Krakowski Salon Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego jest otwartym miejscem spotkań

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Fot. Janusz Michalczak
– Głównym celem Salonu jest szeroko rozumiana edukacja ekonomiczna - podkreśla w rozmowie KATARZYNA BASIAK-GAŁA, dyrektor krakowskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego. - Przygotowana ekspozycja jest fantastyczną podróżą w czasie, opowiadającą o dziejach polskiego pieniądza w kontekście historii naszego kraju. Chcemy, aby aktywnie uczestnicząc w tej podróży, poznali Państwo procesy i mechanizmy, które na przestrzeni dziejów zachodziły w polskiej gospodarce

Powołanie do życia Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP odbiło się w Krakowie, a także poza samą stolicą Małopolski, szerokim echem. Jaką rolę wyznacza Narodowy Bank Polski tej placówce?

Głównym celem Salonu jest szeroko rozumiana edukacja ekonomiczna. Przygotowana ekspozycja jest fantastyczną podróżą w czasie, opowiadającą o dziejach polskiego pieniądza w kontekście historii naszego kraju. Chcemy, aby aktywnie uczestnicząc w tej podróży, poznali Państwo procesy i mechanizmy, które na przestrzeni dziejów zachodziły w polskiej gospodarce. Krakowski Salon Ekonomiczny NBP to bez wątpienia nowa jakość na edukacyjnej mapie Krakowa. Dołączyliśmy w ten sposób do pięknej rodziny placówek naukowych, oświatowych i muzeów, wzbogacając Małopolskę o kolejne wartościowe i wyjątkowe miejsce. To naturalna synergia ze środowiskiem kulturowym i biznesowym.

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP został otwarty 11 września. Jak zwiedzający odbierają ekspozycję?

Salon cieszy się dużą popularnością zarówno wśród zwiedzających indywidualnie, jak i grup zorganizowanych. Mamy także pozytywne sygnały doceniające jakość oferty merytorycznej ekspozycji. Młodzież jest zachwycona wystawą; oczywiście najwięcej emocji wzbudza sztaba złota – warto podkreślić, że jesteśmy jedynym miejscem w Małopolsce, gdzie można ją spróbować podnieść. Wspomnę też, że kalendarz wypełnia się także rezerwacjami. Jeszcze raz zapraszam więc wszystkich do zwiedzania Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP zarówno indywidualnie, jak i z przewodnikiem – naprawdę warto.

Uczestnicy otwarcia Salonu podkreślają jego wyjątkowość, polegającą na wykorzystaniu supernowoczesnych technik multimedialnych w pięknych, zabytkowych wnętrzach…

Królewskie miasto Kraków to szczególne miejsce, które przez wieki miało wpływ na kształtowanie się historii Polski, to historyczna siedziba królów polskich oraz centrum polskiej kultury, sztuki i nauki. I właśnie w samym sercu Krakowa, w imponującym gmachu wzniesionym w latach 1921-1924, znajduje się Krakowski Salon Ekonomiczny NBP. Warto dodać, że w budynku tym od lat 20. XX wieku do dziś nieprzerwanie tętni bankowe życie. Akcentujemy to poprzez wyodrębnienie Sali Krakowskiej, w której można poznać niezwykłą historię tego miejsca i wybitne postaci z nim związane. By umożliwić Państwu aktywne zwiedzanie, wykorzystaliśmy nowoczesne technologie i aplikacje multimedialne, które wzbogacają ekspozycję, wpływając na lepsze zapamiętywanie i utrwalanie przekazanych treści. Wspierają one edukację poprzez atrakcyjną formę przekazu w postaci prezentacji multimedialnych, animacji, infografik czy wykresów przygotowanych w języku polskim i angielskim.

Do kogo kierowana jest oferta Krakowskiego Salonu Ekonomicznego?

Kierując się sentencją chińskiego filozofa Konfucjusza: „Powiedz, a zapomnę, pokaż, a zapamiętam”, do Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP zapraszam wszystkich chcących wiedzieć więcej. Szczególną ofertę kierujemy do dzieci, młodzieży i studentów, dla których pobyt w Salonie będzie okazją do wzbogacenia wiedzy na temat dziejów polskiego pieniądza oraz roli i zadań NBP jako centralnego banku państwa. Dla grup zorganizowanych, oprócz ekspozycji, mamy przygotowane scenariusze zajęć i warsztatów. Trwałą pamiątką odwiedzin naszej placówki, obok zdobytej wiedzy, będzie moneta wydrukowana w technologii 3D. I co jest istotne – udział w zajęciach jest bezpłatny. Drugim filarem działalności Salonu będzie funkcja konferencyjna. W Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP organizowane będą cykliczne konferencje naukowe z udziałem autorytetów z zakresu ekonomii, gospodarki, numizmatyki i bankowości. Salon będzie miejscem spotkań przedsiębiorców, naukowców, ludzi kultury.

W kilku przypadkach mamy nawet wrażenie bezpośredniego obcowania z historią...

Tak, to prawda, Taki efekt chcieliśmy uzyskać. Zwiedzający, przebywając w tej, wydzielonej na pozór przestrzeni, ma poczucie obcowania z minionym czasem, który za sprawą użytych technologii obrazowania nie wydaje mu się aż tak odległy. Wchodząc na ekspozycję, nasz gość staje się jednym z bohaterów przekazywanej opowieści. Zastosowana technika ma pomóc w odbiorze i interpretowaniu zjawisk zachodzących w historii polskiej gospodarki.

Co stanowi o wyjątkowości tego miejsca?

O ogromnej wartości tego miejsca stanowi m.in. przygotowana w bardzo ciekawy i innowacyjny sposób ekspozycja o dużej wartości merytorycznej, wkomponowana w historyczne wnętrza gmachu NBP. Dysponujemy także najpiękniejszymi przestrzeniami konferencyjnymi w Małopolsce. Istotne są też pozycja i potencjał krakowskiego oddziału NBP w regionie. W połączeniu z potencjałem samego Krakowa oraz regionu, tak wyjątkowego jak Małopolska, pozwoli na realizację całego wachlarza działań, zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z partnerami, z wykorzystaniem efektu synergii. W siedzibie oddziału prowadzimy lekcje ekonomiczne dla dzieci, młodzieży oraz studentów i seniorów, uczestniczymy w piknikach edukacyjnych, a we współpracy z krakowskimi uniwersytetami organizujemy konferencje krajowe i międzynarodowe, a także uczymy, jak bezpiecznie korzystać z nowoczesnych instrumentów płatniczych. Pojawienie się w krakowskim pejzażu gospodarczym Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP pozwoli dodatkowo rozszerzyć obecność polskiego banku centralnego w życiu społecznym i gospodarczym Małopolski.

Krakowski oddział NBP w Małopolsce jest aktywny, a jego inicjatywy są nagradzane. Ostatnio zarówno Narodowy Bank Polski, jak i Pani Dyrektor otrzymaliście prestiżowe odznaczenia.

Jak pan zauważył, nasza obecność w Małopolsce jest dostrzegana, pozytywnie odbierana i doceniana. Jest mi niezmiernie miło, że w ostatnim czasie samorząd Województwa Małopolskiego wyróżnił Narodowy Bank Polski tytułem „Polonia Minor”, a mnie Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Złotym Krzyżem Małopolski. Doceniona została zarówno nasza działalność edukacyjna, w tym utworzenie Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP i włączanie się w liczne inicjatywy realizowane na terenie Małopolski, jak i działalność emisyjna. Po raz pierwszy w historii, w ostatnich trzech latach NBP wyemitował aż 13 numizmatów promujących dziedzictwo kulturowe Małopolski i upamiętniających wybitne postacie związane z naszym regionem.

Proszę powiedzieć, jakie wydarzenia czekają nas w najbliższym czasie?

Korzystając z okazji chciałabym złożyć serdeczne życzenia pomyślności w Nowym Roku 2021 naszym partnerom - wśród nich przedsiębiorcom współpracującym z nami w ramach badań ekonomicznych. Na pewno będziemy bardzo aktywni, na przekór wirusowi, który nas nęka. Wkrótce ukażą się monety kolekcjonerskie poświęcone postaciom z naszego regionu: wielkiej aktorce i dramatopisarce Gabrieli Zapolskiej w ramach cyklu ,,Wielkie aktorki", Pałacowi Biskupiemu, którego początki sięgają schyłku XIV stulecia, a także Ignacemu Daszyńskiemu- współzałożycielowi Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej (późniejsza PPS),. Przy okazji emisji monet chcielibyśmy zorganizować wydarzenia, które przypomną społeczeństwu te niezwykłe postacie.

Dziękuję za rozmowę


Katarzyna Basiak Gała jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Od 2010 roku związana z bankiem centralnym. Wyróżniona m.in.: Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Złoty Krzyż Małopolski, odznaką „Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej” (2018 r.), Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości Wojewody Małopolskiego (2018 r.) oraz tytułem „Filar i Przyjaciel Forum Przedsiębiorców Małopolski” (2019 r.).

Czy tematy maturalne wyciekły?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie