Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie Centrum Wielokulturowe ma nową siedzibę. To miejsce dla każdego, niezależnie od pochodzenia, języka, kultury, wyznania

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Krakowskie Centrum Wielokulturowe oraz Punkt Informacji dla Obcokrajowców działają - od 1 marca 2024 - przy ul. Zabłocie 20 (budynek A).  To miejsce spotkań i integracji wielokulturowej społeczności Krakowa. Będą organizowane tu m.in. różnorodne bezpłatne wydarzenia, przykładowo warsztaty kulinarne i koncerty
Krakowskie Centrum Wielokulturowe oraz Punkt Informacji dla Obcokrajowców działają - od 1 marca 2024 - przy ul. Zabłocie 20 (budynek A). To miejsce spotkań i integracji wielokulturowej społeczności Krakowa. Będą organizowane tu m.in. różnorodne bezpłatne wydarzenia, przykładowo warsztaty kulinarne i koncerty materiały Fundacji IB Polska
Działające w Krakowie od trzech lat - Centrum Wielokulturowe wprowadziło się do nowej siedziby. Od 1 marca 2024 placówka, w ramach której funkcjonuje także Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców, działa pod adresem ul. Zabłocie 20, budynek A (I piętro). To miejsce spotkań i integracji wielokulturowej społeczności Krakowa. Przestrzeń przyjazna Polakom i obcokrajowcom, zarówno tym, którzy szukają pomocy, jak zainteresowanym integracją czy poznawaniem polskiej kultury.

Krakowskie Centrum Wielokulturowe prowadzi Fundacja Internationaler Bund Polska (IB Polska). To miejsce dla każdego, niezależnie od pochodzenia, języka, kultury czy wyznania.

- Ogromnie cieszymy się, że po ponad trzech latach od stworzenia Centrum, w końcu ma ono swój dom. Ten dom jest różnorodny i wielokulturowy, jak Kraków. Często pachnie tu najrozmaitszymi daniami, słychać najbardziej egzotyczną muzykę czy widać najpiękniejsze uśmiechy. Zapraszamy tutaj każdego, w każdym wieku i z każdego kraju. Wszystkim chcemy mówić “dzień dobry” i uczyć się również ich przywitań. Chcemy być adresem znanym z otwartości oraz wielobarwności. Zapraszamy wszystkich na nasze wydarzenia, spacery, śniadania wielokulturowe, koncerty i całą ofertę, którą przygotowujemy, by nasz krakowski tygiel kulturowy był znany w każdym zakątku świata – mówi Maria Wojtacha, dyrektorka Fundacji IB Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie.

To przestrzeń otwarta dla obcokrajowców, którzy dopiero co przyjechali do Krakowa, i dla tych, którzy mieszkają tu już od jakiegoś czasu. To miejsce również dla krakowian, którzy pragną poznać międzynarodową społeczność, dowiedzieć się więcej o innych kulturach i aktywnie budować Kraków przyjazny dla wszystkich.

- Kraków jest otwarty na wszystkich mieszkańców, bez względu na ich poglądy polityczne, religijne czy pochodzenie. Obecnie ich znaczącą część stanowią również obcokrajowcy, którzy są przede wszystkim mieszkańcami - ze swoimi potrzebami i problemami. Już od 2016 roku, kiedy przyjęliśmy do realizacji miejski program „Otwarty Kraków” prowadzimy działania nastawione na identyfikację tych potrzeb i rozwiązywanie problemów związanych z funkcjonowaniem we wspólnocie społeczeństwa międzykulturowego. Nasze miasto, które żyje i funkcjonuje, wymaga systematycznych zmian. Centrum Wielokulturowe to przestrzeń, w której mieszkańcy będą mogli o tych zmianach rozmawiać, identyfikować je i wspólnie z nami realizować. Tutaj nasi mieszkańcy - cudzoziemcy mogą uzyskać informacje w jaki sposób rozwiązać swoje problemy, gdzie uzyskać pomoc, czy spotkać innych członków społeczności. Ale to także miejsce, w której każdy, kto szuka informacji na temat życia w Krakowie, czy miejsc do integracji oraz realizacji projektów społecznych jest mile widziany – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.

Nowy adres Centrum Wielokulturowego: ulica Zabłocie 20, Kraków

Nowa siedziba Centrum Wielokulturowego powstała dzięki finansowaniu oraz we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. Wyposażeniem nowej przestrzeni placówki zajęli się partnerzy Fundacji IB Polska. Pracownicy krakowskiej IKEI w ramach wolontariatu zaprojektowali i zmontowali kuchnię wraz z jadalnią. IKEA urządziła też kącik dziecięcy i przekazała meble do Punktu Informacji dla Obcokrajowców. Z kolei wyposażeniem biur pracowników zajęła się firma Shell Polska.

- Od samego początku już dwuletniej współpracy sklepu IKEA w Krakowie z Fundacją IB Polska mamy poczucie, że kierujemy się tymi samymi wartościami i mówimy jednym językiem. Wierzymy, że równość i różnorodność są siłą napędową rozwoju każdej społeczności, zwłaszcza tej lokalnej. Dlatego chcemy przełamywać krzywdzące stereotypy na temat osób z doświadczeniem uchodźczym czy pochodzących z innych kultur. Cieszymy się, że z inicjatywy Urzędu Miasta Krakowa w stolicy Małopolski powstało miejsce wolne od uprzedzeń, w którym każdy mieszkaniec i mieszkanka, niezależnie od wieku, płci czy narodowości może czuć się komfortowo i bezpiecznie - mówi Piotr Siwiec, dyrektor regionu IKEA Kraków.

– Ogromnie cenimy sobie współpracę z Fundacją IB Polska, gdyż przekłada się ona na realne działania, które mają pozytywny wpływ na społeczność lokalną. W krakowskim oddziale Shell pracuje ponad 900 obcokrajowców z 62 krajów, którzy chętnie korzystają z oferty jaką zapewnia Centrum oraz Punkt Informacyjny. Co szczególnie ważne, Centrum dostępne jest dla wszystkich mieszkańców, tworząc przestrzeń różnorodną i włączającą, a te wartości wpisane są w DNA naszej firmy – dodaje Katarzyna Cyran-Solarz, menedżerka ds. korporacyjnych w Shell Polska.

Centrum dostępne w czterech językach: polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim

Misją Centrum jest propagowanie i wzmacnianie wielokulturowości. Placówka ta prowadzi różnorodne projekty, od małych (np. stworzenie wielokulturowej biblioteczki, do której każdy może przynieść książkę opowiadającą o jego kraju, kulturze, tradycjach), po duże (np. Polish Language Cafe - cotygodniowe luźne spotkania, w trakcie których obcokrajowcy mogą podszkolić swój polski, czy Open Community Evening - tematyczne wieczory zapoznawcze, służące nawiązywaniu nowych znajomości, networkingowi i wymianie poglądów.

Inne projekty, które będą kontynuowane w nowym lokum centrum, to m.in. także: spacery wielokulturowe w różnych językach, kursy językowe, wielokulturowe śniadania, warsztaty kulinarne, wydarzenia tematyczne (np. Dzień Niepodległości Albanii). Ponadto Centrum bardzo chętnie udostępni swoją przestrzeń każdemu, kto chciałby przeprowadzić w niej spotkanie, warsztaty czy innego rodzaju event dotyczące wielokulturowości, jeśli spotkanie będzie bezpłatne i otwarte dla innych uczestników.

Natomiast w Punkcie Informacyjnym obcokrajowcy dowiedzą się jak np. zalegalizować pobyt w Polsce, jak zdobyć obywatelstwo czy pozwolenie o pracę. Poznają również ofertę Krakowa w zakresie kulturowym, edukacyjnym, służby zdrowia, pomocy społecznej itp. W Punkcie dostępna jest także bezpłatna pomoc prawnika, wsparcie psychologiczne oraz usługi tłumaczy i asystentów cudzoziemskich.

Centrum Wielokulturowe oraz Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców komunikują się i są dostępne w czterech językach: polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

- W jednym miejscu mieści się nasza działalność pomocowa, doradcza i informacyjna. Udzielamy tutaj wsparcia prawnego, psychologicznego i specjalistycznego, a nasi konsultanci, konsultanci z wielu innych organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele administracji publicznej i rządowej, którzy posiadają ofertę dla obcokrajowców, mogą wspólnie pełnić dyżury, wymieniać się informacjami i przede wszystkim pomagać kompleksowo każdemu, kto tej pomocy potrzebuje – zaznacza Maria Wojtacha.

Informacje o Centrum Wielokulturowym i planowanych tam wydarzeniach są dostępne na:
https://otwarty.krakow.pl/

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski