Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski trend inwestowania

oprac. T
Średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania w Krakowie wynosi ok. 6060 złotych
Średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania w Krakowie wynosi ok. 6060 złotych Fot. Wojciech Matusik
Rynek mieszkaniowy. Na nabywcę nieco dłużej muszą poczekać większe mieszkania, liczące powyżej 70 metrów kwadratowych.

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, krakowski rynek mieszkaniowy nadal jest miejscem wysokiej aktywności inwestorów. Dużym zainteresowaniem cieszą się zarówno mieszkania z rynku wtórnego, jak i te z oferty deweloperów. Klienci najczęściej szukają niedrogich i w miarę nowych lokali.

Jakich mieszkań poszukują inwestorzy?

W Krakowie poza lokalami z rynku wtórnego, dużym zainteresowaniem cieszą się także mieszkania deweloperskie.

- Marzeniem większości klientów jest zakup mieszkania w miarę nowego, nowocześnie zaaranżowanego, w dobrej lokalizacji i w dobrej cenie - informuje Agata Kluzowicz z Metrohouse Kraków.

- Szukają więc kompromisu, wybierając lokale oddane do użytkowania w ostatnich latach lub coraz częściej szukają ciekawych ofert w biurach deweloperów. Na nabywcę nieco dłużej muszą poczekać większe mieszkania, liczące powyżej 70 metrów kwadratowych. Ceny w stolicy Małopolski zaczynają się już od kwot poniżej 4000 złotych za metr kwadratowy, choć znajdziemy też oferty pięć razy droższe. Dotyczą one najatrakcyjniejszych mieszkań w obrębie Starego Miasta - wyjaśnia Agata Kluzowicz.

Średnia cena transakcyjna, którą nabywcy musieli płacić w kwietniu za metr kwadratowy mieszkania w Krakowie, w stosunku do poprzedniego analizowanego okresu, zmieniła się nieznacznie i wynosi prawie 6060 złotych. Z kolei średni metraż nabywanego mieszkania w stolicy Małopolski liczy 55 metrów kw.

Banki zmniejszają obowiązkowy wkład

Rośnie liczba banków, w których wystarczy mieć 10-procentowy wkład własny. Przypomnijmy, że standardowy wkład własny potrzebny do uzyskania kredytu hipotecznego wynosi obecnie aż 20 proc. Mamy jednak dobrą informację dla osób, które planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie z pomocą kredytu, a nie mają zbyt wysokich oszczędności.

Coraz więcej banków ma specjalne ubezpieczenie, które pozwala im udzielać kredytów osobom posiadającym tylko 10 proc. wkładu.

- Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku takich banków było siedem - mówi Jarosław Sadowski z Expander Advisors. - Z kolei w październiku taką ofertę wprowadził Raiffeisen Polbank, a od stycznia bieżącego roku Millenium. Teraz do tego grona dołączył Euro Bank. Niestety, marże tego rodzaju kredytów są dość wysokie (średnio 2,38 proc.). W Euro Banku ma ona wynosić od 2,27 proc., a więc poniżej średniej. Miejmy nadzieję, że rosnąca konkurencja między bankami spowoduje, że marże spadną - dodaje analityk z Expander Advisors.

Wyższy wkład własny, niższa rata za mieszkanie

Dla porównania, marża kredytu na 80 proc. nieruchomości wynosi średnio 2,18 proc. Aby ją uzyskać, trzeba jednak posiadać dwukrotnie wyższe oszczędności.

- W przypadku mieszkania o powierzchni 55 metrów kwadratowych, kupowanego w Krakowie po przeciętnej cenie, minimalny wymagany wkład własny wynosi blisko 30 300 złotych, ale ten na poziomie 20 procent już prawie 60 600 złotych. Różnica jest znacząca. Dla wielu zgromadzenie takiej kwoty może być trudne, ale mając wyższy wkład własny i tańszy kredyt, będą płacili znacznie niższą ratę. Wyniesie ona 1265 złotych, a nie 1454, jak w przypadku kredytu na 90 procent wartości nieruchomości - wylicza Jarosław Sadowski.

Metrohouse, Expander

WIDEO: Mówimy po krakosku (odc. 7). Co oznacza słowo "ducka"?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski