Krakowskie inwestycje wśród najlepszych obiektów budowlanych...

Krakowskie inwestycje wśród najlepszych obiektów budowlanych w Polsce

Zdjęcie autora materiału
Janusz Michalczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Przebudowa Elektrowni Miejskiej w Krakowie przy ul. św. Wawrzyńca na budynek mieszkalny wielorodzinny i biura
1/4
przejdź do galerii

Przebudowa Elektrowni Miejskiej w Krakowie przy ul. św. Wawrzyńca na budynek mieszkalny wielorodzinny i biura ©Fot. Archiwum konkursu Budowa Roku

Konkurs Budowa Roku 2017. Klasa obiektów świadczy o poziomie budownictwa w Polsce
Określanie nagród budowlanych ,,Oscarami” może wydać się przesadą, coś jednak jest w tym stwierdzeniu. Główny laur, czyli tytuł Budowy Roku I stopnia w ogólnopolskim konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, przekazuje nam istotną informację na temat kondycji całej branży budowlanej, a także miejsca, w którym znajduje się rynek pracy i gospodarka.

Technika i architektura najwyższej próby


Małopolska gala poświęcona prezentacji laureatów konkursu z naszego regionu odbyła się w minioną środę w siedzibie PZITB przy ul. Kraszewskiego.

Nagrodzone obiekty mają pod wieloma względami spektakularny charakter - potwierdzają bowiem nie tylko świetną koniunkturę w branży, najwyższą jakość techniczną budowli, ale i dowodzą, w wielu przypadkach, że dzisiejsza architektura, zarówno obiektów publicznych jak i mieszkaniowych jest najwyższej próby.

Fakt ten zauważył m.in. uczestniczący w prezentacji laureatów arch. Bohdan Lisowski, przewodniczący krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Nagrodami I stopnia uhonorowane zostały bardzo ciekawe inwestycje. W kategorii obiekty użyteczności publicznej otrzymał ją Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, znajdujący się na terenie III Kampusu UJ przy ul. Gronostajowej.

Jest to imponujący skalą kompleks, który tworzy aż siedem dużych obiektów o pow. użytkowej ponad 31 tys. mkw. Generalnym wykonawcą tego wielkiego zespołu uczelnianego, składającego się z dwóch części - dydaktycznej i naukowej (laboratoryjnej), był Budimex SA Oddział Budownictwa Ogólnego Południe w Krakowie. Projekt wykonała Agencja Projektowa Ekspo, którą kieruje arch. Krzysztof Kiendra.

Budowniczowie drugiej inwestycji, uhonorowanej nagrodą I stopnia w kategorii obiekty rewitalizowane, mieli do pokonania problemy innej natury - otrzymali bowiem zadanie dostosowania obiektu o charakterze poprzemysłowym do funkcji mieszkalnej i biurowej.

Przedmiotem transformacji były budynki Elektrowni Miejskiej w Krakowie przy ul. św. Wawrzyńca. Dziś w obiekcie dawnej nastawni i rozdzielni (B1) znajduje się po przebudowie osiem mieszkań i lokale biurowe (na parterze). W dawnej hali turbin (B2) powstały 22 nowoczesne mieszkania, a także lokale handlowo-usługowe na parterze, w trzecim natomiast (B3), który był niegdyś halą kotłowni, znajduje się dziś, po przebudowaniu i nadbudowaniu, aż 56 mieszkań oraz lokale biurowe (na parterze). Inwestorem była spółka Haven, generalnym wykonawcą Mostostal Warszawa SA, a projektantem TEKTON s.c. B. Łukasik, G. Zakrzewski z Krakowa.

Sędziowie konkursowi przyznali nagrodę I stopnia również łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Podgórze, która umożliwiła uruchomienie szybkiego i bezpośredniego połączenia kolejowego na trasie Kraków Główny - Skawina i dalej w kierunku Oświęcimia i Zakopanego.

W ramach tego przedsięwzięcia wykonano nowe przystanki kolejowe Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze. Najbardziej charakterystycznymi elementami budowanej łącznicy są estakady i wiadukty kolejowe. Inwestorem były PKP Polskie Linie Kolejowe SA, Centrum Realizacji Inwestycji Region Południowy, generalnym wykonawcą Budimex SA (Warszawa), projekt przygotowała firma Halcrow Group.

Laury dla młodych i seniorów


Podczas krakowskiej gali tytuły Zasłużonego Seniora PZITB otrzymali z rąk dr. inż. Macieja Gruszczyńskiego, przewodniczącego oddziału PZITB - Zbysław Kałkowski oraz Włodzimierz Główczak.

Nagrodą w konkursie im. prof. Izydora Stella-Sawickiego na najlepszą pracę dyplomową obronioną na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej w 2017 roku uhonorowany został mgr inż. Tomasz Kochański za pracę pt. ,,Wpływ oddziaływań dynamicznych dzwonu na drewnianą konstrukcję wieży zabytkowej cerkwi na podstawie przykładu”. Promotorem zwycięskiej pracy była dr inż. Dorota Kram (członkini Oddziału Małopolskiego PZITB).

Ponadto jury przyznało dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je mgr inż. Stanisław Świszcz i mgr inż. Mateusz Ciszowski.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

Robisz TO na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie wypłacisz!

Robisz TO na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie wypłacisz!

Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom