Krakowski sąd skazał na więzienie mężczyznę, który...

Krakowski sąd skazał na więzienie mężczyznę, który szantażował firmę Maspex w Wadowicach

Bogumił Storch

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Krakowski sąd skazał na więzienie mężczyznę, który szantażował firmę Maspex w Wadowicach

©Google Maps

Sąd Okręgowy w Krakowie wydał wyrok w sprawie przeciwko 49-letniemu Sławomirowi J. Mężczyzna przez prawie rok słał do firmy spożywczej Maspex z Wadowic groźby, że zatruje ich napoje, jeżeli nie zapłacą mu ponad 11 mln zł w bitcoinach. Został skazany na 5 i pół roku więzienia i 50 tys. zł grzywny.
Krakowski sąd skazał na więzienie mężczyznę, który szantażował firmę Maspex w Wadowicach

©Google Maps

Sławomir J. to z zawodu stolarz, mieszkaniec Konina, na stałe przebywający w Londynie, do tej pory nie był karany.

Sąd wydał również wyrok dla wspólnika Sławomira J., jego syna, 27-letniego Tomasza K., który pomagał mu w przestępstwie. W więzieniu spędzi rok, ma do zapłacenia 20 tys. zł grzywny i 2 tys. zł na rzecz Ośrodka Rehabilitacyjnego.

Sprawa zaczęła się, gdy w sierpniu ub.r. do Maspexu zaczęły przychodzić przesyłki z Londynu - plastikowe butelki z firmowymi sokami.
Były oryginalnie zakręcone, z numerem partii. Jak się okazało, w środku czterech butelek z sokami była substancja używana w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Szkodliwa dla zdrowia lub życia przy spożyciu w większej ilości.

Potem do firmy zaczęły napływać listy z żądaniami finansowymi, bo w innym przypadku zatruty sok tej marki zostanie rozprowadzony na rynku. Szantażysta domagał się zapłaty w tzw. bitcoinach, czyli w wirtualnej walucie, którą można zamienić na prawdziwą gotówkę po spełnieniu określonych warunków. Żądał 4 tys. bitcoinów, czyli 11,8 mln zł.

Firma przekazała mu 80, a potem 50 bitcoinów, czyli w sumie prawie 400 tys. zł.

Po zatrzymaniu Sławomir J. przyznał się do winy i opisał mechanizm przestępstwa. Pomógł też odzyskać zagarnięte sumy. Twierdził, że postanowił wymusić pieniądze od właścicieli firmy, bo ich nazwiska znalazł na liście najbogatszych Polaków. - Drażniła mnie też rozrzutność tej firmy - nie krył mężczyzna.

Prokuratura oskarżyła szantażystę, który straszył firmę zatruciem żywnościZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Poszukiwani przez policję z Małopolski

Źródło: Gazeta Krakowska

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo