Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski zespół Bester Quartet przypomina twórczość żydowskiego mistrza przedwojennych tang - Dawida Bajgelmana

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Besterg Quartet przypomina przedwojenne szlagiery kabaretów i operetek na płycie „Bajgelman. Get to Tango”
Besterg Quartet przypomina przedwojenne szlagiery kabaretów i operetek na płycie „Bajgelman. Get to Tango” Materiały prasowe
Płyta "Bajgelman. Get to Tango" to próba odczytania twórczości wybitnego twórcy żydowskiego - Dawida Bajgelmana – współczesnym językiem muzyki XXI wieku. Zadania tego podjął się krakowski akordeonista Jarosław Bester ze swoim kwartetem. Premiera albumu 11 grudnia.

FLESZ - Zima łagodna i bez śniegu?

Dawid Bajgelman to urodzony w 1888 roku łódzki kompozytor, który specjalizował się w adaptowaniu żydowskiej tradycji muzycznej na potrzeby operetki i kabaretu. W getcie założył orkiestrę symfoniczną, nie przestawał komponować. Niestety: nie przetrwał Zagłady, zginął w obozie koncentracyjnym. Na szczęście przetrwała jego muzyka.

Jarosław Bester, autor nowych aranżacji, nie tylko ją przypomniał, ale wydobył na światło dzienne jakość tych kompozycji, nie ustępujących w niczym twórczości Jerzego Petersburskiego czy Henryka Warsa. Krakowski artysta jest wirtuozem akordeonu oraz liderem Bester Quartet, zespołu znanego wcześniej jako The Cracow Klezmer Band, współpracownikiem m.in. cenionych jazzmanów - Johna Zorna i Tomasza Stańki.

- To jest muzyka przedwojennej Polski: tego tygla kulturowego. Bajgelman to musiał być inteligentny, konkretny gość, który doskonale wiedział, co robi. Wydaje się, że to są proste melodyjki, ale kiedy wejdzie się w tę muzykę głębiej, okazuje się dziwna: nieparzysta, złożona i bardzo wymagająca. Harmonie trzeba układać praktycznie pod każdy takt oddzielnie. Muzyka żadnego innego kompozytora nie wymagała ode mnie tyle czasu i wysiłku, co utwory Bajgelmana – mówi Jarosław Bester.

Historia Bajgelmana opowiedziana jest charakterystycznym brzmieniem Bester Quartet — akordeonem lidera, skrzypcami Dawida Lubowicza, kontrabasem Macieja Adamczaka, instrumentami perkusyjnymi Ryszarda Pałki — wzbogaconym o wkład znamienitych gości: wiolonczelisty Krzysztofa Lenczowskiego, trębacza Michała Bylicy oraz czołówki polskich wokalistów jazzowych: Grażyny Auguścik, Doroty Miśkiewicz i Jorgosa Skoliasa.

Płyta "Bajgelman. Get To Tango" ukaże się nakładem krakowskiego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego 11 grudnia. Dwa dni później o godz. 19 na profilu oficyny na Facebooku można będzie obejrzeć koncert Bester Quartet i gości z kompozycjami z albumu, transmitowany na żywo z krakowskiej Synagogi Tempel. Występ będzie jesienno-zimowa kulminacją Prologu 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Można go będzie również obejrzeć na Facebooku i YouTube’ie festiwalu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krakowski zespół Bester Quartet przypomina twórczość żydowskiego mistrza przedwojennych tang - Dawida Bajgelmana - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski