóch części. Pierwsza z nich ilustruje drogę życiową i kapłańską Karola Wojtyły i papieża Jana Pawła II. Wątkiem przewodnim drugiej jest 14 encyklik papieskich.

Wartość tej ekspozycji polega między innymi na możliwości zobaczenia przedmiotów osobistych św. Jana Pawła II, a także rozmaitych unikatowych darów, które polski Papież otrzymał w trakcie pielgrzymek zagranicznych. Multimedialna wystawa pozwala jeszcze raz przeżyć wzruszające chwile związane z posługą Jana Pawła II.

Spotkanie w Sanktuarium św. Jana Pawła II zakończyła uroczysta msza św. odprawiona rzez nuncjusza apostolskiego ks. abp. Salvatore Pennacchio, podczas której homilię wygłosił ks. kard. Stanisław Dziwisz, podkreślając dziękczynny charakter eucharystii za papieża, który ,,zmienił oblicze świata, Kościoła i Polski".

Były metropolita krakowski zwrócił uwagę, że cztery tytuły Jana Pawła II zasługują na szczególną uwagę. Pierwszy z nich to tytuł głosiciela prawdy o Bogu i człowieku, drugi - prawdy o świętości życia, trzeci - opiekuna rodziny i czwarty - głosiciela wolności.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz Rzeczpospolitej - wicepremierzy Beata Szydło i Jarosław Gowin oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jubileusz kontynuowano wieczorem na ul. Franciszkańskiej, gdzie odbył się pokaz mappingu poświęconego Janowi Pawłowi II i odsłonięcie witrażu Magdaleny Czeskiej z Janem Pawłem II, a także w Rynku Głównym, miejscu koncertu muzycznego dedykowanego Ojcu Świętemu.

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski