Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie muzea otwierają drzwi i zapraszają na nowe wystawy

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Zgodnie z nowymi zasadami muzea i galerie mogą być otwarte, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ten określa m.in. liczbę osób w danej przestrzeni (1 osoby na 15 mkw).
Zgodnie z nowymi zasadami muzea i galerie mogą być otwarte, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ten określa m.in. liczbę osób w danej przestrzeni (1 osoby na 15 mkw). Sylwia Penc / Polskapresse
Po niemal trzech miesiącach zamknięcia dla publiczności muzea i galerie mogą znów zaprosić w swoje wystawiennicze przestrzenie. Otwarcie ekspozycji przy zachowaniu limitu osób to jedna z nowych decyzji rządu obowiązujących od początku lutego i na razie jedyna dotycząca sektora kultury. - Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli znowu pokazywać Państwu nasze zbiory i opowiadać o Krakowie - zareagowało miejskie muzeum.

FLESZ - Trzy dekady z WOŚP

Ten czas choć trudny, nie był bezowocny. Okres zamknięcia dla zwiedzających muzea i galerie z braku innych możliwości wykorzystały na poszerzanie działań w sieci, doskonalenie ekspozycyjnych przestrzeni albo przygotowywanie całkiem nowych projektów. Teraz, gdy wiele z nich znów otwiera się dla odwiedzających, mogą zaprezentować efekty niemal trzymiesięcznej pauzy w spotkaniach z publicznością. Co w tym czasie zmieniło się w krakowskich muzeach i galeriach sztuki?

Przeprowadzka Bunkra Sztuki

Chyba największą zmianą, związaną przede wszystkim z modernizacją budynku Bunkra Sztuki, jest otwarcie galerii sztuki współczesnej w nowej, tymczasowej siedzibie. Od 2 lutego galeria wznowi działalność w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20, gdzie będzie zapraszać na przekrojowe pokazy rzadko eksponowanej kolekcji oraz wystawy indywidualne artystów związanych z Krakowem. Udostepnienie Pałacu Potockich jest dla mieszkańców Krakowa także okazją do poznania jego zabytkowych wnętrz, których historia sięga XVI wieku.

Pierwszą z wystaw, którą będzie można zwiedzać w piwnicach Pałacu Potockich już od wtorku 2 lutego, jest prezentacja prac Bartka Materki – malarza, fotografa, projektanta graficznego. Zaprezentowane na niej zostaną nowe obrazy autora, które są efektem jego ostatnich malarskich eksperymentów nad kwestią przedstawienia anonimowego tłumu.

Muzeum Etnograficzne pyta, kogo było stać

O dwa pomieszczenia, w których znalazło się miejsce dla ponad czterdziestu przedmiotów, poszerzyła się natomiast ekspozycja Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

- W dniu otwarcia po raz pierwszy nasi goście będą mogli zobaczyć nową wystawę „Kogo stać?”, która jest częścią wystawy stałej

- informuje Olga Łuczyńska-Gawron z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Placówka udostępni ją 2 lutego na I piętrze Ratusza przy pl. Wolnica 1. Tę niewielką przestrzeń wypełniły osobiste historie reprezentowane przez przedmioty związane z życiem konkretnych osób: twórców, użytkowników, dawnych właścicieli. Jest tarełko do pieprzu, klucz, ślubna fotografia byłej służącej, są korale z wyblakłą wstążką i testament niepiśmiennej gospodyni. W większości przypadków o ich właścicielach wiadomo niewiele, często pozostają zupełnie anonimowi, a czasem skrawków informacji starcza jedynie na tyle, żeby pobudzić wyobraźnię.

Jak podkreśla Muzeum, wyrwane z czyjegoś życia przedmioty mają na moment wpuścić zwiedzających do świata przodków. Prezentacja „Kogo stać?” jest częścią wystawy stałej, ale można ją potraktować jako samodzielną całość - to także jeden z elementów zachodzącego w tej przestrzeni procesu zmian.

Dzieła dawne i współczesne

We wtorek drzwi dla zwiedzających otwiera także MOCAK, w którym zwiedzić będzie można 10 wystaw, w tym takie, jak "Artyści z Krakowa", Marian Eile. Artysta i redaktor", "Pieśń ostateczna" Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego, "Współczesne modele realizmu", „Live Factory 2: Warhol by Lupa” Krystiana Lupy czy wystawę student ASP w Krakowie "Antropocen". Na dzień otwarcia Muzeum przygotowało promocyjną akcję - do każdego zakupionego biletu można wybrać dla siebie jeden z archiwalnych plakatów.

Natomiast wystawy poświęcone Janowi Matejce oraz jego bliskim można będzie od 2 lutego zwiedzać w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Prace i eksponaty ujęte w ekspozycjach "Jan Matejko. Różne opowieści" oraz "Matejkowie. Następne pokolenie" czekają na zwiedzających w domu mistrza przy ul. Floriańskiej 41. Warto również zobaczyć wystawy stałe Gmachu Głównym, gdzie obecnie prezentowane są zebrane dzieła Szymona Czechowicza. Natomiast w Sukiennicach odwiedzający będą mieli okazję przyglądania się kolejnym etapom konserwacji "Czwórki" Józefa Chełmońskiego.

Wawel i Celestat otwierają się od razu

- Czekaliśmy na ten komunikat trzy miesiące. Cieszymy się, że w końcu będziemy mogli spotkać się z naszymi gośćmi. Aktualnie przygotowujemy się do ponownego otwarcia w reżimie sanitarnym

- powiedział nam w piątek Krzysztof Haczewski z Muzeum Krakowa. Placówka ta otworzy podwoje wcześniej, niż większość instytucji, bo już w poniedziałek 1 lutego. W ten dzień zwiedzać będzie można Celestat, gdzie do końca lutego trwa czasowa wystawa pokonkursowa na najpiękniejszą szopkę.

Wawel natomiast w poniedziałek 1 stycznia między godz. 9.30 a 13 zaprasza na takie wystawy, jak "Wawel Zaginiony", "Wawel Odzyskany" oraz "Skarbiec Koronny i Zbrojownia". W pozostałych dniach ekspozycje te są prezentowane między 9.30 a 17 (z przerwą od 13 do 13.30). Wówczas dostępna jest także wystawa „Sztuka Wschodu. Namioty tureckie”.

Zgodnie z nowymi zasadami muzea i galerie mogą być otwarte, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ten określa m.in. liczbę osób w danej przestrzeni (1 osoby na 15 mkw), w muzeach obowiązuje też konieczność zasłaniania nosa, ust oraz dezynfekcji dłoni. Wchodzące w życie 1 lutego przepisy zostały ustanowione na najbliższe dwa tygodnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krakowskie muzea otwierają drzwi i zapraszają na nowe wystawy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski