MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie uczelnie prowadzą w rankingach

Redakcja

Fot. Andrzej Wiśniewski

Krakowska AWF jest najlepszą uczelnią wychowania fizycznego w kraju, a Uniwersytet Pedagogiczny króluje wśród szkół kształcących przyszłych nauczycieli.

Tegoroczny ranking „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw” przyniósł awans krakowskim uczelniom. Uniwersytet Jagielloński znalazł się na drugim miejscu w kraju, ale z liderem, czyli Uniwersytetem Warszawskim, przegrał zaledwie o 0,29 pkt. Wśród 90 sklasyfikowanych w rankingu uczelni akademickich znalazło się 10 krakowskich szkół. Niemal wszystkie zajęły lepsze miejsca niż przed rokiem. Największy awans odnotowała Akademia Wychowania Fizycznego. W ogólnopolskim rankingu znalazła się na 56. miejscu, co – w porównaniu z ubiegłym rokiem – oznacza skok o 9 pozycji. Jednocześnie krakowska Akademia została uznana za najlepszą uczelnię wychowania fizycznego w kraju, choć jeszcze przed rokiem zajmowała w tej kategorii przedostatnie miejsce. Co spowodowało tak spektakularny skok?

– W ubiegłym roku mieliśmy siedem promocji habilitacyjnych i kilkanaście zamkniętych przewodów doktorskich. Nasi pracownicy naukowi zaczęli też zauważać, że ważne jest publikowanie w czasopismach naukowych z listy filadelfijskiej, a władze uczelni zwiększyły liczbę studentów studiów stacjonarnych w stosunku do studiów niestacjonarnych, powiększyliśmy również dostęp do bazy elektronicznej naszej biblioteki i sięgnęliśmy po spore fundusze unijne – wymienia Ryszard Marszałek z Biura Rektora AWF.

CZYTAJ DALEJ >>
R E K L A M A

 


Te działania się opłaciły. Twórcy rankingu bardzo dobrze ocenili w AWF rozwój kadry własnej, warunki korzystania z biblioteki, a także nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach. Maksymalną liczbę punktów krakowska AWF otrzymała za osiągnięcia sportowe. W tym roku uczelnia zamierza przyjąć pierwszych studentów na nowy kierunek – sport. Będzie tu można zdobyć wiedzę z zakresu nauk społecznych, biologicznych i ekonomicznych. Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli uczelni, nabyte na tym kierunku umiejętności będą mogły być wykorzystane w projektowaniu, realizowaniu i kontrolowaniu procesu treningowego sportowca, jak również w zarządzaniu organizacją sportową.

AWF przymierza się również do uruchomienia na Wydziale Rehabilitacji Ruchowej całkiem nowego kierunku – terapii zajęciowej. Na razie kierunek nie został jeszcze wpisany na listę prowadzoną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale przedstawiciele uczelni mają nadzieję, że stanie się to jeszcze w tym roku – tak aby od 2012 r. można było przyjąć pierwszych studentów.

W tym roku spore powody do zadowolenia może mieć również Uniwersytet Pedagogiczny, który utrzymał się na pozycji lidera wśród uczelni pedagogicznych. W tej kategorii UP już od kilku lat zajmuje w rankingu pierwsze miejsce. – Po raz kolejny potwierdziliśmy, że kształcimy najlepiej, jak to możliwe i przygotowujemy profesjonalne kadry dla szkolnictwa – mówi prof. Michał Śliwa, rektor Uniwersytetu Pedagogicznego.

W tej uczelni od lat najbardziej obleganymi kierunkami są filologia angielska i filologia hiszpańska. Każdego roku na jedno miejsce zgłasza się około 20 kandydatów. (ANKO)

R E K L A M A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski