Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie adresy: Basztowa 20, miejsce w którym polski złoty spotyka się ze sztuką, wiedzą i duchowością

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Basztowa 20 to kolejny ważne miejsce do (obowiązkowego) zapamiętania w Krakowie. Pod adresem tym ma siedzibę okręgowy oddział Narodowego Banku Polskiego, a wkrótce również centrum edukacyjne NBP otwarte dla każdego, kto jest zainteresowany wiedzą na temat pieniądza, polskiego systemu monetarnego i bankowego.

Majestatyczny gmach, zaprojektowany przez Kazimierza Wyczyńskiego i Teodora Hoffmana, zmienia z każdym rokiem swój charakter. Już dzisiaj odbywają się w nim interesujące konferencje, spotkania, uatrakcyjniane dodatkowo świetnymi spektaklami muzycznymi i teatralnymi. Być może daje w ten sposób znać o sobie duch tego miejsca. Zanim bowiem powstał budynek banku znajdowała się tu kamienica, w której mieszkał pod opieka wujostwa Stankiewiczów sam Stanisław Wyspiański, nazywany dziś coraz częściej czwartym wieszczem. Kazimierz Stankiewicz, dusza nietuzinkowa – zamachowiec i wielki patriota - wprowadzał Stanisława Wyspiańskiego na artystyczny Parnas mając pod bokiem Akademię Sztuk Pięknych z Janem Matejką (140-lecie tej zasłużonej artystycznej uczelni Narodowy Bank Polski uczcił ostatnio dwoma momentami kolekcjonerskimi – złotą i srebrną).

Idąc nieco dalej w kierunku Dworca Głównego mijamy interesująca kamienicę przy Basztowej 23, w której pod warstwami farby odkryto niedawno, za sprawą Stanisława Komusińskiego, właściciela nieruchomości, pisarza krakowskiego Bractwa Kurkowego i gospodarza hotelu Polonia, piękne malowidła Jana Styki, Wojciecha Kossaka i Karola Popiela – artystów, którzy w tym miejscu przygotowywali się do pracy nad Panoramą Racławickiej. Stąd już tylko kilka kroków, przez ulicę, do Teatru im. Juliusza Słowackiego – jednej z najwspanialszych polskich scen, miejsca wielkich polskich premier budzących narodowego ducha i wzywających do aktywności, z czarowną garderobą Ludwika Solskiego, której ściany pokrywają malunki i autografy wielkich artystów epoki. Narodowy Bank Polski, dodajmy, uhonorował jubileusz 125-lecia Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz postać występującej na tej scenie Heleny Modrzejewskiej srebrnymi monetami).

- Starożytni wierzyli, że niektóre miejsca mają jaką opiekuńcza siłę, która sprawia, ze pewna przestrzeń jest jedyna w swoim rodzaju - mówi Katarzyna Basiak-Gala, dyrektor oddziału okręgowego narodowego Banku Polskiego, inicjatorka zmian dokonujących się w krakowskiej ekspozyturze banku centralnego. - Większości jak sądzę do myślenia daje adres Teatru - plac Świętego Ducha 1.

Więcej o planach Narodowego Banku Polskiego, przygotowywanych monetach poświęconych stołeczno-królewskiemu Krakowowi, a także tajnej operacji relokacji polskiego złota z Banku Anglii Czytelnik przeczyta w specjalnym dodatku, który ukaże się wraz z jutrzejszym, piątkowym wydaniem ,,Dziennika Polskiego”. Informację ilustrują zdjęcia z pięknego spotkania w oddziale NBP w Krakowie z udziałem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego (Franciszkańska 3) i wojewody małopolskiego Piotra Ćwika (Basztowa 21), którego świąteczną atmosferę spotęgowało spotkanie z Jackiem Wójcickim i młodymi artystami z XXX Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski