Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski Park Technologiczny rozwija współpracę międzynarodową, by lepiej pomagać małopolskim przedsiębiorcom ogarnąć cyfryzację i roboty

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Aby jeszcze skuteczniej wspierać małopolskie firmy w rozwoju i podejmowaniu wyzwań przyspieszonej transformacji, Krakowski Park Technologiczny rozszerza i wzmacnia współpracę z ważnymi międzynarodowymi partnerami. Jednym z kluczowych projektów w tym obszarze jest S3HubsinCE, służący międzynarodowej wymianie wiedzy i doświadczeń, podnoszeniu kompetencji i konkurencyjności w regionach oraz wypracowaniu najwyższych standardów usług świadczonych przez tworzone w regionach centra innowacji cyfrowych (ang. DIH).

- Projekt S3HubsinCE umożliwia małopolskim firmom pozyskanie wiedzy i dzielenie się doświadczeniami w gronie firm o podobnym profilu w krajach takich, jak Niemcy, Austria, Włochy, Słowenia, Chorwacja czy Węgry. Przedsiębiorcy z naszego regionu mogą sprawdzić, jak ich zagraniczni odpowiednicy radzą sobie z wyzwaniami transformacji cyfrowej, która w ostatnim czasie wyraźnie przyspieszyła – wyjaśnia Urszula Woźniak, koordynatorka projektu S3HubsinCE.

Jak dodaje, wymiana doświadczeń oraz dobrych praktyk, udział w wizytach studyjnych (chwilowo wirtualnych), spotkania B2B oraz warsztaty technologiczne zaowocują wzmocnieniem konkurencyjności regionów oraz rodzimych przedsiębiorstw. - Prowadzone w projekcie działania ułatwią standaryzację usług świadczonych przez hub4industry, czyli centra rozwoju przemysłu 4.0, w tym hub innowacji cyfrowych (DIH) Krakowskiego Parku Technologicznego i tym samym pozwolą na usprawnienie procesów produkcyjnych, produktów i usług dzięki wdrażaniu technologii cyfrowych” – zaznacza Urszula Woźniak.

KPT i zagraniczni partnerzy: Wspólna wizja wspierania cyfrowej transformacji

W realizowanym od marca 2019 r., finansowanym ze środków Interreg Europa Środkowa, projekcie S3HubsinCE chodzi o stworzenie wspólnej transnarodowej wizji i ram wspierających cyfrową transformację europejskich przedsiębiorców w oparciu o centra innowacji cyfrowych (DIH). Każdy z 10 partnerów – w tym KPT - stworzył w swoim regionie własny DIH. Półmetkowa konferencja z udziałem biznesu, administracji i nauki cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i zebrała same pozytywne oceny.

DIH-y działają jako tzw. one-stop-shop oferując firmom w swoim regionie kompleksowy dostęp do najnowszej wiedzy, doświadczeń i technologii, w tym również infrastruktury technologicznej, konstrukcyjnej i pomiarowej. Umożliwia to przetestowanie i wprowadzenie innowacji cyfrowych odpowiednich dla produktów, procesów i modelu biznesowego poszczególnych firm. DIH-y wspomagają przedsiębiorców w dostępie do finansowania przedsięwzięć dla transformacji cyfrowej ułatwiając również kontakty pomiędzy dostawcami i użytkownikami w ciągu „łańcucha wartości”.

DIH-y działające w ramach partnerstwa są z jednej strony dojrzałe, a z drugiej niosą ze sobą powiew świeżości i nowego spojrzenia - powstały bowiem w tym lub zeszłym roku. W rezultacie opracowano dziesięć koncepcji działań pilotażowych podejmowanych przez zespoły DIH, a partnerzy projektu S3HubsinCE zaplanowali 60 różnych działań: webinary, wizyty studyjne online, szkolenia organizowane przez dojrzałe ośrodki, a dotyczące m.in. narzędzi stosowanych do oceny dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw, wspólne projekty i inicjatywy.

- Bezpośrednia współpraca i plany działania, podejmowane przez partnerskie DIH z siedmiu krajów, są podstawowymi celami i rzeczywistymi namacalnymi efektami projektu. Działania te cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza dzisiaj, gdy tak duża liczba przedsiębiorstw ucierpiała przez wybuch pandemii, utratę klientów i rynków i gdy mnożą się doniesienia o znacznych spadkach sprzedaży i pogarszającym się biznesie – podkreśla Wojciech Przybylski, prezes KPT.

Spektakularnym efektem zakrojonej na szeroką skalę współpracy międzynarodowej KPT jest utworzenie showroomu Fabryki Przyszłość– przy czym u nas Hub4industry wspierany jest też przez program rządowy. Showroom działa od początku października w dwóch krakowskich lokalizacjach. Co symboliczne, uruchomiono go cyfrowo – poprzez zdalne sterowanie robotami.

Showroom powstał z inicjatywy konsorcjum hub4industry – Digital Innovation Hub Krakowskiego Parku Technologicznego współtworzonego przez firmy Astor i T-Mobile, Akademię Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Krakowską oraz ekspertów z BIM Klaster i Instytutu Kościuszki. Pokazuje kluczowe obszary nowoczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego: inteligentną robotyzację, niezawodną sieć bezprzewodową, inteligentną analitykę, elastyczną logistykę i cyberbezpieczeństwo w przemyśle.

- Miejsce zostało stworzone z myślą o wszystkich przedstawicielach firm produkcyjnych, którzy planują wprowadzić do swoich fabryk elementy nowoczesnej produkcji (tzw. Przemysłu 4.0) i chcą zobaczyć te rozwiązania w praktyce – komentuje Stefan Życzkowski, prezes firmy ASTOR.

KPT w regionie: menedżerowie i administracja publiczna w kierunku przemysłu 4.0

Uzupełnieniem tych działań jest współpraca z administracją regionalną, m.in. przy projekcie CEUP2030. – To jest projekt wyjątkowy, gdyż opiera się przede wszystkim na wynikach współpracy partnerów międzynarodowych w dotychczas realizowanych projektach. Korzystamy z narzędzi, doświadczeń, które zostały już wypracowane, rozwijamy je i realnie wpływamy na kształt instrumentów finansowych mających wspierać rozwój technologii. Realizujemy szereg działań na poziomie regionalnym, z zaangażowaniem szerokiej grupy docelowej: przedstawicieli administracji publicznej i biznesu – wyjaśnia Aleksandra Gabriel, koordynatorka projektu CEUP2030, finansowanego ze środków Interreg Europa Środkowa.

Jak dodaje, mimo że pandemia uniemożliwia spotkania fizyczne, dobrze widać już teraz pozytywne rezultaty, co potwierdza zasadność realizowania takich działań.

Poszerzaniu wiedzy technologicznej decydentów i menedżerów w kierunku Przemysłu 4.0 służyła m.in. konferencja inaugurująca projekt CEUP2030. Celem jest m.in. podniesie kompetencji i wiedzy osób odpowiedzialnych za regionalne i ponadregionalne polityki dotyczące badań, technologii i innowacji, przewidywanie trendów i potencjalnych ryzyk technologicznych w celu wypracowania efektywnych mechanizmów wsparcia, a także zbudowanie długoterminowych spójnych strategii wsparcia rozwoju nowych technologii. Partnerami KPT w tym projekcie są bratnie instytucje z Austrii, Niemiec, Włoch, Słowenii, Węgier i Chorwacji.

Na poziomie krajowym w ramach CUP przygotowane zostały rekomendacje do nowej Regionalnej Strategii Innowacji.

KPT i partnerzy z DIH: bezpłatne porady dla przedsiębiorców myślących o przyszłości

Kraków jest jednym z nielicznych miast Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie można zobaczyć prawdziwe fabryki przyszłości, a jednocześnie skorzystać ze wsparcia najlepszych fachowców od cyfryzacji, automatyzacji czy robotyzacji i wprowadzić we własnej firmie zmiany na miarę wyzwań XXI wieku. Showroom hub4industry stworzony – w dwóch lokalizacjach - przez Krakowski Park Technologiczny wspólnie z czołowymi uczelniami, firmami i ekspertami, pomaga małopolskim przedsiębiorcom odnaleźć się w skomplikowanych realiach pandemii oraz dynamicznych zmian, jakie w jej efekcie przyspieszyły. Chodzi nie tyle o przetrwanie obecnego kryzysu, co o uodpornienie firm na kolejne niespodziewane sytuacje poprzez wykorzystanie wszelkich nowoczesnych narzędzi i technologii, jakimi już dysponujemy lub wkrótce będziemy dysponować.

Wojciech Przybylski, prezes KPT, gorąco zachęca małopolskich przedsiębiorców do korzystania z bezpłatnych porad i dobrych wzorców – zwłaszcza w obszarze cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji. Zwraca uwagę, że pandemia zdecydowanie przyspieszyła proces zmian w tym zakresie i kto tego w porę nie zrozumie, może mieć problem nie tylko z przetrwaniem obecnego kryzysu, ale i z utrzymaniem działalności po jego ustąpieniu. Po prostu konkurencja może uciec, obniżając koszty i poprawiając efektywność dzięki nowym technologiom.

Szczęśliwie dla małopolskich firm, KPT w bliskiej współpracy z partnerami z nauki i biznesu, uruchomił w ostatnim czasie wiele działań skutecznie pomagających przedsiębiorcom odnaleźć się w świecie pełnym dynamicznych zmian. Stale wzmacnia również i rozbudowuje ofertę dla tych firm, które rozumieją, że nawet w tak trudnych czasach, jak pandemia – a może właśnie przede wszystkim wtedy – trzeba inwestować z rozwój.

- Inwestycje przedsiębiorców prywatnych są i będą absolutnie kluczowe w wychodzeniu z obecnego kryzysu. Przedsiębiorcy powinni się przestać obawiać, wielu może wręcz odnaleźć w tym wielkim kryzysie szansę na rozwój swych firm i tym bardziej inwestować. Staramy się to uświadamiać, zachęcamy mocno do inwestowania, w dobrze pojętym interesie firm. Oraz w interesie całej polskiej gospodarki – podkreśla Wojciech Przybylski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski