Krakowskie metamorfozy, czyli domy zmieniają się w małe bloki i niszczą miejski krajobraz

Piotr OgórekZaktualizowano 
Deweloper sprzedaje mieszkania w inwestycji na Prądniku Białym, choć budowa nie miała pozwolenia, a nadzór budowlany nakazał przywrócić stan poprzedni. W Krakowie coraz częściej domy jednorodzinne są przebudowywane w apartamentowce.

Ulica Litawora. Zielona okolica. Niewielka uliczka na Prądniku Białym, gdzie dominują domy jednorodzinne. Dwa z nich inwestor zamienia właśnie na niewielki blok z apartamentami. Problem w tym, że robi to nielegalnie. Urzędnicy nie wydali stosownych pozwoleń. Tymczasem przebudowa ruszyła, a inwestor ogłasza się ze sprzedażą mieszkań.

Inwestycję wstrzymał nadzór budowlany. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni i domagają się reakcji urzędników. Tego typu samowole budowlane w Krakowie „przytrafiają się” coraz częściej. Krajobraz dzielnic domów jednorodzinnych jest zmieniany poprzez „kreatywne” przebudowy domów i wykorzystywanie kruczków prawnych. Tak dzieje się chociażby na Woli Justowskiej.

Jak mocno zabudował się Kraków? [PORÓWNAJ ZDJĘCIA]

Bloczek zamiast „bliźniaka”

Przy ulicy Litawora do niedawna stał „bliźniak”. Budynek już się zmienił. Jednak do Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa nie wpłynął wniosek o zgodę na budowę. Natomiast pod koniec stycznia 2018 roku został złożony wniosek o „wuzetkę” (ustalenie warunków zabudowy, gdy w danym miejscu nie ma planu miejscowego). Ta dotyczyła zgody na przebudowę dwóch domów jednorodzinnych (bliźniaka) w budynek wielorodzinny. Domy miały zyskać dwie kondygnacje. Urzędnicy sprawę rozpatrywali 10 miesięcy i pod koniec października 2018 ją umorzyli. Bo inwestorowi coś się pomyliło.

- Podstawą decyzji był fakt, że istniejące budynki są budynkami jednorodzinnymi, a nie wielorodzinnymi, jak wskazywał we wniosku inwestor - tłumaczy Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu. Żeby dokonać rozbudowy budynku na wielorodzinny, trzeba najpierw zmienić jego przeznaczenie. A tego inwestor nie zrobił. To jednak go nie zraziło. Zanim otrzymał odpowiedź od urzędników, ruszył z przebudową. Nie mając ani ważnej „wuzetki”, ani tym bardziej pozwolenia na budowę. Budynek został już częściowo przebudowany. Zbulwersowani mieszkańcy w tej sprawie napisali m.in. do naszej redakcji.

PINB wstrzymuje budowę. Inwestor mówi, że to remont

Na miejscu urzędnicy pojawili się w połowie zeszłego roku i zobaczyli, że toczą się prace budowlane, choć nie wyrazili na nie zgody. Sprawą zainteresował się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który wszczął postępowanie z urzędu. PINB w efekcie nakazał inwestorowi przywrócić budynki do stanu pierwotnego. Ten jednak się odwołał i decyzja PINB nie jest wciąż ostateczna. Sprawa trafiła do Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (WINB).

Tymczasem inwestor cały czas reklamuje inwestycje na swojej stronie internetowej i zachęca do kupowania mieszkań. „Budynek w części istniejącej zostanie gruntownie odrestaurowany oraz nadbudowany o dwie kondygnacje. Utrzymany pozostanie klimat i kameralność miejsca. (...) Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym standardem wykończenia, kartami mieszkań oraz cenami” - czytamy na stronie dewelopera. To firma, według opisu, działająca w Krakowie od 2011 roku. Specjalizuje się głównie w odnawianiu starych budynków i mieszkań.

W rozmowie telefonicznej z inwestorem słyszymy, że oczekuje na decyzję WINB i od niej uzależnia dalsze kroki - albo powstaną cztery mieszkania w budynku o dotychczasowych wymiarach (parter plus piętro), albo więcej na kolejnych kondygnacjach. Nasz rozmówca, który chce pozostać anonimowy, przekonuje że przy Litawora był prowadzony remont, na który posiadał odpowiednie pozwolenia. Dalsze prace zostały wstrzymane . Widać jednak, że te dotychczasowe zmierzają do zbudowania kolejnych kondygnacji. Co obrazują chociażby zdjęcia. Inwestor żali się natomiast na postępowanie urzędników oraz sąsiadów. Jego zdaniem okoliczne budynki mają po kilka kondygnacji, więc nie rozumie, dlaczego w jego przypadku tak nie może być.

Problem w innych dzielnicach

- To przestroga dla ludzi, którzy zamierzają kupować mieszkania w tego typu inwestycjach, aby wcześniej sprawdzić, czy wszystko jest zgodne z przepisami - mówi Grzegorz Stawowy, radny miejski z Prądnika Białego. - To hochsztaplerka, która generuje złe opinie o deweloperach, a z drugiej strony naciąga ludzi na duże pieniądze. Dlatego trzeba zawsze sprawdzać, czy dana inwestycja ma niezbędne pozwolenia. Informacje o tym można uzyskać w urzędzie miasta - przekonuje radny.

Tego typu przebudowy w Krakowie i zamiana jednorodzinnych bliźniaków na małe bloki z apartamentami nie jest niestety niczym nowym w Krakowie.

- Sporo jest takich sytuacji. Winne są niestety luki w przepisach. Te mówią, że w jednym domu można wydzielić dwa mieszkania. Tyle, że po ukończeniu budowy często są wydzielane dodatkowe, odrębne mieszkania na podstawie prawa cywilnego - kwituje Krzysztof Kwarciak, radny dzielnicowy ze Zwierzyńca. - Głośno jest o inwestycji w rejonie ulicy Podłącze, gdzie powstaje zespół apartamentowców w zabudowie szeregowej. To duży problem, który wpływa na krajobraz miasta - dodaje.

Głośno było też o sprawie radnej Anny Prokop-Staszeckiej - dyrektorce szpitala Jana Pawła II w Krakowie, która mogła wybudować dom z kilkoma mieszkaniami, ponieważ radni przedłużyli prace nad planem miejscowym „Tonie Zachód”. Plan dopuszczał tam zabudowę jednorodzinną. Dzięki wydłużeniu prac nad nim, radna mogła uzyskać pozwolenie na zabudowę wielorodzinną przy ulicy Chabrowej.

Z kolei w Skawinie powstaje 37 „domów jednorodzinnych”, które wyglądają jednak jak siedem bloków z osobnymi klatkami schodowymi. Inwestor tłumaczy się, że to domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej.

Samowole budowlane

Według danych Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, w roku 2017 w całej Małopolsce wydano 241 decyzji nakazujących rozbiórkę z tytułu samowoli budowlanej. 41 przypadków dotyczyło zabudowy jednorodzinnej lub wielorodzinnej.

Proces odwoławczy od nakazu rozbiórki jest jednak bardzo rozwlekły i niektóre sprawy ciągną się latami. Efektem tego w 2017 r. wykonano zaledwie osiem rozbiórek, a pierwszej połowie 2018 cztery (przy 85 decyzjach nakazujących rozbiórkę). Jedną z najgłośniejszych samowoli budowlanych w Krakowie jest powstały blok nad domem i warsztatem samochodowym przy ulicy Centralnej. Chociaż PINB nakazał rozbiórkę obiektu, to inwestor odwołuje się cały czas. Sprawa ciągnie się już kilka lat.

Autor: Joanna Urbaniec

Wideo

Materiał oryginalny: Krakowskie metamorfozy, czyli domy zmieniają się w małe bloki i niszczą miejski krajobraz - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
KR

Przy ul. Koło Strzelnicy w Krakowie powstały dwa samodzielne budynki jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej a zezwolenie jest na jeden budynek jednorodzinny . Inspektorzy Nadzoru budowlanego widzą jeden budynek a są dwa budynki. Fałszywe,nieprawdziwe oświadczenia Inspektora Budowlanego w Krakowie są niepodważalne. Od czego zależy że za złamanie prawa budowlanego jedni są srogo bezwzględnie karani inni inwestorzy pozostają bezkarni. Bezkarni pozostają również Inspektorzy PINB w Krakowie

K
KR

Korupcja i przestępczość za zgodą Urzędów Miasta Krakowa , jawna bezkarność w łamaniu prawa . Pozwolenie jest wydane na jeden dom jednorodzinny stoją dwa domy jednorodzinne. Drugi budynek jednorodzinny bez pozwolenia . I według oświadczenia Powiatowego Inspektora Nadzoru budowlanego w Krakowie jest jeden budynek a rzeczywiście są dwa.
Poniżej podaję numery akt jednej sprawy przestępczo - łapówkarskiej w Krakowie PR 3 Ds 737.2016 , PO V Ko.200.2016 , KR-2626/2573/16/W , II SA /Kr 358/17 , RPE.501.810.2017, LKR.0511.048.2017 , PO III Ko 219,2018 , PK II Ko2 780,2018 i to nie jest wszystko . Mam całą dokumentacja o przekręcie w Wydziale Architektury U M Krakowa o którym P. Majchrowski przesłał mi pismo że wszystko jest zgodne z prawem oraz posiadam dokumentację składania fałszywych oświadczeń przez Powiatowych Inspektorów Nadzoru Budowlanego w Krakowie . Zostały powiadomione wszystkie instytucje o korupcji , o budowie niezgodnej z prawem budowlanym , i niestety CBA , ABW Prokuratura Krajowa ,Prokuratura Okręgowa , Prokuratura Rejonowa , Pan Minister Mariusz Kamiński , Minister Środowiska Minister Budownictwa odmówili zajęcia się sprawą odsyłająć zawiadomienie - skargę coraz niżej aż doszło do aspiranta w policji który oparł się na fałszywym oświadczeniu Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie . Odmowa , odmowa odmowa >>>>>>>W ten sposób jest skorumpowany urząd podlegający Panu Majchrowskiemu bo są bezkarni , lub inaczej nietykalni . Policja i prokuratura nie działają prawidłowo . Dysponuję wszystkimi dokumentami .Sieć mafijno korupcyjna w Krakowie przerosła moje wyobrażenia . Może ktoś się tym zainteresuje ?

J
Jozef

Takie cuda nie tylko u nas sie zdarzaja. Urzad swoje, a deweloper swoje. Zobacz jak to wyglada w innych krajach www.wiebelter.info

J
Jozef

Witam
Takie cuda nie tylko u nas sie zdarzaja. Urzad swoje, a deweloper swoje. Zobacz jak to wyglada w innych krajach www.wwww.wiebelter

M
Menek

No budują 2 bloki na Chylińskiego pod nasypem. Ciekawe gdzie będą parkować, bo jak znam życie to mieszkańcy będą mieć ogródeczki, a auta postawią na pseudoulicy i rano będzie koszmar z przejazdem...

M
Mieszkaniec

Mieszkam w okolicy i jakoś wcześniej te domy za piękne też nie były więc fajnie, że ktoś cos chce w ogóle robić bo wolę nawet mały bloczek ale nowy niż takie rudery jak tam stoją z lat 60-tych!!!! Widać, że jak zawsze "polak polakowi wilkiem"....

p
prof ksw

jak to bez nadzoru???

U
US Kej

W nowym roku przeskoczyli z czasu wigwamow do betonu nie mieli żadnych innyvh doświadczeń kiespski przykład

k
krakowianka

to samo szykuje się na ul.Podbipięty -chcę wybudować wg inwestora " 18 domów w zabudowie bliźniaczej" tymczasem te "domy" to najzwyczajniej bloki i to jeszcze na obszarze chronionym Łąk Nowohuckich!!!

D
Dog

Ktury lub który TYLKO KTO zrozömie tempy tępy Wolność na własnej działce!!!!!! i na komórce lub komurce

i
ios

to też sprawka Androida?

K
Krakus

Problem polega na nie respektowaniu prawa. W domu jednorodzinnym nie można wydzielić więcej niż jednego lokalu . Tak mówi prawo budowlane. JezEli nie ma możliwości wydzielenia a inwestor robi przed sprzedaż to nadzór powinien zawiadomić prokuraturę bo to oszustwo. Amen

A
Ad

Szkoda że parkingów nie budują pod tymi domami. Mieszkania po 20 m2, w środku budynku 7 mieszkań. W każdym po 2 samochodu i stoją na ulicy odbierając możliwość parkowania starym mieszkancom

D
Dog

Ja nie piszę tylko mówię Android tak usłyszał strzechom Jeśli tego nie kumasz Jedź do Nowego Jorku zwłaszcza na Manhattanie są wieżowce stu piętrowe a obok dziesieciopietrowce w Polsce powinno bronić się tylko przed zacienieniem żeby właściciel który zbudował sobie dom parterowy nie był zasłaniamy przez inny A reszta wara od właścicieli

a
author

Poza tym prawo miejscowe powinno regulować intensywność zabudowy. Po to jest. I każdy - nawet właściciel musi go przestrzegać. Zobacz Ruczaj ten nowoczesny slums i będziesz wiedział, że nie o to chodzi.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3