Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie archiwum pełne relacji sybiraków

(SUB)
Pamięć. Pół tysiąca opowieści polskich sybiraków m.in. z Wielkiej Brytanii i Australii udało się jak dotąd zgromadzić w zbiorach Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Historycy z centrum odwiedzili ostatnio ponownie Wielką Brytanię. Pierwszą część misji naukowej poświęcili poszukiwaniu dokumentów, które dotyczą zesłańców na Sybir, a znajdują się w Instytucie Sikorskiego w Londynie. Później przyszedł czas na nagrywanie wspomnień osób, które z Syberii – poprzez Persję i Afrykę – trafiły do Stoke-On-Trent, miasta w angielskim hrabstwie Staffordshire.

Naukowców zaprosił tam ks. Piotr Froelich, który dwa lata temu gościł ich w Nottingham. Dzięki wizycie w Stoke-On-Trent archiwum centrum wzbogaciło się o nagrania wspomnień kilkunastu osób. Losy kolejnych kilku historycy udokumentowali w Londynie. To m.in. ludzie, którzy po wyjściu z Syberii przewinęli się przez obozy dla polskich uchodźców w Tengerze, Bwana M’kubwa i Lusace w Afryce.

_– Od kilku lat jeździmy dokumentować losy sybiraków osiadłych w Wielkiej Brytanii. Wiele z __tych osób, niestety, już nie żyje, dlatego tak cenne są ich wspomnienia _– podkreśla dyrektor centrum dr Hubert Chudzio.

Spośród 500 nagrań około 200 pochodzi z Wielkiej Brytanii, m.in. z Bradford, Leicester i Leeds. Pozostałe wspomnienia utrwalono m.in. w Polsce i Australii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski