Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie technika w czołówce polskich szkół

Agnieszka Maj
Edukacja. Technika w Krakowie stają się coraz popularniejsze, trudniej dostać się do nich niż do liceów. Podobnie może być w czasie tegorocznej rekrutacji, która właśnie się rozpoczęła.

Krakowskie Technikum Łączności ma najlepsze w Polsce wyniki matur spośród szkół technicznych i jeden z najwyższych w kraju wskaźników edukacyjnej wartości dodanej, określającej przyrost wiedzy ucznia.

- Wynika to z tego, że mamy dobrą kadrę, bazę dydaktyczną oraz "klimat" - mówi Antoni Borgosz, dyrektor Technikum Łączności. - To efekt prawie katorżniczej pracy nauczycieli i organizowanych przez nas dodatkowych zajęć - dodaje Iwona
Łopatka, wicedyrektor Technikum Elektryczno- -Elektronicznego nr 7.

Technika mają bardzo dobre wyniki nie tylko pod względem kształcenia z przedmiotów ścisłych. Wskaźnik edukacyjnej wartości dodanej z przedmiotów humanistycznych jest w połowie szkół technicznych tak samo wysoki lub nawet wyższy niż w liceach ogólnokształcących. - Wychodzimy z założenia, że każdy dobry technik powinien być dobrym humanistą. Młodzi ludzie po skończeniu naszej szkoły zazwyczaj nie będą już mieć wiele wspólnego z humanistyką - mówi Antoni Borgosz.

Około 90 proc. absolwentów tego technikum dostaje się na studia. Większość wybiera AGH czy Politechnikę Krakowską, ale niektórzy zostają ekonomistami, lekarzami, a nawet aktorami albo księżmi.

Jeszcze kilka lat temu większość absolwentów techników studiowała w systemie dziennym. Teraz coraz więcej wybiera studia zaoczne, a tuż po technikum znajduje dobrze płatną pracę albo zakłada swoją firmę.

Z roku na rok popularność techników wzrasta, natomiast do liceów dostają się coraz gorsi uczniowie. Technikum Elektryczno-Elektroniczne nr 7 przy Kamieńskiego 49 przyjmuje kandydatów, którzy mają co najmniej 65 punktów. Tymczasem niektóre licea w Krakowie rekrutują uczniów z niższym wynikiem.

- W ten sposób wyrządza się młodym ludzim krzywdę - uważa Antoni Borgosz. Zazwyczaj ci ludzie mają bardzo małe szanse na dostanie się na studia i znalezienie pracy.

Gdyby zdecydowali się na składanie dokumentów do szkół zawodowych, mieliby fach w ręku, nie musieliby także rezygnować z próby dostania się na studia.

Terminy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych:

* składanie dokumentów od 14 kwietnia do 25 czerwca do godz. 13
* od 27 czerwca do 3 lipca do godz. 14 - dostarczenie do wybranych szkół kopii świadectwa i zaświadczenia o wyniku egzaminu gimnazjalnego
* 4 lipca o godz. 15 - podanie wyników
* do 8 lipca do godz. 12 - potwierdzanie woli podjęcia nauki w danej szkole poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego
*10 lipca do godz. 12 - podanie do publicznej wiadomości list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
* od 11 lipca do 29 sierpnia 2014 r. - postępowanie uzupełniające.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski