Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP z prestiżowym „Dźwigaczem Kultury” Krakowskiego Biura Festiwalowego

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Prestiżowego „Dźwigacza Kultury” odebrała Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie
Prestiżowego „Dźwigacza Kultury” odebrała Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie NBP
Krakowski Salon Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego, to miejsce niezwykłe nie tylko na finansowej, ale także kulturalnej mapie Krakowa. Jedyne takie w Małopolsce. I tę jego wyjątkowość Krakowskie Biuro Festiwalowe nie tylko zauważyło, ale również doceniło, honorując prestiżowym „Dźwigaczem Kultury”.

„Dźwigacze Kultury” - za bliskość kulturze

„Dźwigacze Kultury” przyznawane są osobom, firmom, instytucjom, a także organizacjom, którym „bliski jest rozwój kultury i aktywnie wspierają realizację kulturotwórczych projektów”. Krakowskie Biuro Festiwalowe, honorując Krakowski Salon Ekonomiczny NBP, doceniło równocześnie „działania Narodowego Banku Polskiego na rzecz rozwoju kultury i dla społeczności Krakowa”.

Prestiżowego „Dźwigacza Kultury” odebrała Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie
Prestiżowego „Dźwigacza Kultury” odebrała Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie NBP

Prestiżowe wyróżnienie „Dźwigacza Kultury” odebrała Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie. To w zabytkowych murach tego właśnie oddziału znajduje się bowiem Krakowski Salon Ekonomiczny NBP.

Dlaczego Oddział Okręgowy NBP w Krakowie, instytucja przecież finansowa, tak mocno wpiera kulturę?

- Kultura i edukacja to te dziedziny naszego życia, które sprawiają, że się rozwijamy i świadomie budujemy naszą tożsamość. Dlatego naturalną konsekwencją naszego działania jest wspieranie projektów kulturalnych - mówi Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie.

- Byliśmy razem w czasach rozkwitu kultury, ale także jesteśmy razem w przysłowiowej „biedzie”, momentach zmiany, w czasie pandemii – tak Izabela Błaszczyk, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, zwróciła się do uhonorowanych „Dźwigaczami Kultury”. – Serdecznie za to dziękuję i jak co roku… mam nadzieję na więcej. Bo już dawno jako instytucja zrozumieliśmy, że tylko dzięki współpracy i wzajemnemu zaufaniu można pchać świat do przodu! – dodała.

„Dźwigacze Kultury”, piękne, a zarazem pełne symboli dzieło Patrycji Podkościelny, to niezwykłe podziękowanie ze strony Krakowskiego Biura Festiwalowego wszystkim tym, którzy je wspierają, a więc sponsorom, mecenasom i partnerom.

Jak narodził się Krakowski Salon Ekonomiczny NBP?

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP to supernowoczesna przestrzeń wystawiennicza, a także niezwykłe miejsce spotkań świata finansów z kulturą oraz… teatralna
Krakowski Salon Ekonomiczny NBP to supernowoczesna przestrzeń wystawiennicza, a także niezwykłe miejsce spotkań świata finansów z kulturą oraz… teatralna scena Janusz Michalczak

Skąd pomysł, by na parterze zabytkowego gmachu bankowego stworzyć nie tylko supernowoczesną przestrzeń wystawienniczą, ale również niezwykłe miejsce spotkań świata finansów z kulturą oraz… teatralną scenę?

- Z doświadczenia wiemy jak ważna jest edukacja ekonomiczna pokazana w odpowiednim kontekście, stąd nasz pomysł na opracowanie i przygotowanie interaktywnej wystawy, która ciekawie ukaże historię polskiego pieniądza, zarówno w kontekście dziejów gospodarczych Polski jak i współcześnie. Chcemy, oczywiście w najlepszym tego słowa znaczeniu, szeroko chwalić się naszą historią. Mając jednocześnie szacunek do kulturowego dziedzictwa, chcemy również dzielić się z mieszkańcami wiedzą i zasobami, które posiadamy. Liczymy, że Krakowski Salon Ekonomiczny NBP stanie się również ważnym miejscem dla turystów – tak narodziny idei Krakowskiego Salonu Ekonomicznego wspomina dyrektor Katarzyna Basiak-Gała.

Pomysł spodobał się w centrali NBP.

- Historia królewskiego miasta Krakowa jest jednym z fundamentów naszej państwowości, a o krakowskiej siedzibie Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego możemy z pewnością powiedzieć, że tu bije bankowe serce Polski – tak w 2018 r., gdy podejmowano decyzję o utworzeniu Krakowskiego Salonu Ekonomicznego, mówił prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

- Zauważyliśmy również ogromną potrzebę edukacji ekonomicznej i powołania miejsca, które będzie integrować różne środowiska, zarówno naukowe, kulturalne i biznesowe. Stąd pomysł na wykorzystanie potencjału zabytkowego budynku banku i dostosowanie go zgodnie z zasadami sztuki konserwatorskiej do działalności edukacyjno-konferencyjnej – zaznacza szefowa krakowskiego oddziału NBP.

Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie, prof. Adam Glapiński, prezes NBP, Łukasz Smółka, wicemarszałek
Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie, prof. Adam Glapiński, prezes NBP, Łukasz Smółka, wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego podczas wręczenia nagrody „Polonia Minor” dla Narodowego Banku Polskiego, 2020 r. Janusz Michalczak

Miejsce, które miało przypominać m.in. dzieje polskiego pieniądza na przestrzeni dziejów, prezentować krakowskie rody bankierów, przypominać polską myśl ekonomiczną i ekonomistów, a także rolę NBP jako centralnego banku państwa, szybko zamieniło się w niezwykłe miejsce wymiany myśli, spotkań i konferencji.

Scena Bank Opowieści o… wartościach

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP i spektakl „Piotruś Pan i Jakub Hak”
Krakowski Salon Ekonomiczny NBP i spektakl „Piotruś Pan i Jakub Hak” Bartek Barczyk

Szacowne wnętrza krakowskiego oddziału NBP zamieniły się również w bajkową krainę. W świat tajemniczej Nibylandii młodych miłośników sztuki zabrali wzięci aktorzy krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. To na tej niezwykłej scenie wystawili „całkiem nową opowieść o Wiecznym Chłopcu”, czyli sztukę „Piotruś Pan i Jakub Hak” według J. M. Barriego w reżyserii Magdaleny Miklasz.

- Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie co roku włącza do repertuaru spektakl dla młodej publiczności. Zależy nam na tym, żeby dzieciom pokazać teatr piękny i mądry. W ten sposób wychowujemy świadomego widza, który w przyszłości będzie potrafił docenić to, co wartościowe. Spektaklem „Piotruś Pan i Jakub Hak” zainaugurowaliśmy wspólnie z partnerem – Narodowym Bankiem Polskim – Scenę Bank Opowieści w unikalnej przestrzeni przy ul. Basztowej 20 – mówi podczas premiery Krzysztof Głuchowski, dyrektor krakowskiego teatru.

Spektakl teatralny został połączony z warsztatami wiedzy ekonomicznej dla najmłodszych.

- Sztuka to doskonałe narzędzie do przekazywania wiedzy ekonomicznej – w sposób subtelny i sugestywny zarazem. Otwiera perspektywy, uwrażliwia, a spektakl teatralny połączony z warsztatami edukacji ekonomicznej pozwala być obserwatorem i uczestnikiem procesu. To doskonałe połączenie. Taki jest nasz projekt z Teatrem im. Juliusza Słowackiego i nasza wspólna Scena Bank Opowieści. Wpisują się w edukacyjną ideę Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP – nie ukrywa Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie.

To niezwykłe przedstawienie, gdy tylko miną koronawirusowe obostrzenia, pewnie nie raz jeszcze zagości na „deskach” Sceny Bank Opowieści.

Czy już można odwiedzić niezwykły salon w sercu Krakowa? Tak. Krakowski Salon Ekonomiczny NBP - mieszczący się przy ul. Basztowej 20 - po przerwie wymuszonej przez pandemię powraca na mapę turystycznych atrakcji Krakowa. Przypomnijmy, że tylko tutaj bez problemu można dotknąć prawdziwej… sztaby złota, obejrzeć niezwykłe banknoty i monety. Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15. Wstęp bezpłatny.

Krakowski oddział NBP i zabytki Krakowa

Prezydent Andrzej Duda i Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie, podczas uroczystości wręczenia nominacji
Prezydent Andrzej Duda i Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie, podczas uroczystości wręczenia nominacji do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa Eliza Radzikowska-Białobrzewska

Krakowski oddział Narodowego Banku Polskiego nie tylko troszczy się o swój gmach przy ulicy Basztowej 20, monumentalne dzieło znakomitych architektów Kazimierza Wyczyńskiego i Teodora Hoffmanna, ale nie zapomina również o wspaniałym dziedzictwie architektonicznym Krakowa.

I te działania krakowskiego oddziału NBP zostały również dostrzeżone i docenione. W marcu do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, instytucji wielce zasłużonej dla ratowania krakowskiego, a to oznacza również narodowego dziedzictwa, dołączyła Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie. Stosowny akt powołania wręczył jej prezydent Andrzej Duda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski