Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie inwestycje wśród najlepszych obiektów budowlanych w Polsce

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Przebudowa Elektrowni Miejskiej w Krakowie przy ul. św. Wawrzyńca na budynek mieszkalny wielorodzinny i biura
Przebudowa Elektrowni Miejskiej w Krakowie przy ul. św. Wawrzyńca na budynek mieszkalny wielorodzinny i biura Fot. Archiwum konkursu Budowa Roku
Konkurs Budowa Roku 2017. Klasa obiektów świadczy o poziomie budownictwa w Polsce

Określanie nagród budowlanych ,,Oscarami” może wydać się przesadą, coś jednak jest w tym stwierdzeniu. Główny laur, czyli tytuł Budowy Roku I stopnia w ogólnopolskim konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, przekazuje nam istotną informację na temat kondycji całej branży budowlanej, a także miejsca, w którym znajduje się rynek pracy i gospodarka.

Technika i architektura najwyższej próby

Małopolska gala poświęcona prezentacji laureatów konkursu z naszego regionu odbyła się w minioną środę w siedzibie PZITB przy ul. Kraszewskiego.

Nagrodzone obiekty mają pod wieloma względami spektakularny charakter - potwierdzają bowiem nie tylko świetną koniunkturę w branży, najwyższą jakość techniczną budowli, ale i dowodzą, w wielu przypadkach, że dzisiejsza architektura, zarówno obiektów publicznych jak i mieszkaniowych jest najwyższej próby.

Fakt ten zauważył m.in. uczestniczący w prezentacji laureatów arch. Bohdan Lisowski, przewodniczący krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Nagrodami I stopnia uhonorowane zostały bardzo ciekawe inwestycje. W kategorii obiekty użyteczności publicznej otrzymał ją Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, znajdujący się na terenie III Kampusu UJ przy ul. Gronostajowej.

Jest to imponujący skalą kompleks, który tworzy aż siedem dużych obiektów o pow. użytkowej ponad 31 tys. mkw. Generalnym wykonawcą tego wielkiego zespołu uczelnianego, składającego się z dwóch części - dydaktycznej i naukowej (laboratoryjnej), był Budimex SA Oddział Budownictwa Ogólnego Południe w Krakowie. Projekt wykonała Agencja Projektowa Ekspo, którą kieruje arch. Krzysztof Kiendra.

Budowniczowie drugiej inwestycji, uhonorowanej nagrodą I stopnia w kategorii obiekty rewitalizowane, mieli do pokonania problemy innej natury - otrzymali bowiem zadanie dostosowania obiektu o charakterze poprzemysłowym do funkcji mieszkalnej i biurowej.

Przedmiotem transformacji były budynki Elektrowni Miejskiej w Krakowie przy ul. św. Wawrzyńca. Dziś w obiekcie dawnej nastawni i rozdzielni (B1) znajduje się po przebudowie osiem mieszkań i lokale biurowe (na parterze). W dawnej hali turbin (B2) powstały 22 nowoczesne mieszkania, a także lokale handlowo-usługowe na parterze, w trzecim natomiast (B3), który był niegdyś halą kotłowni, znajduje się dziś, po przebudowaniu i nadbudowaniu, aż 56 mieszkań oraz lokale biurowe (na parterze). Inwestorem była spółka Haven, generalnym wykonawcą Mostostal Warszawa SA, a projektantem TEKTON s.c. B. Łukasik, G. Zakrzewski z Krakowa.

Sędziowie konkursowi przyznali nagrodę I stopnia również łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Podgórze, która umożliwiła uruchomienie szybkiego i bezpośredniego połączenia kolejowego na trasie Kraków Główny - Skawina i dalej w kierunku Oświęcimia i Zakopanego.

W ramach tego przedsięwzięcia wykonano nowe przystanki kolejowe Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze. Najbardziej charakterystycznymi elementami budowanej łącznicy są estakady i wiadukty kolejowe. Inwestorem były PKP Polskie Linie Kolejowe SA, Centrum Realizacji Inwestycji Region Południowy, generalnym wykonawcą Budimex SA (Warszawa), projekt przygotowała firma Halcrow Group.

Laury dla młodych i seniorów

Podczas krakowskiej gali tytuły Zasłużonego Seniora PZITB otrzymali z rąk dr. inż. Macieja Gruszczyńskiego, przewodniczącego oddziału PZITB - Zbysław Kałkowski oraz Włodzimierz Główczak.

Nagrodą w konkursie im. prof. Izydora Stella-Sawickiego na najlepszą pracę dyplomową obronioną na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej w 2017 roku uhonorowany został mgr inż. Tomasz Kochański za pracę pt. ,,Wpływ oddziaływań dynamicznych dzwonu na drewnianą konstrukcję wieży zabytkowej cerkwi na podstawie przykładu”. Promotorem zwycięskiej pracy była dr inż. Dorota Kram (członkini Oddziału Małopolskiego PZITB).

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski