Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie noce

Redakcja
Cykl KRAKOWSKIE NOCE to nowa markowa jakość, na którą składają się: Noc Muzeów (maj), Noc Teatrów (czerwiec), Noc Jazzu (lipiec), Noc Cracovia Sacra (sierpień). Założeniem nadrzędnym projektu jest popularyzacja miejsc twórczości w wybranych dziedzinach.

Nocne zwiedzanie to przede wszystkim eksploracja obiektów na co dzień niedostępnych, zgłębianie zakamarków scen krakowskich teatrów czy pomieszczeń muzealnych. To nieograniczony i bezpłatny wstęp na ekspozycje muzealne, często specjalnie na tę noc przygotowane, uczestniczenie w życiu teatralnym miasta, poznawanie najnowszego europejskiego jazzu, czy odkrywanie niedostępnych na co dzień sakraliów, zamkniętych w klasztornych skarbcach. Poszczególne noce organizowane są w miesiącach, które charakteryzują się wzmożonym ruchem turystycznym, dlatego projekt stanowi doskonałą ofertę kulturalną także dla zagranicznego turysty, promując w ten sposób Kraków i jego potencjał twórczy.

Projekt wyróżniono w plebiscycie Gazety Krakowskiej oraz Polskiej Organizacji Turystycznej "Wielkie odkrywanie Małopolski", a także w wyniku ekspertyzy polskiego rynku, jaką w 2009 roku prowadził Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Noc Muzeów zakwalifikowała się do Konkursu Dobry Wzór 2010 na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku.

VII edycja Nocy Muzeów: 14/15 maja 2010 r.

Wydarzenie wzorowane na berlińskiej "Lange Nacht der Museen", po raz pierwszy zorganizowane zostało w Krakowie w 2004 roku. Polega na udostępnianiu pomieszczeń muzealnych w wybranym dniu w miesiącu maju, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują na tę noc także specjalne atrakcje, jak: zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, warsztaty, pokazy walk rycerskich itp. Liczba instytucji biorących udział w kolejnych edycjach, jak i uczestników rośnie z każdym rokiem. W roku 2004 w Nocy Muzeów wzięło udział ok. 60 tysięcy osób a w roku 2009 liczba ta przekroczyła 136 tysięcy zwiedzających.

W roku 2010 w VII edycji Nocy Muzeów wezmą udział 23 instytucje muzealne. Noc Muzeów to także wydarzenie ogólnopolskie. Edycja krakowska realizowana jest przez Stałą Konferencję Dyrektorów Muzeów Krakowskich, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.

Biletem wstępu do wszystkich muzeów jest specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie: 1 złoty, która wraz z załączonym programem upoważnia do nieograniczonego wstępu do placówek muzealnych biorących udział w projekcie.

W tym roku, w godzinach 19.00-1.00, na zwiedzających czeka wielka atrakcja, umożliwione zostanie zwiedzanie podziemi Rynku, pn. "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa - podziemia Rynku Głównego i Sukiennic".

IV edycja Nocy Teatrów: 18/19 czerwca 2010 r.

Przedsięwzięcie organizowane od 2007 roku na wzór Nocy Muzeów. Program zakłada prezentację najciekawszych spektakli teatralnych sezonu, teatrów tańca i spektakli ulicznych, jak również warsztatów teatralnych, obejmuje także spotkania z aktorami, multimedialne prezentacje dotyczące historii i działalności instytucji. Projekt został laureatem plebiscytu pn. Wielkie Odkrywanie Małopolski 2007.

Podczas IV Krakowskiej Nocy Teatrów odbywać się będą spektakle we wszystkich salach teatrów instytucjonalnych i nieinstytucjonalnych (sceny, sale, piwnice, ogródki), a także w plenerze: na Rynku Głównym, w Małym Rynku, Placu Szczepańskim i w Nowej Hucie przed budynkiem Teatru Ludowego. Większość projektów plenerowych ma charakter pozawerbalny lub przedstawień muzycznych, z myślą o turystach zagranicznych.

W roku bieżącym w projekcje weźmie udział 11 teatrów instytucjonalnych i około 30 nieinstytucjonalnych grup teatralnych. W ofercie projektu znajdą się wystawy, happeningi i imprezy tematyczne. Najciekawszą propozycję przygotował Teatr im. J. Słowackiego - komedio-farsę pt. "Krzyżacy, czyli teatr w kryzysie", napisaną specjalnie na tę Noc przez p. Annę Burzyńską. Jest to pastisz literacki znanych utworów I. Krasickiego, J.Tuwima i A. Waligórskiego, inspirowanych tematyką rycerską. Dopełnieniem będzie składanka piosenek gwiazdy muzyki włoskiej z lat 50 - Freda Buscaglione, na Scenie Przy Pompie.

Osoby, którym nie uda się zdobyć nieodpłatnych wejściówek na spektakle odbywające się w salach teatralnych, będą mogły obejrzeć realizacje plenerowe np.: "Miasto ślepców" Teatru KTO, "Moulin Rouge" Krakowskiego Teatru Tancerzy Ognia SIRRION, "Hiob" - Teatru Voskresenia, "Pyza za wielką wodą" w wykonaniu Teatru Ludowego, czy spektakl taneczno - muzyczny pt. "Taneczny świat Chopina" - w wykonaniu Baletu Dworskiego "Cracovia Danza".

IV edycja Nocy Jazzu: 17/18 lipca 2010 roku

Zainaugurowana podczas jubileuszu 750-lecia lokacji miasta Krakowa w roku 2007. Ta niezwykła noc gromadzi najwybitniejszych przedstawicieli młodej sceny jazzowej i jazzu tradycyjnego. Podczas 3. edycji Nocy Jazzu, w 2009 roku wystąpiło ok. 70 artystów z Polski, Niemiec, Austrii, USA, Brazylii, Szwecji, Cypru, Anglii. Koncerty zgromadziły blisko 10 tysięczną publiczność. Podczas tegorocznej IV edycji Nocy Jazzu, największy koncert planowany jest na Małym Rynku. Dominować będzie muzyka Chopina.

Wystąpią m.in. Chopin Warsaw Paris Quintet wraz z Orkiestrą Beethovenowską, Marek Bałata, Jan Jarczyk International Chopin Quartet. Odbędzie się także uroczyste wręczenie nagrody Jazzowego Baranka - wielkiemu artyście - Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu. W Klubie Rotunda odbędzie się koncert pt. 40-lecie Grupy Laboratorium. Ponadto, jak co roku od godz. 22.00, odbywać się będą nocne koncerty w klubach jazzowych.

III edycja Nocy Cracovia Sacra: 14/15 sierpnia 2010 roku

I. edycja Nocy Sakralnej odbyła się w 2008 roku, w dniu uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia). W tę noc najpiękniejsze świątynie, wraz z obiektami klasztornymi Krakowa i jego okolic, umożliwiają zwiedzanie kościelnych zabytków, poznawanie tajników życia mnichów oraz klasztornych skarbców, które na co dzień pozostają zamknięte. Program obejmuje także wystawy oraz liczne koncerty o tematyce religijnej. Wstęp na wszystkie wydarzenia Nocy Sakralnej jest bezpłatny.

W dniach 14,15 sierpnia 2010 roku odbędzie się kolejna, III edycja projektu pn. Noc Cracovia Sacra, przedsięwzięcia z cyklu nocnego eksplorowania Krakowa, ukazującego fenomen religijny miasta. Tegoroczny projekt poświęcony będzie przybliżeniu wybitnych postaci krakowskich świętych i błogosławionych, cieszących się szczególnym kultem, których doczesne szczątki spoczywają w krakowskich kościołach, stanowiąc swoisty "szlak świętych". Oprócz licznych koncertów i spektakli słowno-muzycznych z udziałem wybitnych krakowskich i zagranicznych artystów, przewidziano zwiedzanie najpiękniejszych świątyń Krakowa i okolic.

REKLAMA

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski