Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie kino Paradox zaprasza na przegląd ukraińskich filmów. Dochód dla pokrzywdzonych w wojnie z Rosją

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Ukraina! Festiwalu Filmowym"
"Ukraina! Festiwalu Filmowym" Materiały prasowe
Dzięki projekcjom zorganizowanym pod hasłem "Ukraina! Festiwal Filmowy" krakowskie kino Paradox włącza się w akcję pomocy naszym wschodnim sąsiadom, robiąc to, co umie najlepiej - wyświetlając filmy. W ramach akcji odbędą się specjalne pokazy filmów ukraińskich w dniach 7-10 marca, z których dochód przekazany zostanie na wsparcie Ukraińców poprzez Fundację Ocalenie.

FLESZ - Świat jednoczy się przeciw Putinowi

od 16 lat

PROGRAM:

7 marca o 20:30 Filmy krótkometrażowe nagrodzone na 6. "Ukraina! Festiwalu Filmowym".
Rozmowy / Artem Raczkeluk / Fabuła, Polska 2020, 9’ Kiedy słowa cichną...

Smutne portrety / reż. Witalij Kikot / Fabuła, Ukraina 2020, 30’ To opowieść o trzech mieszkańcach prowincjonalnego miasteczka, którzy pracują w małym supermarkecie: Paszy i Hryhoriju - ochroniarzach, Anżelice - kasjerce.

W cieniu / reż. Ołeksandr Stekołenko / Fabuła, Ukraina 2020, 22’ „W cieniu” to dramatyczna opowieść o współczesnym społeczeństwie ukraińskim. Bohaterem filmu jest 40-letni mężczyzna uważany za martwego. Wraca do rodzinnego miasta, aby odzyskać swoje dokumenty.

Żegnaj Swieta / reż. Nastia Kanarewa / Dokument, Ukraina 2020, 20’ Działacz na rzecz praw osób transpłciowych, chcący uzyskać status uchodźcy, zmaga się z uprzedzonymi władzami biurokratycznymi w kraju postsowieckim. Jego stan psychiczny się pogarsza

Prezent / reż. Ołeh Martyrosian / Fabuła, Ukraina 2021, 17’ Wśród żywych istot, które lubią ukrywać się przed właścicielami, dziś na pierwszym miejscu jest telefon komórkowy. Łatwo go znaleźć, jeśli masz inny telefon komórkowy.

Liza i jej mrówki / reż. Anastasija Iwaniuk / Fabuła, Ukraina 2021, 16’ Córka Liza prowadzi w mediach społecznościowych kanał o owadach. To tylko irytuje i tak zdenerwowanych rodziców. Ojciec zabiera telefon Lisy i przypadkowo jest świadkiem „intymnej”, jak mu się wydaje, sceny z jego żoną.

8 marca o 20:30 MOJA WOJNA / МОЯ ВІЙНА reż. Masza Kondakowa, Ukraina 2020, 68'

Odkąd prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku powstanie na wschodzie Ukrainy, setki kobiet dołączyło do wojska. Nieliczne dotarły na linię frontu. Dokument opowiada o trzech kobietach, które wstąpiły do wojska i brały czynny udział w działaniach wojennych.

Reżyserka udaje się na do strefy, gdzie się toczy walka, aby pokazać codzienne życie Lery (Waleria), Jaskry (Ira) oraz Wiedźmy (Ołena). Lera (Waleria Burłakowa) jest dziennikarką, która zaciągnęła się do wojska, a po tym jak jej ukochany zginął w walce, jeszcze mocniej zaangażowała się w wojnę. Wiedźma (Ołena Lubynecka) przed 2014 kierowała siecią sklepów, a obecnie dowodzi oddziałem strzelców moździerzowych i mieszka na froncie, z dala od swoich dzieci. Jaskier (Iryna Iwanusz) – lekarka, była wolontariuszką od początku konfliktu zbrojnego. Straciła obie nogi z powodu nadepnięcia na minę podczas akcji ratunkowej. Teraz musi walczyć w Kijowie, z dala od frontu, aby zdobyć nowe miejsce w społeczeństwie.

Każda z tych kobiet miała inny los, ale każdy z nich został zdeterminowany wojną. Wydarzenia na Donbasie dotykają milionów Ukraińców, jednak dla bohaterek filmu wojna nie jest taka sama, gdyż każda z nich toczy swoją własną wojnę.

9 marca o 20:30 ZŁE DROGI / ПОГАНІ ДОРОГИ, reż. Natalia Worożbyt, dramat, Ukraina 2020, 105'

Mężczyzna podający się za nauczyciela zostaje zatrzymany przez wojsko na punkcie kontrolnym. Dwie nastolatki czekają na swoich chłopaków-żołnierzy na zniszczonym placu miejskim. Dziennikarz jest przetrzymywany w niewoli i brutalnie atakowany. Młoda kobieta przeprasza starsze małżeństwo za przejechanie ich kurczaków.

10 marca o 20:30 U311 CZERKASY / ЧЕРКАСИ, reż. Tymur Jaszczenko, dramat, Ukraina, Polska 2019, 102'

Jest rok 2014. Myszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na trałowcu „Czerkasy” należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez „zielone ludziki”, a prezydent Janukowycz ucieka z kraju, „Czerkasy” wraz z innymi statkami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze.

Kolejne ukraińskie statki poddają się Rosjanom, jedynie załoga trałowca „Czerkasy” stawia opór. Tymczasem Rosjanie przygotowują się do szturmu trałowca. Marynarze muszą podjąć decyzję czy bronić się za wszelką cenę i do końca. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.

Film zdobył Nagrodę Publiczności 5. edycji "Ukraina! Festiwalu Filmowego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krakowskie kino Paradox zaprasza na przegląd ukraińskich filmów. Dochód dla pokrzywdzonych w wojnie z Rosją - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski