Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski Teatr Barakah przygotował inscenizację "Matki Joanny Od Aniołów" Jarosława Iwaszkiewicza

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Spektakl krakowskiego Teatru Barakah "Matka Joanna Od Aniołów" powstał na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza
Spektakl krakowskiego Teatru Barakah "Matka Joanna Od Aniołów" powstał na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza Iwona Bandzarewicz
Krakowski Teatr Barakah ma już gotową pierwszą premierę w tym roku. Będzie to „Matka Joanna od Aniołów” w reżyserii Macieja Gorczyńskiego według opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Spektakl zobaczymy w dniach od 7 do 9 maja o godzinie 19.

FLESZ - "To co dał nam świat". Wspomnienie Krzysztofa Krawczyka

Słynny polski pisarz stworzył „Matkę Joannę od Aniołów” w czasie II wojny światowej. Po raz pierwszy historia ta ukazała się drukiem w 1946 roku w tomiku „Nowa miłość i inne opowiadania”. Fabuła tekstu została oparta na faktach, nawiązując do głośnego przypadku opętania zakonnic we francuskim mieście Loudun w XVII wieku. Iwaszkiewicz przeniósł jednak tę historię na wschodnie kresy XVII-wiecznej Polski do miasteczka Ludyń.

Głównym bohaterem opowiadania jest jezuicki egzorcysta - ksiądz Suryn. Zostaje on wezwany do klasztoru urszulanek, w którym grupa zakonnic na czele z przeoryszą matką Joanną została opętana przez złe duchy. Zakonnik przybywa do Ludynia i wraz z innymi kapłanami rozpoczyna serię egzorcyzmów. Jednak mimo wysiłków nie udaje się im wypędzić demonów z ciała przeoryszy Joanny. Sam Suryn będąc w pobliżu matki Joanny odczuwa coraz większe napięcie i niepokój. Nie uświadamia sobie, że pokochał Joannę ziemską miłością.

- Według znajomych Iwaszkiewicza opowiadanie jest obrazem choroby jego żony Anny. Albo to była schizofrenia, albo głęboka depresja. Anna uważała jednak, że została opętana. Leczyła się w latach 30. w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach. Kiedy opowiadanie ukazało się po wojnie, przeczytała je Irena Krzywicka, pisarka i bliska znajoma Iwaszkiewiczów. „Przecież to jest o was” - powiedziała Jarosławowi. „Tak, ale ludzie to czytają jako fikcję” - odpowiedział. Ta anegdota bardzo mnie zainspirowała - mówi reżyser Maciej Gorczyński.

Opętanie jest częstym tematem wielu dzieł literackich, teatralnych czy filmowych. Jedni twórcy postrzegają je jako emanację spersonifikowanego Zła, a inni - jako nierozpoznaną chorobę psychiczną. Może też być symbolem buntu wobec zastanego porządku społecznego i politycznego. Tak odczytano tę historię, kiedy w 1961 roku trafił na ekrany kin film „Matka Joanna od Aniołów” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Odniósł on wielki sukces - i został nagrodzony Srebrną Palmę na festiwalu w Cannes. W efekcie jest bardziej znany niż jego literacki pierwowzór.

- Obraz Kawalerowicza jest bardzo sugestywny ze względu na rewelacyjne zdjęcia. Obejrzałam go - i największe wrażenie zrobił na mnie kolorystyczny kontrast między czernią i bielą. W naszym przedstawieniu też to występuje. O ile jednak u Kawalerowicza cały film jest oparty na tym dualizmie, u nas jest to tylko jeden z elementów przedstawienia. Kawalerowicz dosyć dosłownie traktuje opowiadanie Iwaszkiewicza. Myśmy się starali od tego odejść. Nas najbardziej interesuje nie czerń i biel, tylko ten stan pośredni - tłumaczy Maciej Gorczyński.

W spektaklu biorą udział znani aktorzy Teatru Barakah. W rolę Matki Joanny wciela się Ana Nowicka, a Suryna – Paweł Charyton. Poza nimi zobaczymy na scenie Monikę Kufel, Damiana Sosnowskiego, Pawła Plewę, Aleksandrę Nowakowską i Agatę Jędrzejczak. Za muzykę odpowiada Paweł Korzeniak, a za scenografię i kostiumy - Iwona Bandzarewicz.

- Ten spektakl będzie bardziej wyciszony niż te, które robiłem wcześniej. I bardziej teatralny – czyli dramatyczny w sensie tradycyjnym. Będą w nim również elementy ruchu. Na scenie pojawią się dwie absolwentki teatru tańca współczesnego. Muzyka jest skoncentrowana na brzmieniu gitar elektrycznych. Zabrzmią też dwie piosenki do tekstów Iwaszkiewicza – zapowiada Maciej Gorczyński.

Reżyser krakowskiego spektaklu chciałby, by został on odebrany w kontekście konkretnej rzeczywistości - Polski wstrząsanej protestami Strajku Kobiet.

- Dzieją się tak mocne rzeczy w przestrzeni społecznej, że nie można się do nich nie odnieść. Trudno byłoby teraz wystawić „Matkę Joannę” w abstrakcyjnym kontekście. Odwołujemy się więc do Strajku Kobiet - również ze względu na emocje i poglądy osób, które występują na scenie. Ten tekst mówi o złych stereotypach dotyczących kobiet. Że są histeryczkami, że są szalone, że są złe. Wystawiając ten spektakl, dajemy głos postaciom marginalizowanym, których się nie słucha w przestrzeni publicznej. I pokazujemy, że z tego wynika depresja lub bunt, wywracający zastany porządek - podkreśla Maciej Goszczyński.

„Matkę Joannę od Aniołów” można będzie obejrzeć w krakowskim Teatrze Barakah od 7 do 9 maja o godz. 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krakowski Teatr Barakah przygotował inscenizację "Matki Joanny Od Aniołów" Jarosława Iwaszkiewicza - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski