Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski przełom w kardiochirurgii

Wacław Krupiński
Prof. Jerzy Sadowski zoperował już ok. 12 tysięcy pacjentów. Jego wyjątkowe umiejętności docenia cały świat
Prof. Jerzy Sadowski zoperował już ok. 12 tysięcy pacjentów. Jego wyjątkowe umiejętności docenia cały świat Anna Kaczmarz
Medycyna. Prof. Jerzy Sadowski ma duże szanse, by jako pierwszy w świecie wszczepić choremu zastawkę serca nowego typu. Opracował urządzenie do jej wprowadzenia, które Amerykanie określili jego nazwiskiem.

Bardzo prawdopodobne, że to w Krakowie dojdzie do pierwszej w świecie operacji wszczepienia człowiekowi zastawki nowego typu, która będzie przełomowym rozwiązaniem w kardiochirurgii. Nowatorski zabieg zostanie przeprowadzony w Szpitalu im. Jana Pawła II, na Oddziale Klinicznym Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Chodzi o małoinwazyjne (za pomocą niewielkiego cięcia) wprowadzenie nowej zastawki mitralnej przez uszko lewego przedsionka serca. Nad taką metodą pracuje od lat międzynarodowy zespół, w skład którego wchodzi m.in. wybitny krakowski kardiochirurg, prof. dr hab. med. Jerzy Sadowski, ordynator tejże kliniki, wcześniej jej długoletni kierownik. Zabiegi inicjujące nowy etap w chirurgii zastawkowej serca wykonywane były w Montrealu, San Francisco i Szanghaju.

- Najważniejsze jest to, że taka operacja odbywa się bez zatrzymywania serca, co zawsze jest dla niego korzystne. A ponadto to rozwiązanie skraca czas operacji. Standardowa trwa od trzech do czterech godzin, ta pozwoli zamknąć się w godzinie, a przy tym, co bardzo istotne, taką wymianę zastawki można wykonać u pacjentów, którzy klasycznej operacji by nie przeżyli - mówi prof. Jerzy Sadowski.

Wkład krakowskiego kardiochirurga w przygotowanie nowej zastawki jest ogromny. To on - współpracując z grupą lekarzy, biotechnologów oraz inżynierów - opracował koncepcję urządzenia (zarówno jego kształt, jak i sposób działania), dzięki któremu nowa zastawka będzie wprowadzana do chorego serca. W pełni docenili to Amerykanie, określając urządzenie nazwiskiem krakowskiego kardiochirurga.

Prof. Sadowski szacuje, że do pierwszego wszczepienia zastawki nowego typu może dojść jeszcze w tym roku. Gdzie? Brane są pod uwagę tylko trzy ośrodki medyczne: Klinika Kardiochirurgiczna w amerykańskim Cleveland, klinika Uniwersytetu Katolickiego Andrés Bello w chilijskim Caracas, jak i klinika krakowskiego Szpitala im. Jana Pawła II.

- Jesteśmy najbardziej zaawansowani, mamy więc największe szanse być pierwszymi w świecie - podkreśla prof. Jerzy Sadowski, przypominając, że w skład wspomnianego międzynarodowego zespołu wchodzą również pracujący w krakowskiej klinice: kardiochirurdzy prof. Bogusław Kapelak i doc. Krzysztof Bartuś, kardiolog doc. Andrzej Gackowski i anestezjolog doc. Rafał Drwiła.
Jeśli rzeczywiście w Krakowie dojdzie do operacji z nową zastawką, i tak nie będzie to pionierski sukces prof. Sadowskiego. W 2005 roku jako pierwszy na świecie wszczepił aortalną zastawkę bezszwową. Do tej pory zoperował już ok. 12 tysięcy pacjentów. Od wielu lat współpracuje z klinikami w Niemczech i USA.

Rozmowa z prof. Jerzym Sadowskim jutro w MAGAZYNIE PIĄTEK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski