Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie tramwaje i autobusy pełne są śmieci. Dziennie pracownicy MPK znajdują w nich nawet 40 kilogramów odpadów

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
40 kilogramów dziennie, tona miesięcznie, a nawet 10 ton rocznie. To ilość śmieci, jakie pracownicy MPK znajdują w krakowskich tramwajach i autobusach. Śmieci obejmują wszystko: papierki, zużyte bilety, gumy do żucia, a nawet zużyte pieluchy.

Wśród pasażerów komunikacji miejskiej bardzo często pojawiają się opinie, że tramwaje i autobusy kolokwialnie mówiąc są brudne. Ale niestety, jak informuje MPK, to pasażerowie pozostawiają kilogramy śmieci różnego rodzaju.

-Papiery, stare bilety (poutykane wszędzie gdzie tylko się da), plastikowe i szklane butelki, puszki, pieluchy niemowlęce (oczywiście z zawartością), resztki jedzenia na podłodze i siedzeniach, części garderoby i wiele, wiele innych, których nie sposób wymienić. Zdarzają się też zabrudzenia foteli, które często są tak umorusane, że nadają się tylko do wymiany, a to co z niego zostaje do utylizacji. Zdarza się też, że ktoś np. wsunie stary bilet do kasownika i go zablokuje przez co inni pasażerowie nie mogą z niego skorzystać, a my musimy go naprawiać na własny koszt - mówi Marek Gancarczyk, rzecznik MPK w Krakowie.

Jak informuje MPK, z pojazdów zbierane jest:

  • dziennie: 30–40 kilogramów śmieci
  • tygodniowo: 210–280 kilogramów śmieci
  • miesięcznie: 900–1,2 tys. kilogramów śmieci
  • rocznie: 10,9 tys. kilogramów –14,6 tys. kilogramów śmieci

Wszystkie śmieci zebrane w tramwajach i autobusach są segregowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i zarządzeniami, a pojazdy codziennie starannie czyszczone i dezynfekowane.

- Kluczem do osiągnięcia pożądanego efektu i sukcesu jest nie tylko regularne i cykliczne sprzątanie prowadzone na bazie uzgodnionych harmonogramów, ale także zastosowanie wysokiej klasy preparatów czyszczących będących bardzo skutecznymi i jednocześnie bezpiecznymi dla pasażera i środowiska. Każdy pojazd komunikacji miejskiej posiada wiele szyb i przeszkleń. Utrzymanie ich czystości szczególnie w miesiącach wiosenno-letnich (liczne tłuste placki) jest trudne, jednak wykonalne. Szyby brudzą się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu. Z zewnątrz sprawa wydaje się prosta. Myjnia mechaniczna i po sprawie. Ale wewnątrz nieodzowna jest siła ludzkich rąk - mówi Marek Gancarczyk

Oczywiście pojazdy komunikacji miejskiej narażone są również na zabrudzenia z zewnątrz. To jak pisze MPK, m.in. wszechobecny kurz, owady, błoto, śnieg lub inne nieczystości.

100 najlepszych potraw na świecie - jest ranking!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski