Krakowski ScaleUP: Złota dwunastka przyspieszy rozwój polskiego przemysłu. Dzięki wsparciu akceleratora Krakowskiego Parku Technologicznego

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Oprócz praktycznej wiedzy o wdrażaniu pomysłów, twórcy startupów lepiej poznają oczekiwania i możliwości dużych i mniejszych podmiotów gospodarczych, co zwiększa ich konkurencyjność. Fot. KPT ScaleUP
Dwanaście niezwykle obiecujących startupów, założonych w większości przez młodych zdolnych absolwentów polskich uczelni, przeszło przez gęste konkursowe sito małopolskiego akceleratora KPT ScaleUP działającego w ramach Krakowskiego Parku Technologicznego. Młodzi pracują nad niezwykle ciekawymi, często przełomowymi rozwiązaniami, które mają przestawić polską gospodarkę na całkiem nowe tory rozwoju, a z polskiego przemysłu uczynić przemysł kolejnej generacji – czyli 4.0, a może nawet już 5.0. Akcelerator KPT pomaga im w tym na różnych etapach – finansowo, merytorycznie i organizacyjnie.

- Do tej pory z naszego wsparcia skorzystały już 23 start-upy, które w swojej ofercie mają innowacyjne pomysły na rozwój Przemysłu 4.0. Co ważne, każda z tych młodych firm udoskonalała swój produkt czy usługę we współpracy z dużymi firmami przemysłowymi, czyli swoimi potencjalnymi klientami. Taką samą szansę będą miały startupy w obecnej, trzeciej już edycji akceleratora ScaleUp, której partnerami są takie marki, jak Grupa TAURON, Grupa Azoty czy Lafarge - mówi Bartosz Józefowski, kierownik KPT ScaleUP.

Jakie pomysły dwunastki szczęśliwców rozbudziły nadzieje i apetyty wielce kompetentnego i wymagającego jury? Chodzi m.in. o rozwiązania dla energetyki oparte na sztucznej inteligencji, możliwość odczytywania ruchomego obrazu z obrazów statycznych (czyli filmów ze zdjęć!), zaawansowane systemy wirtualnej i sztucznej rzeczywistości. Nie brakuje również rozwiązań czysto praktycznych, do zastosowania tu i teraz, jak pełna automatyzacja oświetlenia w magazynach i szklarniach. Budzą one olbrzymie zainteresowanie przedsiębiorców, a to dzięki temu, że zapewniają znacznie lepszy komfort pracy, a zarazem pozwalają na obniżenie kosztów.

W ramach programu akceleracyjnego innowacyjni adepci biznesu mogą liczyć nie tylko na solidne dofinansowanie swych projektów (do 200 tys. zł), ale i merytoryczne szkolenia i warsztaty, a także nieocenioną pomoc znakomitych fachowców przy dopracowaniu i wdrożeniu własnego pomysłu. Swym doświadczeniem i wiedzą dzielą się specjaliści z firm uczestniczących w programie akceleracyjnym: Grupy TAURON, Grupy Azoty, ASTOR, ES-System, Woodward, Werner Kenkel, Grupa Vox oraz JMP Flowers. Wszystkie te przedsiębiorstwa słyną z zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych i innowacyjnych rozwiązań, więc mogą być dla startupowców wzorem, a zarazem źródłem praktycznej wiedzy na temat dopieszczania pomysłowych projektów i ich wprowadzania w życie.

Współpraca korzystna dla wszystkich

W inauguracji trzeciej edycji akceleratora KPT ScaleUP w Krakowskim Parku Technologicznym uczestniczyli – oprócz szczęśliwej dwunastki - przedstawiciele firm-mentorów: Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty, Paweł Poneta, zastępca dyrektora wykonawczego ds. badań i innowacji Grupy TAURON oraz Marcin Mądry, dyrektor marketingu i strategii Lafarge Polska.

- Dla Grupy Azoty S.A., przedsiębiorstwa produkcyjnego, rozwój Przemysłu 4.0 jest jednym ze strategicznych celów. Udział w programie KPT ScaleUP daje nam możliwość pozyskania, testowania i współpracy z podmiotami posiadającymi specjalistyczne kompetencje w zakresie technologii, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka niepowodzenia - wyjaśnia dr Grzegorz Kądzielawski.

I podkreśla, że korzyści z programu są obopólne. Oprócz praktycznej wiedzy o wdrażaniu pomysłów, młodzi przedsiębiorcy lepiej poznają oczekiwania i możliwości dużych i mniejszych podmiotów gospodarczych, co zwiększa ich konkurencyjność. Grupę AZOTY w obecnym naborze najbardziej zainteresowały rozwiązania z zakresu przetwarzania danych (BigData) oraz i Internetu Rzeczy, bo wpisują się najlepiej w potrzeby chemicznej spółki.

Z kolei uwagę Grupy TAURON przykuły rozwiązania w obszarze inteligentnego miasta (smart city), inteligentnego domu (smart home) oraz przemysłu 4.0, a także z zakresu inteligentnych sieci dystrybucyjnych. Energetyczny potentat nie od dziś współpracuje ze startupami, a w KPT ScaleUP szuka twórców posiadających perspektywiczne rozwiązania pozwalające w praktyce zastosować Internet Rzeczy (komunikacja, sensory, analityka) w każdym domu, a także do zarządzania różnorakimi komponentami infrastruktury miejskiej, energetycznej, ciepłowniczej itp.

Marcin Mądry z Lafarge Polska zwrócił uwagę, że w branży materiałów budowlanych czwarta rewolucja przemysłowa też właściwie już się dzieje, a szczególnie istotna jest tutaj automatyzacja i robotyzacja. Dla Lafarge udział w KPT ScaleUP jest szansą na współpracę z ludźmi myślącymi poza wszelkimi schematami i nie bojącymi się śmiałych wizji.

Krakowski akcelerator pomaga przestawić polską gospodarkę na szybsze tory

Start-upy czeka teraz seria szkoleń i warsztatów z obszaru komunikacji i budowania marki, zarządzania firmowymi finansami i obsługi klienta. Zespoły rozpoczną też indywidualne prace z przemysłowymi partnerami. Celem jest wdrożenie nowatorskich pomysłów w fabrykach i zakładach. Efekty współpracy zostaną zademonstrowane podczas zaplanowanego na jesień Demo Day.

Przebieg programu akceleracyjnego można śledzić na oficjalnym fan page’u KPT ScaleUP: facebook.com/KPTScaleUp.

Akcelerator KPT ScaleUP jest jednym z 10 akceleratorów uruchomionych w ramach ogólnopolskiej inicjatywy PARP nazwanej ScaleUP. Jej celem jest wsparcie w rozwoju młodych firm, które spełniają kryteria jednego z 10 programów akceleracyjnych. Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

LISTA START-UPÓW UCZESTNICZĄCYCH W III EDYCJI AKCELERATORA KPT SCALEUP

 • Payticon – dzięki pomysłowi tej firmy, możliwe stanie się zarządzanie wszystkimi urządzeniami tworzącymi smart home z wykorzystaniem tylko jednej aplikacji. Będzie ona potrafiła współpracować z inteligentnymi produktami różnych producentów (lodówki, odkurzacze, bramy garażowe, rolety etc.), dzięki czemu efektywne korzystanie z nich stanie się zdecydowanie łatwiejsze niż do tej pory.
 • S-Labs - innowacyjne laboratorium Internet of Things, działające w obszarze Smart Energy. Dzięki badaniom sektora energetycznego i współpracy z największymi dostawcami energii, ten krakowski start-up oferuje produkty i usługi umożliwiające zaawansowaną analizę zachowań związanych z konsumpcją energii elektrycznej. Watton S-Labs pozwala na łączenie automatyki domowej z inteligentnymi rozwiązaniami energetycznymi, a użytkowników z dostawcami energii elektrycznej. (więcej: https://slabs.pl, https://www.facebook.com/slabspl/)
 • Bilberry – powstała w Łodzi firma, która opracowała system automatyzacji oświetlenia w przemyśle, magazynach i uprawach szklarniowych. Służy on do zwiększenia wydajności oświetlenia przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii. Ma się to przełożyć na oszczędności sięgające do połowy dotychczas przeznaczanych środków na oświetlenie. Proponowane przez Bilberry rozwiązanie opiera się na autorskim oświetleniu i oprogramowaniu. (więcej: https://www.facebook.com/pg/bilberry.automation)
 • TechOcean – start-up będzie w akceleratorze rozwijał produkt Vision QB, czyli urządzenie stworzone do kontroli jakości na liniach produkcyjnych. Zapewnia ono elastyczny i szybki system kontroli jakości, który dopasuje się do Lean Manufacturing w różnych branżach. Efektem jego stosowania jest wzrost optymalizacji pracy zakładowej załogi. (więcej: https://techocean.pl/visionqb, https://www.facebook.com/techoceanPL/)
 • Headtrip – młoda firma specjalizująca się we wdrażaniu technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w Przemyśle 4.0 w celach szkoleniowych. Rozwiązania powstające w pracowni start-upu wyróżniają się pełną interaktywnością oraz zaawansowanymi, realistycznymi wizualizacjami. Headtrip dostarcza kompleksową usługę: spersonalizowaną aplikację, dobrany sprzęt oraz wsparcie w użytkowaniu. (więcej: https://headtrip.pl/, https://www.facebook.com/headtripvrar/)
 • ExMetrix – rozwiązaniem oferowanym przez ten start-up jest system do analizy danych, który wykorzystuje najnowsze modele statystyczne i numeryczne oparte na Machine Learning, AI oraz sieciach neuronowych. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie modeli predykcyjnych, a jego użytkownik zyskuje dostęp do 70 mln strumieni danych. (więcej: http://www.exmetrix.com/pl/, https://www.facebook.com/Exmetrix-Data-Science-Platform-1672539289701945/)
 • ProxiGroup – start-up, który rozwija Przemysł 4.0 przy wykorzystaniu technologii RFID. Radiowa identyfikacja umożliwia efektywniejsze zarządzanie inwentaryzacją, śledzenie produktów i ich lokalizację w czasie rzeczywistym. (więcej: http://www.proxigroup.com, https://www.facebook.com/Proxitrak)
 • Optimatik – ten wrocławski start-up specjalizuje się w optymalizacji procesów przemysłowych ze szczególnych uwzględnieniem śledzenia oraz zarządzania pojazdami poruszającymi się po halach
  i magagazynach. Efektem korzystania z rozwiązań Optimatik jest zmniejszenie liczby użytkowanych maszyn przy zachowaniu wydajności floty oraz zwiększonej wydajności pracy załogi. (więcej: https://optimatik.co)
 • ICsec – rozwiązaniem proponowanym przez firmę jest system wzmacniający cyberbezpieczeństwo automatyki przemysłowej. W swoich produktach Scadvance wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Start-up kieruje swoją ofertę przede wszystkim do przedsiębiorstw z segmentów energetyki, gazownictwa, wodociągów, transportu, kolei i przemysłu. (więcej: https://scadvance.pl)
 • AI FORCE 1 – kluczowym produktem tego start-upu jest przeznaczony do mediów społecznościowych chatbot „My Social Seller”. Już dziś wykorzystuje on sztuczną inteligencję i system rozpoznawania emocji do interakcji z klientami, a zespół AI FORCE 1 planuje w niedalekiej przyszłości rozbudowanie go o system rozpoznawania obrazu. (więcej: http://www.mysocialseller.com/)
 • 1000 Realities – ta ekipa zdążyła już sobie wypracować miano jednego z najciekawszych zespołów zajmujących się wirtualną i poszerzoną rzeczywistością (VR i AR). Start-up stworzył swoje rozwiązania z myślą o Przemyśle 4.0, gdzie stosowanie tych zaawansowanych technologii pozwala m.in. na bezpieczne i tanie szkolenie pracowników nawet przy najbardziej zaawansowanych maszynach lub procesach. (więcej: http://www.1000realities.pl)
 • ProLogLab – celem przyświecającym temu zespołowi było stworzenie rozwiązania umożliwiającego autonomizację poruszania się wózków paletowych/widłowych bez udziału człowieka. Klientami kluczowymi dla firmy są przedsiębiorstwa logistyczne, centra dystrybucyjne, cross-docki, a także producenci wózków elektrycznych i wózków widłowych.

WIDEO: Barometr Bartusia. Polscy nauczyciele: elita społeczna czy grono przypadkowych ludzi o często wątpliwych kompetencjach

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3